Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, se bazeaza pe lanturi

    Comment


    • @khaimanu
      eu mi-am luat Alpin 4, ca tot locuiesc in Bucuresti..

      Comment


      • Fiecare isi cumpara ce crede cu cuviinta si dupa buzunar.

        Comment


        • corect ! dar m-a deranjat putin declaratia colegului,
          cum ca in bucuresti se poate merge cu orice gioarse.
          dimpotriva. aici nu prea se dezapezeste, e plin de gropi si se merge bara in bara.
          eu zic ca sunt destule premize pt accidente.

          Comment


          • Originally posted by khaymanu View Post
            Cei care locuiti prin capitala sau prin alte orase de campie va puteti lua Sava, Debica si alte d-astea.Cei ce fac drumuri dese prin munti se bazeaza pe altceva.


            Merge si Debica F2 la munte, nu e problema. Am urcat lejer si in Poiana Brasov si in Poiana Angelescu (Sacele) iarna trecuta.
            Avand in vedere ca e prima oara cand am folosit cauciucuri de iarna, sunt multumit.
            Se pare ca pt Debica e promotie nationala, si in Carefour Brasov sunt 177Ron/buc. Eu le-am luat anul trecut cu 200Ron/buc.
            Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
            My ride

            Comment


            • ...am de anul trecut 4 roti de iarna, care au fost folosite doar iarna trecuta, iar peste vara au fost " conservate " in conditii decente,zic eu, la subsol (beci), pe suport special amenajat, umflate cu 0,5 bar mai mult decat normal, si echilibrate. Acum cand le remontez, pe langa reglajul de presiune, mai este necesar echilibratul rotilor ????
              passion 1.5 DCi

              Comment


              • Originally posted by B997NDL View Post
                diferenta o platesc bucurestenii
                ? N-am inteles ce ai vrut sa spui...

                Originally posted by B997NDL View Post
                corect ! dar m-a deranjat putin declaratia colegului,
                cum ca in bucuresti se poate merge cu orice gioarse.
                dimpotriva. aici nu prea se dezapezeste, e plin de gropi si se merge bara in bara.
                eu zic ca sunt destule premize pt accidente.
                Acum am inteles...Sava si restul sunt gioarse iar Michelinul este super skinul of za dick
                Pai eu ce sa zic de masina dumitale, ca are distanta de franare de 2 ori mai mare ca una premium incaltata tot cu Michelin? Atunci, stai cu "gioarsa" acasa ca exista probabilitate mare sa faci accident? Nu merge, asa-i?
                Last edited by Cezar; 18 October 2012, 20:28. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • in primul citat am vrut sa zic ca ploua cu oferte in provicie, unde anvelopele la cora si carrfour sunt mai ieftine ca in bucuresti.
                  la fel si cu uleiurile pe care baietii le cumpara in iasi si arad la superpreturi,
                  si care in bucuresti "sting". vezi elf evo cora cu 180 lei/4 litri.
                  fac profit mare in buc ca sa isi permita oferte in provincie.

                  2. nu stiu cum franeaza o masina premium.. dar stiu ca cu alpin 4 pe acelasi logan, distanta de franare e mai scurta decat cu debica sau sava. sau nu e asa ?!

                  Comment


                  • Originally posted by B997NDL View Post
                    corect ! dar m-a deranjat putin declaratia colegului,
                    cum ca in bucuresti se poate merge cu orice gioarse.
                    dimpotriva. aici nu prea se dezapezeste, e plin de gropi si se merge bara in bara.
                    eu zic ca sunt destule premize pt accidente.
                    Normal ca sunt destule premize pentru accidente, ca sunt meseriasi care nu adapteaza viteza la conditiile de drum, chiar daca au masinile dotate cu anvelope de iarna, de la low cost pana la cele mai bune.

                    Comment


                    • Originally posted by livas View Post
                      ...am de anul trecut 4 roti de iarna, care au fost folosite doar iarna trecuta, iar peste vara au fost " conservate " in conditii decente,zic eu, la subsol (beci), pe suport special amenajat, umflate cu 0,5 bar mai mult decat normal, si echilibrate. Acum cand le remontez, pe langa reglajul de presiune, mai este necesar echilibratul rotilor ????
                      Orice anvelopa dejantata, necesita echilibrare la remontarea pe janta.

                      Unii mai fac tot felul de semne, sa le remonteze exact cum au fost, dar ... nu iese intotdeauna la fel.

                      Comment


                      • ...cred ca m-am exprimat gresit..... eu remontez rotile pe masina, luate de la " conservat ", unde au fost pastrate toata vara, cauciucurile nu au fost date jos de pe jenti....
                        passion 1.5 DCi

                        Comment


                        • Daca le-ai echilibrat in primavara, nu mai e nevoie sa le echilibrezi si acum.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Atunci nu mai trebuie echilibrate, doar daca stii ca a sarit vreun plumb de pe vreuna.

                            NDL, oferta la Debica Frigo 2 de la CareFUra e/a fost nationala, nu doar pe provincie.
                            Last edited by mr.K; 18 October 2012, 22:03.

                            Comment


                            • nu stiu cine v-a invatat sa le umflati cu 0.5 peste presiunea recomandata de producator...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • cred ca se referea la presiunea recomandata de depozitate. adica peste 1 bar, respectiv 1,5 bari.
                                nu ca ar fi mers cu ele la 2,7 bari...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google