Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Confirm, la scoala de soferi din Spania am invatat asa ceva, chiar puneau accent pe faptul ca anvelopele bune se pun pe spate.

    La orice curs de dinamica se spune ca la o masina cu solutia totul fata stabilitatea laterala este data de puntea spate.

    Explicatie : puntea fata are posibilitatea de a fi controlata din miscarile volanului, puntea spate nu poate fi corectata in nici un fel. Asadar, pui anvelopele proaste pe fata, pentru ca vei avea volanul la dispozitie pentru corectii.
    _
    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

    sigpic

    Comment


    • Daca ai 4 anvelope identice,faci permutari anuale sau la nr de km fata/spate spre a evita o uzura neuniforma a anvelopelor,astfel risti sa ai 2 anvelope f bune si doua opinci,obligandu-te sa cumperi alte doua ptr completare,eu cel putin asa fac.
      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

      Comment


      • Pe de alta parte, una e sa iei cate 2 cauciucuri alta e sa iei cate 4. Eu le las pe aceeasi punte pana se uzeaza, apoi iau 2 pentru puntea fata iar cand se uzeaza si cele de pe spate, inca 2. Asa daca le-as schimba ar trebui sa iei 4 de o data si efortul financiar e mai mare.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • Si crezi ca faci bine? Ia citeste 2-3 posturi mai sus
          _
          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

          sigpic

          Comment


          • Originally posted by alessandro View Post
            sunt trecut prin astea. am avut gume de vara pe spate anul trecut.

            Debica sunt ca noi. au nici 1000 km facuti. am fost extra multumit de ele.

            pentru vara ma gandeam la astea . 205 55 15 pe janta stock. le am vazut live si arata foarte bine, iar din spusele soferului se lipesc de asfalt

            ideea este sa pastrez jantele stock sa nu atraga priviri.
            Nu lua nankang, sunt chinezarii nu prea bune.
            Soferului respectiv spunei sa mearga si cu alte anvelope, ca nakang e ceva gen kormoran.

            Comment


            • Are dreptate Cezar;cu astfel de anvelope doar psihologic esti pregatit ptr.iarna,in restmare baza nu pune pe ele .
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Salut, cu un an in urma, grupul Renault si- a lansat propria gama de produse Motrio, printre care si anvelopele cu acelasi nume. Se zvoneste ca ar fi produse la Timisoara sub licenta Continental, chiar si de la reprezentanta am unele informatii in acest sens. Nu contrazic pe nimeni, dar poate cineva sa demonstreze aceasta afirmatie? Am aceeasi curiozitate si despre marcile General si Sebring.

                Comment


                • Din cate stiu Motrio reprezinta alternativa la piesele de origine Renault.post-garantie.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by spulbercris View Post
                    Salut, cu un an in urma, grupul Renault si- a lansat propria gama de produse Motrio, printre care si anvelopele cu acelasi nume. Se zvoneste ca ar fi produse la Timisoara sub licenta Continental, chiar si de la reprezentanta am unele informatii in acest sens. Nu contrazic pe nimeni, dar poate cineva sa demonstreze aceasta afirmatie? Am aceeasi curiozitate si despre marcile General si Sebring.
                    Scrie pe ele Made in Romania , ori in romania nu sunt decat doua fabrici de anvelope. Acum alegi unde sunt fabricate.

                    Comment


                    • Originally posted by madi View Post
                      Scrie pe ele Made in Romania , ori in romania nu sunt decat doua fabrici de anvelope. Acum alegi unde sunt fabricate.

                      Eu stiu ca in Romania au fabici: Pirelli, Continental, Michelin

                      Comment


                      • Eu am avut BF Goodrich, fabricate in Romania.
                        Astea de cine sunt produse?
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment


                        • Originally posted by Cezar View Post
                          Nu lua nankang, sunt chinezarii nu prea bune.
                          Soferului respectiv spunei sa mearga si cu alte anvelope, ca nakang e ceva gen kormoran.
                          vreau Nankang pentru vara. 205 55 15. dar am dubii daca merg pe janta de 6J.

                          au reviewri foarte bune peste tot. sunt cele mai bune gume facute de chinezi

                          zilele astea o sa merg cu ele sa vad cum merg. din ce am vorbit cu posesorul lor ABS ul nu prea intra . sunt foarte bune pe uscat, iar pe ud sunt patine

                          ideea este ca sunt cam singurele anvelope cu buza de protectie si perete lateral ramforsat in genul slickurilor de motorsport.
                          Last edited by alessandro; 4 November 2011, 09:19.

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            Din cate stiu Motrio reprezinta alternativa la piesele de origine Renault.post-garantie.
                            Sunt facute de Continental.

                            Comment


                            • Originally posted by Octavian___32 View Post
                              Sunt facute de Continental.
                              M-ai citat si nu inteleg;piesele sunt facute de Continental?
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • nankang sunt praf, daca o luam pe ideea ca pe uscat sunt bune, asa si niste slickuri kormoran pe asfalt de 60 de grade au o aderenta de invidiat, dar in rest ce faci ? stai cu frica-n *** cand de prinde ploaia in septembrie la cheia ?
                                problema nu e ca sunt facute in china, problema e ca sunt facute de chinezi
                                buza aia de protectie pana la urma te ajuta doar psihic, iar peretele lateral n-avea cum sa nu fie ranforsat la talon de 55 cu tot cu buza ...
                                mai bine iei tigar prima la 259 bucata, sau mai bine iei o guma premium pe ce scrie in talon si ai si frane bune si aderenta si ce vrei tu
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google