Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In iarna lui 2008 a fost promotie cu anvelope fabricate in 2007.

    L.E. Ma refeream la faptul ca aia de la Meridian s-au aruncat la pret sub sigla "promotie".
    Last edited by vitriol; 18 December 2009, 19:28.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Acum am inteles...dar tu compari preturile de anul trecut cu preturile de anul acesta?...si aici ma refer la comparatia dintre promotia de la Porsche de anul trecut si Kormoranele luate de dion anul acesta...nu spun ca Kormoranele sunt extraordinare...dar pe vremeea asta nici de lepadat nu sunt.
      Last edited by valeriuciprian; 18 December 2009, 23:31.
      sigpic

      Comment


      • Cand am vrut sa imi cumpar anvelope de iarna au marit astia pretu ca este sezon si la noi cresc preturile in medie cu 20 ron pe bucata le cumpar la primavara ,vara sau daca prin o oferta buna ce inteleapta este vorba(vara sanie si iarna car)!

        Comment


        • Ciprian nu eu am luat Kormoran
          In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by valeriuciprian View Post
            ............. tu compari preturile de anul trecut cu preturile de anul acesta?......................
            Nu am ce sa compar, preturile de anul asta sunt cu 10-20 de lei mai mari decat cele de anul asta.
            Si ca sa pun pe hartie ce am spus mai sus despre faza ca la 1500 lei iti luai super anvelope de iarna:
            -Dunlop Wintersport M3 costa (la trecut, pentru ca nu se mai gasesc) anul asta 220 lei. 4 x 220 = 880 lei
            -O janta de tabla noua costa 120 lei. 120 x 4 = 480 lei
            -Montat + echilibrat = 60-80 lei

            Deci 880 lei + 480 lei + 80 = 1440 lei niste anvelope de referinta pentru iarna, cu tot cu jante.
            1500 lei jante cu anvelopele de care tota lumea vrea sa scape... Nu stiu din ce punct de vedere pot sa privesc faza cu "nu sunt de aruncat...
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Acum dupa aproape 20 de ani de condus incep sa cred in utilitatea unor de cauciucuri de iarna.Ma lasat balta Michelinurile(de vara bineinteles)

              Comment


              • gmv97...da am vazut...am gresit...voi corecta.
                vitriol...am scris "dar pe vremeea asta nici de lepadat nu sunt."...in sensul ca la cata zapada este prin orase nici mama cauciucurilor de iarna fara lanturi nu te salveaza...cel putin in Galati.
                Iar daca acel calcul al tau e corect...atunci da...e buana oferta(ma rog a fost buna) oferta celor de la Porsche.
                sigpic

                Comment


                • Salutare tuturor. Revin cu cateva rectificari legate de gumele de iarna.
                  Canto ai dreptate referitor la postul meu anterior, gresisem tipul, probabil mia ramas intiparit in minte numarul de la alte gume; ale mele sunt Kormoran Snowpro. Multam pentru observatie.
                  Am cautat factura si iata preturile detaliat:
                  -4 buc cauciuc Kormoran Snowpro (185-65-R15) = 793,11 RON
                  -4 buc janta 6J 15H2 = 550,97 RON
                  -4 buc valva janta = 13,18 RON
                  -montat anvelope = 35,13
                  Echilibratul nu este trecut pe factura, probabil este inclus in pretul montajului. Preturile sunt cu tot cu TVA. In total = 1392,39 RON (scuze pentru zecimale, sunt mai tipicar din fire).
                  Mentionez ca leam cumparat pe data de 30.10.2009, iar cauciucurile au toate acelasi DOT: 2609 (sunt proaspete). Este adevarat ca mam grabit atunci si nam testat piata. Din lipsa de timp si din comoditate, probabil am profitat de faptul ca eram la revizie sa rezolv si acest lucru, mai ales ca in ziua respectiva sa schimbat vremea brusc de am zis ca vine iarna.

                  Comment


                  • Eu ma gandeam doar la banii cheltuiti de tine, dar cum ai spus si tu de timp, si timpul are pretul lui. Deci pana la urma poate astea de iarna nu sunt chiar asa de praf ca 801, si aici ma refer strict la 801 pentru vara si snowpro pentru iarna. Clar nu se poate discuta de eficienta lui 801 pe timp de iarna.
                    Last edited by vitriol; 18 December 2009, 23:29.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Am uitat sa spun ca intai am cumparat gumele si apoi am cautat informatii despre ce gume de iarna sa iau si implicit despre acestea. Asa am descoperit forumul acesta, care este dupa parerea mea foarte util si plin de informatii.

                      Comment


                      • In cazul asta: bun venit printre loganisti!
                        De acum incolo cand vrei sa faci cate ceva pe la masina, arunca mai intai un ochi aici.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Salutare. Oricum acum citesc in fiecare zi cate ceva (in limita timpului normal) si deja unele lucruri mi-au prins bine ca nu le stiam: de exemplu cu subturarea motorului (sa nu intelegi ca mergeam numai subturat, dar acum incerc sa evit acest lucru pe cat posibil)

                          Comment


                          • Salut ! Am si eu o rugaminte la voi , vreau sa-mi schimb pneurile Michelin 185/65 R-15 de vara( cele care au venit impreuna cu masina) cu unele All Seazon cred ca de la Dayton ,nu mai retin exact daca sunt de la Dayton oricum o firma care incepe cu D,de dimensiuni 195/65 R15.... sunt de la un amic ... si sunt rulate cam 15k km pe un mercedes.Si vreau sa stiu, daca le schimb, la ce comportament sa ma astept.. sunt mai bune, mai rele... A si nu in ultimu rand as vrea sa stiu daca o sa am vre-o problema cu politia .. eu as spune ca nu , avand in vedere ca sunt doar mai late... sau ma insel??

                            Comment


                            • nai treaba ma cu politia , au alti jante mult mai mari si voi sa sfiiti la niste gume putin mai late.
                              eu daca as fi in locul tau mi`au luat gume de iarna , (sh , noi , etc) decat all sezon .

                              Comment


                              • Daca vor sa-ti caute nod in papura, iti pot ridica talonul, pt ca dimensiunile nu corespund. Asa ca ori ai 195/65/15, ori, de ex: 225/45/17, aceeasi pedeapsa, doar ca in ultima varianta esti mai vizibil.
                                Acum revenind la topic: sustin ce spune Foful: anvelope de iarna, uita de cele all-season. Sunt slabute si vara si iarna.

                                PS: la 15000 km, sa te astepti la vulcanizari, galme sau altele. Eu daca as fi in locul tau, ori le-as lua la bani de acadele ( max 100 toate 4), ori as spune pas.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google