Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am TIgar si nu prea sunt multumit de ele.

    Comment


    • Originally posted by dias02 View Post
      de ce sunt petarde anvelopele tigar? pe zapada sunt bune, daca nu iti ajunge zapada pana la prag iesi fara probleme. Pe gheata nu prea ai mari sanse cu nici un cauciuc de iarna. Poate ca omul merge preventiv, si nu vrea sa atinga limita in care o anvelopa premium chiar face diferenta. In fond pe vremuri te descurcai si cu cauciuce de vara IARNA. Deci iarna pe zapada, polei nu te dai tare indiferent de echipare. Daca vrei ceva un pic mai scump si aparent mai bun uita-te aici http://www.anvelope1.com/ro/catalog/id/11398.html
      pentru ca asa sunt ele.

      Pentru ca sunt singurele anvelope cu care dau scartz din a doua in a treia fara sa vreau pe asfalt curat dar umed.

      Pentru ca si anvelopele premium imbatranesc, dar astea din PET-uri reciclate?

      Pentru ca singurele anvelope care m-au surprins neplacut si au sub/supravirat atunci cand nu ma asteptam TOCMAI pentru ca mergeam prudent au fost cele ieftine, ieftine. Vorbesc din perspectiva unuia care a condus loganuri echipate cam cu orice fel de anvelopa - de la Conti si Michellin pana la Motrio.

      Pentru ca aseara cu anvelope de iarna ieftine din 2010 pe fata nu puteam sa schimb banda fara sa simt fata ca aluneca si nu puteam sa iau curbele din motiv de derapaj punte fata la 20-30 km/h DAR spatele nu derapa cu Alpin A3 fabricate in 2008.

      Am facut o singura data greseala sa iau anvelope din categoria cea mai ieftina, niciodata nu o sa mai fac asta.
      Pentru o diferenta de 50-100 de ron la anvelopa risti minim o vizita la sectia de accidente usoare si o vizita la service.
      Nu zice nimeni sa va luati premium, exista variante mai ok ca pret - debica, sava, etc; dar nici petarde.

      Chestie vazuta la o trecere de pietonti pe iuliu maniu aseara - o octavia care venea alunecand usor cam cu 10-20 de km/h si ABS-ul lucra la greu (se vedeau rotile franand in trepte). Nu a reusit sa opreasca decat dupa trecere, noroc ca a dat cateva claxoane si pietonii s-au oprit sa il lase sa treaca alunecand.

      Din motivele de mai sus si multe altele nu pot sa spun decat ca nu se merita economia. NU la capitomlul singuranta!

      Comment


      • Eu am BF Goodrich si sunt foarte multumit de ele.Eu anu trecut le-am prins la oferta am dat 250 lei/buc.Acum vad ca sunt 270 de lei.Foarte bune la pretul acesta.
        sigpic

        Comment


        • Eu am luat bfg cu 230 lei anul trecut si sunt multumit. Tractiune buna pe asfalt ud, fleşcăraie, zapada proaspata doar sa nu depaseasca garda masinii dar asta e valabil cu orice anvelope. Pe strada Sibiu,acum 40 min cand am plecat eu de acasa era o gheata zgrumţuroasa pe jos si nu am avut probleme.
          Unii zic ca ar fi in aceeasi oala cu debica, sava etc. dar nu am mers cu ele asa ca nu ma pronunt.
          Last edited by bad_hrc; 12 December 2012, 13:53.

          Comment


          • Tigar, niciodata nu o sa mai iau nici daca gasesc la jumatate de pret. Nu am avut de iarna, insa am de vara si vorba cuiva de mai sus zici ca sunt PET-uri reciclate, ce mai.... zici ca ai tocuri de plastic Si se uzeaza f f repede(culmea, asta nu inteleg ca nu sunt moi deloc). Deci prin analogie imi inchipui cum sunt cele de iarna, dar asta e doar o presupunere a mea. Lumea insa spune ca sunt proaste
            Last edited by lord_wader; 12 December 2012, 14:06.

            Comment


            • Nici kormoranele de vara nu sunt bune de nimic dar am auzit ca cele de iarna ar fi bune.

              Comment


              • stie cineva exact ce zice legea actual in vigoare despre anvelopele de iarna, trebuie sau nu sa aiba insemnele M.S. sau M+S sau M&S sau MS? eventual link catre sursa.

                Comment


                • trebuie normal. s-a discutat mult pe tema asta si iarna trecuta...
                  Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                  Comment


                  • Lumea inca isi mai monteaza cauciucuri de iarna, la 15cm de zapada cat sunt la mine era coada la vulcanizari. Si culmea nu dacii, logane ci masini cu pretentii. Am 3 vecini!!! care merg cu roti de vara pe motiv ca ei nu pleaca cand e zapada.

                    Comment


                    • Originally posted by VaderTM View Post
                      stie cineva exact ce zice legea actual in vigoare despre anvelopele de iarna, trebuie sau nu sa aiba insemnele M.S. sau M+S sau M&S sau MS? eventual link catre sursa.
                      asta am gasit eu. sper sa te ajute
                      Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                      Comment


                      • Originally posted by lord_wader View Post
                        Lumea inca isi mai monteaza cauciucuri de iarna, la 15cm de zapada cat sunt la mine era coada la vulcanizari. Si culmea nu dacii, logane ci masini cu pretentii. Am 3 vecini!!! care merg cu roti de vara pe motiv ca ei nu pleaca cand e zapada.
                        eu in schimb am Alpin 4 pentru stat in parcare. mai iese la primavara..
                        ca daca pierd locul de parcare ieri i-am vazut pe aia cu ridicarile.
                        nu bag mana in foc, dar am inteles ca numai in sect 6 se mai ridica.
                        dar sunt foarte multumit de ele. au o aderenta...
                        am inteles ca nu conteaza ca e zapada, ideea e doar sa nu faci accident avand anvelope de vara. in rest nu te baga nimeni in seama.

                        Comment


                        • vezi de treaba.... azinoapte a nins si pe la noi si azi deja erau militienii la verificat anvelope. doar la ele se uitau in rest nu ii interesa nimic
                          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                          Comment


                          • eu in bucuresti n-am vazut pe nimeni sa verifica asa ceva. nici macar anul trecut, cand era legea proaspata. de aia multi nu s-au mai inghesuit sa le puna pe cele de iarna.

                            Comment


                            • ar fi sinucigasi sa opreasca masini in bucuresti atunci cand sunt ambuteiajele in toi. o lasa pe cand se intampla accidentele apoi ies sa dea amenzi
                              Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                              Comment


                              • ia uitati-va aici cum se scuza cei prinsi fara cauciucuri de iarna....
                                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google