Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa e...daca ai ABS porti merge si cu slick-uri iarna. Voi va vedeti ce afirmatii scoateti?
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Originally posted by pacoste View Post
      M-ar interesa anvelopele Nexen N2000 imi place profilul asta in V...imi poate spune cineva cate ceva despre ele? In momentul de fata inca mai am anvelopele de fabrica Montana si intentionez sa le schimb, nu am bani sa cumpar un set de avelope de iarna si unul de vara...dar ma gandesc daca am supravietuit 4 ierni cu Montana....
      Nu ti-as recomanda cauciucuri cu profil V in perioada iernii, nu vei face nimic cu ele pe zapada. Uita-te la teste de cauciucuri si ai sa vezi ca cauciucurile cu profil in V nu prea au aderenta pe zapada. Eu am BF GOODRICH PROFILER 2( Profil V) si la prima zapada le schimb cu anvelope de iarna.

      Despre cauciucurile Nexen iti pot spune ca am un amic care are incaltata masina cu asa ceva si este multumit. Precizez ca are modelul N3000( tot profil in V).

      Succes la cumparaturi.
      sigpic
      Play ManagerLeague

      Comment


      • nu se merita si cu montana treci iarna in conditii lejere eu tot cu anvelope de vara umblu si iarna , doar acum imi iau doua de iarna ca mi s-au cam dus alea de vara , daca mergi lejer si nu iesi des afara din oras nu se merita
        Its just a car ...

        Comment


        • Atasez poza cu cauciucul (profil)

          http://yfrog.com/6rdsc00000j

          Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.


          http://img243.imageshack.us/img243/1245/dsc00000.jpg

          Last edited by Seba; 16 October 2009, 15:40.

          Comment


          • Originally posted by djlove View Post
            Vreau sa cumpar pentru logan ph2 patru anvelope de iarna si am vazut oferta de la dacia http://dacoserv.ro/ofertele_noastre/anvelope_iarna
            Ce recomandati? Michelin 185/65/15 la 262 RON sau Continental 185/65/15 la 271?
            pt iarna, conti clar ca vaca...dar vezi ca gasesti mai ieftin decat la dacia, unde au si ei adaus semnificativ...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Astia au pret de capitala nu gluma!

              Comment


              • nu stiu cum priviti voi iarna asta cu cauciucuri de vara ... si cu abs... sa o luam usurel pe capitole:
                1. cauciucurile de vara , sub 10 grade ( dupa cate stiu eu ) nu mai sunt la fel de moi , deci franare si aderenta scazuta .
                2. am cumparat gumele de iarna si le montez cum da frigu pentru ca se simte pe asflat curat ... cum cauciucul de vara este mai tare ... si poti pierde usor aderenta iar despre franare nu mai spun ... si totusi de vara am pirelli ...
                3. cauciucul de iarna are proprietatea aia a lui de a ramane moale si pe temperaturi scazute , cateva lamele acolo in plus in profilul lui fac aderenta mai buna ( indiferent daca este in V , W sau X ) .

                recomand si o spun pe testate ca un cauciuc de iarna mareste siguranta la volan pentru tine si pentru ceilalti participanti la trafic . un cauciuc de 2000 km de vara nu se va compara niciodata cu un cauciuc de 10 000 km de iarna ... sa nu mai spunem si de zapada... unde un cauciuc de iarna pur si simplu va face tot posibilul ca tu sa inaintezi iar cel de vara fiind mai tare , va incerca sa faca acelasi lucru dar .. mai greu.

                Comment


                • lasa, man, ca merg bine kormoranele pe zapada cu conditia sa ai abs franezi cu ele de la 30km/h in 100m. mai conteaza? important e ca treci iarna lejer si fara griji, ca doar de aia ai abs...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Iarna trecuta am avut pe fata anvelope Dunlop winter sport M3 iar pe spate Kormoran....ideea e in felul urmator .....de regula pe un drum cu zapada la cel mai mic viraj fata masinii mergea ok insa spatele era mai mult in derapaj.....prostia cu anvelope de vara iarna am facut-o si eu ...achizitionand masina in septembrie am considerat ca am gume prea bune ca sa iau ceva de sezon si asa am facut singurul accident de cand am masina...sincer in cel mai scurt timp voi mai achizitiona 2 anvelope de iarna pentru a nu mai avea probleme ...pacat ca la noi nu exista legi mai aspre....in afara daca esti prins iarna cu anvelope necorespunzatore iei o amenda de nu iti mai trebuie nimic pentru ca in primul rand pui in pericol siguranta participantilor la trafic
                    In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
                    sigpic

                    Comment


                    • Crezi ca toata lumea isi permite 2 randuri de anvelope eu nu sunt de acord cu tine sa se dea amenda pentru anvelope!

                      Comment


                      • Cat costa siguranta ta si a celorlalti participanti la trafic?
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • ba da sa se dea amenda , sau sa stea acasa... ce eu sunt prost sa dau 200euro pe gume de iarna , si vine un texan cu un junghi de masina la 150 de euro si ma spulbera in timp ce stau la stop... sau un shmecher loganr cu 1.4mpi si codita de rechin si remapare...

                          apropo au oferte la debica de iarna si inca ceva la dedeman...

                          sigpic

                          Comment


                          • Sunt de acord cu tine dar daca omu nu isi permite ce sa faca ?

                            Comment


                            • nu vreau sa fiu dur , nu-ti permiti stai acasa , asa cum nici atunci cand nu ai bani de benzina stai acasa , asa cum nici atunci cand n-ai bani de rca stai acasa.
                              ma crezi sau nu eu in prima iarna(am luat masina in noiembrie) nu am avut bani de cauciucuri de iarna dupa ce mi-am facut casco , rca , am inmatriculato , rovignete , presuri , aparatori noroi si protectii... asa ca in iarna aia nu prea am circulat cu masina si gata...

                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by radu2008 View Post
                                Crezi ca toata lumea isi permite 2 randuri de anvelope eu nu sunt de acord cu tine sa se dea amenda pentru anvelope!
                                sunt de acord cu tine ca nu toata lumea are bani de 2 randuri de anvelope dar:
                                -are bani sa isi puna toate kitchurile pe masina , au bani sa-si ia masina de 20-40000 de euro dar nu au sa-si puna deoparte 500 pentru jante si anvelope(atat de mult pentru masinile de 20-40000 de euro pentru ca la logan cu 1000 de ron ai jante + cauciucuri noi ... nu mai vb de sh...)
                                -au banii necesari pentru a face drumuri in caz de accident.
                                samd.... am stat anu trecut si am mers o luna (economie cam de 4 mil la benzina)... cu pejosu' ca sa fac economie sa-mi iau 2 dunlopuri de iarna ... macar pentru fata (mai aveam 2 all season) , dar deh... s-a putut. Nimeni nu zice ca acuma trebuie sa te apuci sa-ti iei cauciucurile dar daca faci doar din benzina economie ... cateva sute de mii pe luna intr-un an toti iti iei macar pentru fata.... deci chiar as fi pentru amenda daca nu esti incaltat corespunzator macar pe rotile care asigura tractiunea...
                                B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google