Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bogdan_1984 View Post
    si-a cumparat cineva de curand anvelope all season? si cat ati dat pe ele?
    Tot cat alea de iarna costa. Maxim 10 lei diferenta in minus la marcile lowcost gen Debica.

    Comment


    • vreau sa stiu pretul lor de acum. am gasit peste 290 lei/buc.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by burtosu View Post
        Asta mai tine si de educatie,acum n-o sa stau cu ochii pe meteo si pe cer sa vad daca ninge apoi sa fug sa-mi pun anvelopele de iarna ,dupa ce se topeste zapada le dau jos si poate asa m-or tine pana ies la pensie.De aceea nemtii sunt unde sunt si noi suntem unde suntem,aia cand a venit frigul isi pun anvelope de iarna ninge nu ninge ei sunt pregatiti,pe cand noi stam cu sublerul si masuram saptamanal sa vedem daca s-a uzat vreo 0,05 mm din anvelope.Sincer asta-i culmea zgarceniei si sa nu mai zic si altceva ca nu-i frumos ,aici pe forum.
        Personal le-am montat la sf lui octombrie si le dau jos cand o fi cazul la inceputul primaverii.
        Da-mi voie sa am o alta parere vis-a-vis de nemti. Au fost educati cu amenzi si prin munca. Si ei ar vrea sa iasa cu anvelopele de iarna la pensie, daca ar putea. Sunt mai zgarciti decat iti poti inchipui.

        La nemti daca producatorul scrie in manual sa mearga 20.000 km cu un schimb de ulei, nu o sa vezi ca il schimba la 10.000 asa cum vezi foarte des in Romania. Oare de ce? (desi stiu si ei ca uleiul e viata motorului - insa au arici in buzunar)

        Culmea culmilor - in privinta nemtilor - care sunt destul de zgarciti, e ca au reusit sa ii "educe" sa isi scoata singuri in strada mobila, covoarele, televizoarele, frigiderele - cam 1 data la 4 - 7 ani --- desi au trudit destul pentru ele si chiar au facut credite ca sa le cumpere...

        Cel mai tare cred ca ii omoara lipsa timpului - si din cauza asta sunt foarte precauti, ca sa nu ia amenzi. Au destul stres pe cap, ca sa mai stea cu ochii pe meteo --- dar mai ales, NEMTII ISI FOLOSESC MASINILE. Nu stau cu ele pe dreapta, asa cum se intampla in Romania.
        Last edited by ion_R5; 15 November 2011, 14:13. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • am luat si eu tiger winter acum sa vedem cat tin

          Comment


          • Vredestein Quatrac sunt all seazon si sunt mult mai bune iarna decat multe anvelope de iarna. Inclusiv dintre cele "de marca", inclusiv in teste, inclusiv ADAC, Quattroroute, Autobild, AMS. Dar costa vreo 350. Sunt "all season with severe service winter rating".
            Last edited by ParuLuScorilo; 15 November 2011, 14:45.

            Comment


            • Dar fata de envelople de vara cum sunt? Mai varza decat alea ieftine?
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • aaa, in nici un caz - vara sunt surprinzator de bune. Foarte bune pe ploaie, bune pe uscat - vara - si excelente pe zapada iarna. Cam asa ar fi... Quatrac2 au iesit mai bine in teste, la vremea lor. Quatrac3 sunt mai jos in testele de iarna...

                Comment


                • Este f greu daca nu chiar imposibil ,sa faci compozitia unui cauciuc sa fie asa inteligenta sa faca diferenta intre iarna si vara,sa se intareasca vara si sa se inmoaie iarna,dupa parerea mea anvelopele all season sunt un compromis nefericit intre doua anotimpuri,restul spus despre ele este pur marketing.
                  KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                  Comment


                  • Eu spun din experienta proprie, nu din auzite.

                    Comment


                    • parerea mea e ca all season sunt un compromis prost, foarte prost ...
                      nu poti impaca si capra si varza, eu nu pot intelege cum un vor ei de la un cauciuc all season sa fie egal cu unul de vara la 60 de grade vara, iarna sa fie la fel de egal cu unul conceput pentru iarna la -15 grade ... sa aibe si aderenta in orice conditii, sa te tina si 40 de mii, sa fie si ieftin, si cal si magar.
                      Am condus un van cu pirelli allseason, erau vreo 15 grade afara, ce am sesizat a fost ca intra penibil de repede abs-ul, mi-era frica sa merg si mai tare, ca se cracana cauciucul intra abs si la revedere traiectorie ...
                      @burtosu, vor zice astia ca ne-am vorbit )
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Pirelli au iesit foarte prost in teste inclusiv alea de iarna. Eu vorbesc despre Vredestein Quatrac, incearca-le pe astea. In general, da, all season nu sunt bune nici vara, nici iarna. Dar in cazul Quatrac, tu n-ai mers cu ele, eu da.

                        Comment


                        • monoposturile de F1 sunt incaltate cu anvelope pirelli. cred ca si alea au iesit prost in teste
                          sigpic

                          Comment


                          • Anvelopele de curse se fac in alt mediu nu laolalta cu cele "civile"...doar marca o au in comun.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • E si o reclama la anvelopele de iarna Pirelli: anvelopele care incalta monoposturile de F1.
                              Ca si cum masinile din F1 ruleaza pe zapada/gheata.

                              Doar marketing de 2 lei, tipic romanesc.

                              Comment


                              • stiu. am facut si eu un post aiurea . dar in unele conditii exceleaza iar in altele sunt jalnice
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google