Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Comandat azi goodyear ug 7+ la 234 ron/buc.Se zice ca ar fi bune.Sa speram.Iarna trecuta am avut dunlop m3,care s-o comportat foarte bine,dar le-am cedat unui coleg de al meu si am zis ca anu asta sa facem o schimbare

    Comment


    • Originally posted by Revulsin View Post
      Da, Radu. Este chiar indicat sa le depozitezi in loc ferit de soare si cu temperatura constanta de maxim 15 grade.
      La primavara dupa ce le dai jos le speli bine de noroi si sare, le lasi sa se usuce bine iar apoi le dai cu silicon. Cumperi un spray mai ieftin sau daca poti sa faci rost de silicon lichid le pulverizezi cu o pompa de spalat geamuri.
      Daca faci rost si de huse pentru ele este perfect.
      si caucicurile de vara cum se pastreaza ?
      Its just a car ...

      Comment


      • In congelator la temeperaturi cuprinse intre -5 si 5 grade celsius. Iar inainte de a le da cu silicon , trebuiesc date cu silicon si pe suprafata de rulare pentru a asigura o rulare buna sezonul viitor . Scuzati de offtopic. Eu unul le tin pe cele de vara in "beci" (cele de iarna sunt pe masina momentan , la vara tot in beci le bag )"pivnita" , temperatura este de 5-10 grade iarna , iar vara 10-15 grade . De asemnea pot spune ca anvelopele all-season(m-am ferit sa postez cand se discuta mai sus) sunt foarte bune. Pe fosta dacie(1310) aveam niste Verdstein Quatrac2 cu care am mers cam 65.000km in 4 ani(dimensinea 175/70/13 ) si abea anul acesta dadeau semne de oboseala , pana sa o dau la rabla....

        Iar huse pentru cauciucuri , sacii de la vulcanizare cand se face schimbul (dat jos set vara , montat set iarna sau invers ).

        Comment


        • dilema si cu cauciucurile astea!nu mai stiu ce sa fac! vroiam si yo un schimb de iarna,dar din ce citesc aici, inteleg ca all-season sunt cele mai bune! cati km rezista o astfel de anvelopa si cam cati dintre voi au folosit asa ceva!?
          kykerul!

          Comment


          • Sunt bune daca nu vrei sa ai 2 randuri de anvelope!

            Comment


            • eu am pe fata semperit M+S si nu sunt cine stie ce .. deocamdata pana nu da zapada sunt mai multumit de michelin de vara decat de astea
              cine stie cand va da zapada o fii mai bune astea semperit decat michelin , daca ai unde sa le tii cumpara de IARNA si de VARA si atunci nu mai ai nici o dilema
              Its just a car ...

              Comment


              • vreau pareri de la posesori de all season! cum se comporta pe ,uscat,ud,zapada,gheata,pe canicula! +si _ la acest fel de anvelope!
                kykerul!

                Comment


                • all season imbina mai degraba dezavantajele celor doua tipuri de anvelope, decat avantajele. oricand o guma de vara va avea un comportament mai bun vara decat un all-season, iar o guma de iarna o va bate pe timp racoros pe una all-season. pe zapada nici nu mai are rost sa vorbim...singurul avantaj e ca fata de o guma de vara folosita iarna, e ceva mai buna. oricum nu se rdica la performantele unei gume bune de iarna.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Originally posted by raduprov View Post
                    si caucicurile de vara cum se pastreaza ?
                    Identic de cum am spus despre cele de iarna.

                    Comment


                    • am gasit la cineva o oferta de anvelope de iarna dar sunt 205/65/15 nu leam vazut dar as vrea sa le iau si vreau sa va intreb daca se potrivesc pe jantele de tabla de la logan ?

                      Comment


                      • Ai grija sa nu ramai fara talon!

                        Comment


                        • acum daca ma opresc si se uita la ele si vad ca sunt de iarna dar se iau de marimea lor asta e ...pentru 3-4 luni ma risc ca oferta e prea buna eu intrebam daca se potrivesc sa nu le iau degeaba

                          Comment


                          • se potrivesc dar nu recomand , urmatoarele gume pe care le iau de iarna vor fii de 165/70/15 sau cat sunt legale pe langa cele de 185/65/15
                            vedem .....
                            Its just a car ...

                            Comment


                            • Lasa ca mi-am montat eu anvelopele de iarna de fix o luna si cand am vrut sa plec ieri de la servici, nu aveam cum sa ies in bulevard. Era blocat de masini tot campul meu vizual, asa ca am luat metroul, cea mai rapida solutie.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Nu vinzi anvelopele de iarna?
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google