Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu zic că e un clasament orientativ bun. Dacă se dă click pe marca respectivă, se poate vedea numărul de reviewuri făcute acesteia. Cu cât sunt mai multe, cu-atât mai bine.
    În afară de asta, sunt mărci pe care România nu le "vede". Şi, mai mult, nu cred să existe pe-aici persoane care să fi condus maşini echipate nu cu 10, dar măcar cu 5-6 mărci de pe-acolo. Dar ne dăm cu părerea, că e moka. ;) În cazul ăsta, n-o fi mai bine să te iei după cei care le au?

    De exemplu, să luăm Matadorul ăla cu 8,18 media: Are 5 reviewuri. Hmmm, dubios... pe lângă faptul că le-au cumpărat puţini, mai sunt şi exaltaţi.
    Să luăm BF Goodrich G-grip (ăsta îl am şi e gumă foarte bună la banii ei, încă în teste pentru umed, că pe uscat îşi face treaba cu brio) cu 7,74 şi 31 de opinii. Parcă începi să crezi.

    PS: deci clasamentul nu e infailibil, ci orientativ.
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

    Comment


    • Am auzit pareri bune despre Motrio Impulsion, dar nu am gasit nici un test oficial al lor sa vad cum se comporta. La cat costa mi-as lua un set si tind sa cred ca sunt peste Debica Navigator, Barum Briliantis, Matador MP 44 si ce se mai gaseste in segmentul low-cost. Profilul lor pare bun si avand in vedere ca sunt facute special pt Renault si la cerintele lor nu cred ca ar fi rele.

      Comment


      • Intr-adevar , par ok , am fost la dealer Dacia si le-am '' analizat '' si este un material putin mai moale ca si intr-un Matador ( asta cred ca e bine ptr aderenta ).

        Comment


        • Originally posted by B997NDL View Post
          daca vrei jante pt masina nemodificata 185/65 15, iti trebuie nu mai late de max 7j, 4prezoane cu distanta intre ele de 100 mm adica 4x100 si normal sa fie de 15". adica 4x100 6j sau 6 1/2j sau 7j max. astea din urma sunt latimile admise ale jantei si era sa uit ET intre 35 si 50
          Fi te rog amabil si tradu-mi valorile inrosite (sant in cm?), sa stiu ce masor la o janta cand merg la piata auto. Multumesc!

          Comment


          • J-ul la janta e in inch si ET-ul parca in mm

            Comment


            • Nu le masori, te uiti ce scrie pe ele si le iei ca atare, sunt inscriptionate pe spitele jantelor de aliaj latinea, 6j-7j (in inchi sau toli), diametrul de 15" (tot inchi) iar ET cauti pe net si te convingi.

              Comment


              • Va multumesc mult!

                Comment


                • Originally posted by Zombehenzi View Post
                  Fi te rog amabil si tradu-mi valorile inrosite (sant in cm?), sa stiu ce masor la o janta cand merg la piata auto. Multumesc!
                  trebuie sa apara scris pe janta (pe spate) de ex: 6,5j ET 35
                  sau daca nu le dai de cap, du-te cu una la o vulcanizare pricopsita sau la un mag de jante si iti zic ei. dar intreaba-l si pe vanzator ca trebuie sa stie. nu te dai de gol ca nu stii intreaba-l ce ET au jantele si ce latime. daca se face ca nu intelege ii zici "6j sau 6,5-7j ?" dar cu o expresie profesionista pe fatza..

                  Comment


                  • si respectivul iti va raspune tot profesionisit : are ET-ul care il doriti dvs. clientul nostru stapanul nostru ))))))
                    Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                    Comment


                    • Originally posted by B997NDL View Post
                      trebuie sa apara scris pe janta (pe spate) de ex: 6,5j ET 35
                      sau daca nu le dai de cap, du-te cu una la o vulcanizare pricopsita sau la un mag de jante si iti zic ei. dar intreaba-l si pe vanzator ca trebuie sa stie. nu te dai de gol ca nu stii intreaba-l ce ET au jantele si ce latime. daca se face ca nu intelege ii zici "6j sau 6,5-7j ?" dar cu o expresie profesionista pe fatza..

                      Comment


                      • glumeam. sper ca nu te-ai urzicat.

                        pentru cine a pus anvelopele de vara si pt tine ca vad ca esti din suceava

                        Comment


                        • vulcanizarile nu trebuie sa manance si ele? Eu am roti, in 30 min le pun pe masina, in weekend sunt in pitesti, sper sa nu ninga

                          Comment


                          • apropo de vulcanizarile astea, la mine pe bulevard in 500m sunt 5 vulcanizari, toate fac schimbul si echilibrarea la 50 de lei. m-am dus la una din ele si mi-a ajuns. le-au echilibrat de le-au spart, dupa cum am constatat la un drum pe autostrada peste 120km/h imi tremura volanu! cand ajung acasa ma uit si eu ce treaba au facut mesterii. la un cauciuc nou dunlop sp01 au pus 50g de plumb! m-am dus la o vulcanizare buna si le-am zis sa verifice - toate cauciucurile erau varza - unul nu era deloc echilibrat, ramas cu plumbii de anu trecut, ala cu 50g avea plumbii de anu trecut pe interior si de-aia le-a dat cu virgula. ce sa mai , jale! dupa echilibrare acelasi cauciuc a avut nevoie doar de 10g

                            Comment


                            • Ce sa zic, ca eu nu am vazut nici o vulcanizare care inainte de echilibrare, sa spele janta, s-o curete de noroi daca are, si o echilibreaza ca atare si dupa ce sare noroiul janta nu mai e echilibrata.

                              Comment


                              • Adică ar trebui să facă ăia ce nu face nesimţitul de şofer? Mie mi se pare de bun simţ să te duci cu maşina curată oriunde ai nevoie de vreo intervenţie (excepţie cele de forţă majoră).
                                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google