Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ia-ti-le pe toate 4, nu te zgarci. O faci barca daca schimbi numai fata, o sa fuga de cur ca un motostivuitor. Nu vrei sa conduci carucioare de billa pe gheata, dar, ma rog, treaba ta
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Deci sa inteleg ca anvelopele continental ecocontact sunt proaste iarna? Si atunci ce sa fac? Ca nu merg pe distante lungi iarna. Adica nici in doua ierni nu scot banii pe care i-am investit in avelope de iarna. Sa imi iau lanturi? Dar am ABS si am vazut la andreea13 ca a patit-o
      sigpic

      Comment


      • Cati km poti mergi cu cauciucurile de iarna? Asa in medie. Le poti folosi vreo 3-4 ierni ca timp?

        Comment


        • Daca mergi cu ele iarna adica sub 7grade celsius in majoritatea timpului te tin 4ierni sigur... Eu la dacia veche le-am tinut 3ierni si un burn-out si au si acum carne pe ele... Deci ar mai merge 2ierni

          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Seba View Post
            Ia-ti-le pe toate 4, nu te zgarci. O faci barca daca schimbi numai fata, o sa fuga de cur ca un motostivuitor. Nu vrei sa conduci carucioare de billa pe gheata, dar, ma rog, treaba ta
            Anul trecut cand a fost zapada aia de 1 metru in Craiova am mers cu intermediare fara mari probleme ( nu mi'a fugit masina in nici-o parte -). Am mai avut mici probleme la franari ( se ducea sanie ) + am ramas inzapezit de cateva ori. De aceea o sa pun cauciucuri doar pe rotile motoare.

            Comment


            • Tin sa va avertizez ca, contar mitului, anvelopele cu profilul cel mai bun se pun pe SPATE nu pe fata
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Continentalurile pe care (inca) le mai am nu m-au dezamagit asta iarna, nici pe gheata si nici pe zapada. Am trecut si muntele (Lepsa - Ojdula) pe zapada de 30-40 cm si a fost ok, din punctul meu de vedere.
                Oricum, nici nu poti avea pretentii sa aiba aceleasi proprietati cu cele de iarna... Dar fac fata cu brio.
                GL-22-TOF

                Comment


                • Originally posted by darksid3 View Post
                  Tin sa va avertizez ca, contar mitului, anvelopele cu profilul cel mai bun se pun pe SPATE nu pe fata
                  Asta pentru stabilitate ... Dar ca sa ma scoata din zapada ... Se pun pe fata . Normal ar trebuii sa iau 4 cauciucuri + 4 jante din tabla ... Cele din aliaj se ataca prea usor de la materialele de dezapezire.

                  Comment


                  • Producatorii de anvelope recomanda sa pui pe spate cauciucul cu profilul bun in orice situatie!Ca sa iesi din zapada se folosesc lanturile daca ai tractiune fata...Una peste alta, cel mai indicat e sa ai toate 4 cauciucurile cu acelasi profil si de acelasi tip sau marca
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Am vazut la carrefour anvelope Dayton oferta 3 plus 1 gratis ce parere aveti intrati la catalog ca is prezentate acolo http://www.carrefour.ro/ astept parerile voastre!!!!!!!

                      Comment


                      • Originally posted by constantinp View Post
                        Cati km poti mergi cu cauciucurile de iarna? Asa in medie. Le poti folosi vreo 3-4 ierni ca timp?
                        Daca ai geometria reglata, articulatia este pusa la punct, ai un stil de condus normal (fara frane cu scartz si plecari cu scartz de roti) si cel mai important, le folosesti doar cand temperatura este sub 7 grade celsius si le depozitezi vara la un loc racoros si fara umezeala, te tin cel putin 5 ani.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Recunosc, nu am citit toate paginile topic-ului, imi cer scuze daca cumva s-a raspuns deja la intrebarea care nu-mi da pace...

                          Care sunt cele mai siletioase cauciucuri de iarna din experienta voastra? (evident sa aiba si performante ok) Sunt nevoit sa schimb Kormoranele cu altceva si asta e primul meu criteriu...

                          Comment


                          • Nu o sa gasesti gume de iarna bune si silentioase
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Din experienta spun ca am mers cu Debica Frigo, Matador mp56, vredestein snowtrac 2. In prezent merg cu dunlop wintersport m3 si nu se comparara cu niciuna din cele de mai sus. Dunlop-urile pot spune ca nu m-au dezamagit in nici o situatie, si zgomotul e mai redus fata de cele de mai sus.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Mai redus, probabil, dar nu cu adevarat silentioase
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google