Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Legat de presiunea in pneuri..si la sandero e 2.0/2.2
    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

    Comment


    • Originally posted by ndcg View Post
      Ca sa ma puteti ajuta corect, mai mentionez urmatoarele:

      - circul cam 1500-1700 km lunar in medie, dintre care peste jumate in afara
      - vreau ceva sa ma tina cateva sezoane, sa nu cumpar anul viitor altele
      - ma intereseaza functionalitatea si comportamentul cat mai bun pe polei, carosabil umed, zapada, nu ma intereseaza economia la benzina sau aspectul. Va multumesc !
      ia Continental ts850. sunt pe locul 1 in topul anvelopelor de iarna. si sigur nu se uzeaza asa de usor. mai rezistente la uzura (poate cele mai rezistente) sun michelin alpin4, dar am inteles ca nu au aderenta ca ts 850 ( alpin 4 sunt pe locul 4 sau 5)

      Comment


      • la cum crapa tot ce inseamna michelin, am renuntat la a mai da banii pe ele.
        m-am intors la conti, care au tinut foarte bine.

        Comment


        • la mine n-au crapat deloc nici cele de vara, nici cele de iarna.
          ai avut din fabrica energy, alea mai vechi ?

          Comment


          • Originally posted by 77sky View Post
            Poate...eu stiu doar ce scrie pe eticheta
            La maşina mea pe acelaşi colant cu presiuni recomandate de către producător, apare în plus şi o presiune ECO: 2,2 bar faţă, 2,4 bar spate.
            Am să-i fac o poză cu prima ocazie.

            Comment


            • Originally posted by skd_ozenel View Post
              la cum crapa tot ce inseamna michelin
              Evident, ai făcut un survey asupra anvelopelor Michelin, altfel nu cred că ai fi debitat asemenea inepție.
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • @ B997NDL: nu, din fabrica au fost conti ECO contact...
                cele de iarna, alpin A3 din 2009. am renuntat la ambele seturi anul trecut pentru ca aveau crapaturi de suprafata. aratau ca niste anvelope de 10 ani.

                @ ursamajor... dupa modul in care reactionezi nu mai am de spus decat atat: amice, intreaba pe forum sau in jurul tau si vezi cate dintre michelin-uri mai arata intregi dupa 4 ani. ma provoci sa folosesc apelativul "amice"

                in afara de mine cunosc (adica sunt cunoscuti 1st hand, nu prieteni ai unor prieteni) oameni care au avut aceleasi probleme cu energy de prim montaj pe logan, citroen, ford... alpin la fel, pilot sport la fel, etc...

                dupa ce le-am dat pe ale mele am aflat ca "asa fac toate" si nu prea aveam motive de ingrijorare.

                Comment


                • intaresc afirmatia lui ozenel, energy e3a 205 55 R16 venite pe un astra h in 2008 februarie si 195 65 R15 venite pe un citroen c4 2007 iulie, arata ca dracu ambele seturi, pline de crapaturi; pe strada am vazut zeci de michelin e3a crapate pe flancuri in prostie
                  in acelasi timp e singurul model ce anvelopa ce l-am vazut crapat de la michelin, altele foarte rar si dot 2000 ...
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • @ ursa: uite aici.... a fost o intreaga discutie:

                    Comment


                    • Mersi pentru sfaturi, eu eram setat pe Nokian ptr ca vazusem la un pacient si mi-au placut tare mult. Erau Hakapeliitta 8 parca...nu stiu nu ma pricep..daca voi spuneti de Continental astea ts850...poate merg pe mana voastra.

                      Comment


                      • pai si eu ziceam ca doar energy-urile model vechi sa se crape. de energy saver si alpin 4 n-am auzit pana acum sa aiba probleme. dimpotriva, multi utilizatori le lauda ca se prezinta foarte bine dupa zeci de mii de km...

                        Comment


                        • Originally posted by skd_ozenel View Post
                          @ ursa: uite aici.... a fost o intreaga discutie:
                          http://www.loganclub.ro/forum/anvelo...88#post1616688
                          N-o să stau să caut și eu discuții ca asta.
                          Doar spun că am Alpin A4 de 3 ierni și-o vară (anul ăsta am circulat cu ele și vara) și sunt în stare foarte bună. Continental EcoContact3 am pe mașina de serviciu și sunt niște rahaturi (am mai spus-o pe topicul ăsta). Pline de crăpături superficiale de la îmbătrânirea cauciucului. Dar eu nu generalizez că la o firmă sunt toate proaste.
                          Last edited by crististreulea; 30 October 2014, 11:22.
                          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                          Comment


                          • nea ursu mereu tre' sa fie el contra. ursu-contra si-atat. e de-al nostru, ne-am obisnuit cu stilu' lui.

                            confirm si io cele spuse de ozenel si samy, referitor la michelinuri.
                            am mai spus p-aici, michelin energy saver, la mai putin de 2 ani de la DOT-u' de fabricatie au crapat / s-au incretit pe laterale. acum dupa 6 ani, arata tot asa "crepeturile", doar uzura s-a accentuat, in rest sun ok, mai merg inca 6 ani.

                            Comment


                            • a mai reusit cineva pana acum sa treaca la anvelopele de iarna? eu as mai astepta sa se mai elibereze service-urile de roti si mai ales ca vad ca vremea si-a mai "revenit" dar tare ma simteam in incurcatura wekendul ce a trecut. anul asta pentru puntea spate am luat doua anvelope noi uniroyal

                              Comment


                              • sunt destui colegi care le-au schimbat deja.
                                daca le ai direct pe jenti, de ce nu le schimbi tu, ca sa nu mai fi nevoit sa "atarni" pe la vulcanizari?
                                we asta daca n-o ploua, o sa le schimb si io, cu mana mea, nu la vulcanizare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google