Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Conti TS-850 e o anvelopa galonata care a iesit foarte bine la testele ADAC; sunt convins ca nu vei fi dezamagit.
    Un amanunt legat de Semperit; foarte silentioasa pentru o anvelopa de iarna.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • usor derapaj

      salutare
      pe fata am Fulda kristal montero iar pe spate Debica navigator. Problema a aparut la o franare mai brusca cand a fugit usor in lateral. A se intelege ca a fost mai mult o smucitura dacat un derapaj. Credeti ca s-a intamplat din cauza diferentei de profil a anvelopelor..?

      Comment


      • Din cauza diferentei de aderenta, nu de profil. Fulda Kristal are aderenta mai buna decat Debica Navigator, ar trebui sa le pui pe fata.
        Debica Navigator sunt all season.

        Acum, cauze mai pot fi, de exemplu ai repartitorul de frana blocat, daca masina ta e fara ABS.
        Last edited by mr.K; 14 November 2012, 15:13.

        Comment


        • @IancuMIC Da, am uitat sa specific, foarte silentioase pentru anvelope de iarna(Semperit).
          Sunt sigur ca voi fi multumit de Conti, dar vreau sa vad in comparatie cu Michelin, asa ca, astept zapada.

          Testele ADAC...Germania...Conti.. no comment .

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Din cauza diferentei de aderenta, nu de profil. Fulda Kristal are aderenta mai buna decat Debica Navigator, ar trebui sa le pui pe fata.
            Debica Navigator sunt all season.

            Acum, cauze mai pot fi, de exemplu ai repartitorul de frana blocat, daca masina ta e fara ABS.
            merci de raspuns @mr.K
            Intr-adevar nu am ABS iar in privinta aderentei nu m-am gandit. Voi incerca si varianta propusa de tine cu Debica navigator pe fata.

            Comment


            • Asa, Debica pe fata, ca ma exprimasem putin neclar.
              Daca totusi fenomenul se repets si cu Debica pe fata, mergi la un service si roaga un mecanic sa verifice daca repartitorul lucreaza, sa nu cumva sa fie blocat.
              Cel mai simplu ar fi sa faci un test de frane si sa vezi daca rotile din spate franeaza identic, cu o anumita marja de eroare. Daca nu, ar trebui reglat repartitorul, sau in cel mai rau caz, schimbat.

              Comment


              • Da , facem schimbarile si tinem la curent. Vom vedea daca are o parte de vina si repartitorul.
                Numai bine.
                Last edited by 77sky; 14 November 2012, 19:26.

                Comment


                • @renault: ultimele teste facut de adac in germania, pe gume 165/80 r14 au dat castigator michelin, apoi conti, pirelli, barum.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Minune ca n-a iesit Conti pe primu loc si la aceasta dimensiune ). M-am uitat si eu de curiozitate si se pare ca pe dimensiunea 165/70/R14, Conti are ca model, TS 800, nu TS 850. Sunt ceva diferente de profil. Oricum, e ceva ca n-a iesit castigatoare o anvelopa nemteasca )

                    Comment


                    • Parca e prea corect!
                      Barum de cine sunt detinuti?

                      Comment


                      • Barum este o marca a grupului Continental.
                        Last edited by 77sky; 16 November 2012, 08:17.

                        Comment


                        • Semperit la fel, este detinut tot de Continetal

                          Comment


                          • Pe piata, este abundenta de oferte Debica Frigo, nu inteleg de ce. Anul trecut cautam cu disperare in perioada asta ceva, orice sub 250RON acum peste tot vezi reclama la firma asta. Ceva e ciudat pana si cei care vand SH au Debica pe stoc. Si pretul e f scazut aproape cat Motrio de iarna.

                            Comment


                            • Pai este si Mişlăn sh daca doreste cineva. Cam 3 mm de carne pe ele, eu nu stiu cum poti fi destui fraieri sa cumpere gunoiul aruncat de altii.
                              Ce sa fie ciudat, Debica Frigo e o anvelopa de performanta medie, multumitoare pe zapada si suficienta pe drum uscat la temperaturi scazute.

                              Comment


                              • Originally posted by lord_wader View Post
                                ............................ Anul trecut cautam cu disperare in perioada asta ceva, orice sub 250RON acum peste tot vezi reclama la firma asta. C........................
                                E bine din cand in cand sa verificam si ce au astia prin reprezentante.

                                Anul trecut aveau Hankook Winter la 179 lei bucata, super pret.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google