Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mi-am montat azi cauciucurile de iarna. Michelin alpin4 cumparate noi in august la 300 lei/buc. asta dupa ce am studiat testele adac si tuv, unde sunt fruntase. nu stiu inca cum se comporta pe zapada/polei... doar din auzite. dar ce pot sa va spun e ca dupa montaj am crezut ca s-a intamplat ceva cu motorul si am dci... deci ce am cosiderat eu ca fiind zgomot de la motor, era zgomotul la rulaj al fostelor debica navigator e o diferenta de la cer la pamant... merita sa dai 50 lei in plus pe anvelopa. vazusem in auchan debica frigo cu 250. acum sunt hotarat sa-mi iau si energy saver pt vara. parerea mea ca michelin fac super anvelope

    Originally posted by catalinus View Post
    Acuma am pus 2 pe fata Kleber Krisalp.Pretul a fost de 280 buc. e mult, putin? Mai da sunt moi din cale afara. Cand le-am luat in mana mi s-au indoit spre exterior.... Pe spate am pus cele 2 Debica Frigo de asta iarna, cu care am rulat excelent pe zapada chiar si off road cateodata..
    kleber krisalp sunt facute tot de michelin. sunt f bune dar cam scumpisoare avand in vedere ca diferenta fata de mamele lor nu e mare
    Last edited by B997NDL; 24 October 2011, 22:59. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Si Tigar sunt facute tot in colaborare cu Michelin in Serbia.

      Nu stiu de ce e asa de disperata lumea dupa Debica, fiindca sunt slabe ca anvelope.

      Comment


      • sunt slabe dar mai ieftine. unii se uita la diferenta. dar eu nu m-as uita la 200 lei diferenta la 4 anvelope. chiar acum m-am uitat la anvelope de vara. imi fac temele am gasit energy saver la 260 lei. pai merita sa dai 220 pe debica?!

        Comment


        • si kormoran sunt slabe si michelin energy sunt slabe si matador si debica si motrio. asa unde ajungem? doar pirelli p zero sunt bune?
          am energy saver pe masina si nu-s asa bune cum s-ar crede. sunt un fel de kormoran. tot plastice. pierd aderenta destul de repede (o curba mai stransa, o frana mai serioasa, etc).
          internal combustionizer

          Comment


          • Originally posted by zeegermans View Post
            si kormoran sunt slabe si michelin energy sunt slabe si matador si debica si motrio. asa unde ajungem? doar pirelli p zero sunt bune?
            am energy saver pe masina si nu-s asa bune cum s-ar crede. sunt un fel de kormoran. tot plastice. pierd aderenta destul de repede (o curba mai stransa, o frana mai serioasa, etc).
            ma mir atata timp cat la ADAC au 4 1/2 stele. totusi sunt printre cele mai bune. daca nu chiar cele mai bune. vezi f1. aderenta daca ai logan o pierzi datorita masinii. ecartament mic, inalta...etc. pune michelin pe un bmw si o sa vezi si nu poti compara michelin cu restul din postul tau (matador, debica, motriokormoran...) sa fim seriosi... alea sunt pistoale cu apa pe langa michelin

            si asta cu franele chiar n-o cred. poate sunt prea uzate ale tale
            Last edited by B997NDL; 25 October 2011, 00:50. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • @zeegermans, confunzi Michelin Energy E3A (poza 1) cu Energy Saver poza 2).

              Daca tot spui ca E3A sunt un fel de Kormoran, iti dau un set de gume noi, Kormoran, in schimbul anvelopelor tale + 50 de lei + platesc eu manopera la vulcanizare.

              Te bagi?
              Attached Files
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Originally posted by vitriol View Post
                @zeegermans, confunzi Michelin Energy E3A (poza 1) cu Energy Saver poza 2).

                Daca tot spui ca E3A sunt un fel de Kormoran, iti dau un set de gume noi, Kormoran, in schimbul anvelopelor tale + 50 de lei + platesc eu manopera la vulcanizare.

                Te bagi?
                nu confund nimic. unde era vba de e3a?? eu vbeam de energy saver. si e3a sunt mai bune decat kormoran

                Originally posted by B997NDL View Post
                sunt slabe dar mai ieftine. unii se uita la diferenta. dar eu nu m-as uita la 200 lei diferenta la 4 anvelope. chiar acum m-am uitat la anvelope de vara. imi fac temele am gasit energy saver la 260 lei. pai merita sa dai 220 pe debica?!
                citeste bine. energy saver

                cand am zis ca sunt un fel de kormoran? ce vbesti tu aici?! am zis sa nu compari ce mi-ai insirat cu michelin pt ca nu se poate.. e3a sun tot michelin

                si daca gasesti P0 pt logan sa-mi spui si mie

                @vitriol: scuze...chiar ma miram cand am zis asta. credeam ca vbesc tot zeegermans neatentia... fa abstractie de ce am zis inainte. era pt el
                Last edited by B997NDL; 25 October 2011, 01:51. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by ion_R5 View Post
                  Si Tigar sunt facute tot in colaborare cu Michelin in Serbia.

