Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rularea cu anvelope dezumflate pana la 30% - se practica la autovehiculele militare atunci cand traverseaza balti, mocirle - insa este vorba despre anvelope speciale - cu balon foarte mare.

    Comment


    • Originally posted by 827sam View Post
      Nu-i dracu chiar asa de negru, iti spune unul care foloseste frigo2 de 2 ierni
      Si eu la fel... Si ieri si azi, am umblat pe zapada batatorita si gheata dedesupt, tot de 2 ani le am, au rulat impecabil. Asta daca ai toate tiglele pe casa si nu mergi in conditiile alea mai mult de 40-50... Unii au impresia ca daca au anvelope de iarna premium, pot merge cu 100 pe zapada ... Sustin si eu: Debica Frigo 2, raport calitate-pret, excelent.
      Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

      Comment


      • Cu anvelope de iarna OK, pe zapada batatorita fara gheata dedesubt se poate merge cu 80 km/h fara probleme

        Comment


        • Originally posted by darksid3 View Post
          Nene Iancule, o dadusi de gard, in mod flagrant. Legile fizicii nu sunt mituri. Anvelope late, pe carosabil alunecos nu inseamna aderenta, ci presiune scazuta pe cm la patrat. Cu anvelope late si moi mergi pe zapada afanata.
          Daca zici matale; Eu vorbesc de lucruri practice, pe care le-am facut si dau rezultate; dupa cum vezi se practica aceasta metoda cu anvelope mai putin umflate. Poate ma lamuresti matele cum e mai bine pe gheata, de aderenta, tractiune, vorbesc; cu anvelope mai late sau mai subtiri?
          Ioane, am spus in ce conditii; nu poti merge cu viteza pe drumuri cu gheata.
          Last edited by IancuMIC; 8 December 2013, 23:13.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • cat imi iau pe niste barumuri din 2007 rulate 59.999 km>> iau 149 ron pe toate 4?

            Comment


            • Cine crezi ca va cumpara anvelope de ...7 ani? si Barum; eu zic sa te potolesti daca nu vrei sa fii ...pomenit.
              Pentru atelaje se cauta 155 sau 165.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Urmatoarele mele seturi de gume vor fi astea:

                Vara:


                Iarna:

                Comment


                • Mai ușor cu Debica Frigo alea... Le am pe mașina de serviciu, că de-atâția bani am avut voie să cumpăr și-s niște șpanuri.
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • Oare? Debica frigo 2 mi-am pus si eu pe fata. Exceptand faptul ca-s mai zgomotoase pe asfalt uscat nu sunt alte diferente fata de dunlop-urile de anul trecut. Aderenta ma interesa in mod deosebit si nu am ce sa le reprosez.
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • de cele de vara nu zic nimic pentru ca or fi bune. dar de iarna mi-as lua
                      continental ts850 care la ora asta sunt cotate ca cele mai bune, mult inaintea altora, si pe care le-am vazut la 270 lei. eu am alpin4 dar cu prima ocazie trec la conti. daca e loc de mai bine, de ce nu ?
                      postasem in urma si linkul cu magasinul si clasamentele. cam in toate sunt date ca cele mai bune. si 270 lei nu mi se pare un pret mare.

                      Comment


                      • Astazi, odata cu primii fulgi mai seriosi in Iasi, am montat anvelopele de iarna- good year ultragrip 8. Ca si presiune am zis sa testez 2.1 pe fata (am considerat greutatea motorului plus ocuparea mult mai frecventa a locului din dreapta) si 2.0 pe spate unde nu prea am greutate in mod frecvent. Primele 'teste' sunt mai mult decat multumitoare, dar de asteptat altfel, avand aceleasi gume puse anul trecut si pe cealalta masina din semnatura. Deci recomand!

                        Comment


                        • Si eu folosesc Debica frigo 2 si ma declar multumit de ele, m-a scos de cateva ori din niste situatii urate de tot, m-am oprit imediat, nici nu sau blocat rotile ca sa ma duc taras, cei cu, care eram in masina au crezut ca am abs. Am luat Debica pentru ca atat mi-a permis buzunarul la momentul respectiv si chiar nu imi pare rau.

                          Sent from my PMP3370B using Forum Runner

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            dar de iarna mi-as lua
                            continental ts850 care la ora asta sunt cotate ca cele mai bune, mult inaintea altora.
                            Continentalurile de care spui nu sunt cu mult inaintea Dunlop-urilor de care spuneam mai sus. As zice ca sunt aproape la egalitate cf. testelor ADAC:

                            Cel mai recent test de anvelope a fost efectuat, ca în fiecare an, de ADAC, echivalentul ACR în Germania. Cunoscuta organizație germană a publicat rezultatele testelor de aderență pentru sezonul de iarnă cu cele mai populare cauciucuri de iarnă: 185/60 R15 și 225/45 R17. Testele de anvelope realizate de ADAC sunt apreciate de industria auto […]


                            Asa cum apare si pe site-ul oficial ADAC, diferentele intre cele 2 nu sunt mari:

                            Im ADAC Winterreifen Test werden die besten Reifen der verschiedenen Reifengrößen ermittelt. Welche Reifen haben sicheren Grip, welche sparen am meisten Sprit?


                            Originally posted by Kojak View Post
                            Continentalurile de care spui nu sunt cu mult inaintea Dunlop-urilor de care spuneam mai sus. As zice ca sunt aproape la egalitate cf. testelor ADAC:

                            Cel mai recent test de anvelope a fost efectuat, ca în fiecare an, de ADAC, echivalentul ACR în Germania. Cunoscuta organizație germană a publicat rezultatele testelor de aderență pentru sezonul de iarnă cu cele mai populare cauciucuri de iarnă: 185/60 R15 și 225/45 R17. Testele de anvelope realizate de ADAC sunt apreciate de industria auto […]


                            Asa cum apare si pe site-ul oficial ADAC, diferentele intre cele 2 nu sunt mari:

                            http://www.adac.de/infotestrat/tests...cePageId=31821
                            Interesant e ca nici o guma de iarna testata n-a reusit sa obtina calificativul "sehr gut".
                            Last edited by Kojak; 12 December 2013, 00:10. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Nu au obtinut "sehr gut" pentru ca le-a dezavantajat dimeniunea, din ce spun chiar in articol.

                              Daca nu cumva am inteles eu gresit semnificatia notelor date pe diferitele criterii, atunci nu vad cum a iesit Continental ts850 pe locul 1 cand GY UG8, ca astea ma intereseaza avandu-le pe masina, are note mai bune la toate capitolele, exceptand 'uscat'- la egalitate, si are si pret mai mic.
                              Note mai mici inseamna 'mai bun' sau cum?

                              Comment


                              • @Kojak
                                n-am prea inteles cum ai reusit sa te citezi singur in acelasi post
                                dupa ce e acolo, nici alpinurile mele nu stau rau.
                                @vladimir
                                e invers la asa ceva. 1= foarte bun, 5-6= prost
                                Last edited by B997NDL; 12 December 2013, 00:22.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google