                  Nu stiu de ce e asa de disperata lumea dupa Debica, fiindca sunt slabe ca anvelope.
                  slabe ca anvelope ? atunci de ce franeaza mai bine ca Michelin A3 ? test facut de mine. logan vs Logan pe zapada batatorita doar roti pe fata de iarna.
                  franam lejer cu o masina in minus de pe la 60 kmh

                  Debina Frigo 2 sunt foarte foarte bune. sunt anvelope de calitatea Goodyear. am mai zis ca sunt mai exact GY UltraGrip 5

                  Comment


                  • eu am mers destul de mult si inca merg ocazional cu opel astra h sedane incaltat cu michelin e3a 205 55 R16 si nu sunt deloc incantat de franarea astora,mi se pare ca pierd aderenta cam repede, iar la frana de urgenta nici nu mai discuta cu tine, intra abs de-ti mareste distanta de franare pana la paste
                    b997ndl - iar scrii ca sa faci posturi ? stie toata lumea ca michelinurile sunt pe locul 1 la anvelope, problema e ca mai sunt si alte marci tot pe locul 1 ...
                    iar diferenta intre un debica si un michelin nu e deloc 50 de lei, e fix dublu
                    am dat pe frigo2 de logan 216 lei pe cand un michelin alpin e 365 lei, iar la banii astia se justifica mult diferenta intre ele.
                    pe uscat frigo2 franeaza destul de slab din cauza profilului, insa pe zapada, gheata sau polei au un randament destul de bun, eu am iesit din prea multe situatii cu frigo unidirectional (mai slabe ca frigo2) ca sa te mai cred pe tine acum ce bune sunt michelinurile ;)
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • O anvelopa, dincolo de calitatea cauciucului (amestecul) si desenul profilului, are mai multi parametrii care ii definesc calitatea si durabilitatea.

                      Uniformitatea este foarte importanta (adica distributia masei pe circumferinta, care trebuie sa fie cat mai uniforma) si grosimea talonului sunt de asemenea foarte importante. De exemplu poti lua o anvelopa cu cauciuc de calitate, dar cu taloane subtiri... si dupa ce iei o groapa sau capac de canal cu ceva viteza, fiindca nu ai apucat sa le vezi - si te trezesti cu o galma de toata frumusetea. Practic ai terminat o anvelopa aproape noua. Michelin sta mai bine la capitolul asta. Chiar si Kormoranul sau Tigar au talonul mai gros. Continental si alti constructori merg pe taloane subtiri - care pentru drumuri foarte bune sunt OK.

                      Comment


                      • Nu talon, FLANC.
                        Talonul e un cablu de otel.
                        Sa pui anvelope cu flanc mic pe masina, avand in vedere calitatea drumurilor din Romania, implica riscuri. Plus ca si confortul la drum e diminuat.
                        Last edited by mr.K; 25 October 2011, 10:57.

                        Comment


                        • Scuze, intradevar la flancuri ma refeream.

                          Insa ma refeream la grosimea flancurilor, nu la inaltimea lor (grosimea - adica cat de gros este flancul in sectiune) Flancurile subtiri fac galme foarte usor, sau chiar se taie daca dam intr-o groapa cu muchii mai drepte, sau capace de canal sau muchii de borduri.

                          Comment


                          • Originally posted by samy0388 View Post
                            eu am mers destul de mult si inca merg ocazional cu opel astra h sedane incaltat cu michelin e3a 205 55 R16 si nu sunt deloc incantat de franarea astora,mi se pare ca pierd aderenta cam repede, iar la frana de urgenta nici nu mai discuta cu tine, intra abs de-ti mareste distanta de franare pana la paste
                            b997ndl - iar scrii ca sa faci posturi ? stie toata lumea ca michelinurile sunt pe locul 1 la anvelope, problema e ca mai sunt si alte marci tot pe locul 1 ...
                            iar diferenta intre un debica si un michelin nu e deloc 50 de lei, e fix dublu
                            am dat pe frigo2 de logan 216 lei pe cand un michelin alpin e 365 lei, iar la banii astia se justifica mult diferenta intre ele.
                            pe uscat frigo2 franeaza destul de slab din cauza profilului, insa pe zapada, gheata sau polei au un randament destul de bun, eu am iesit din prea multe situatii cu frigo unidirectional (mai slabe ca frigo2) ca sa te mai cred pe tine acum ce bune sunt michelinurile ;)
                            crede-ma ca le-am luat cu 300/buc in vara (iulie) de pe anvelonet.ro ce-i drept a mai fost 6o lei transportul. intra daca nu ma crezi si intreaba-i la "contact" cat costau in vara. acum normal ca s-au mai scumpit toate si daca e vba de viata mea dau si mai mult pt orice imbunatatire cat de mica, de siguranta.

                            Comment


                            • Intre Michelin si Debica, aleg Goodyear UG7 sau Continental WinterContact TS830 ;)
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • chiar si in 300 bucata, tot e diferenta de 100 lei intre ele, ceea ce mi se pare mult pentru conditiile in care conducem noi, sunt exact la fel, cel putin pentru bucuresti motrio=debica=goodyear=continental=ce vrei tu ...
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google