Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am pus si filmulet, am si spus...mai mult de atat nu am ce sa fac, cine are urechi aude, cine are ochi vede...
    Spunea cineva ca nu se prinde de inclinatie in film. Sa ia reper casele de pe marginea drumului de ma jos un pic, unde nici nu era asa mare rampa,se vede clar ca este drum la deal tare.

    Comment


    • ie invidiuoși bre, ie invidiuoși!

      Comment


      • Nu cred, nu vad de ce, mai ales ca au fost si ieftine.
        Am dat mai putin decat acu 3 ani pe bf goodrich

        Comment


        • Utilizator de Sava Eskimo si Debica Frigo, ma declar multumit.

          Comment


          • Dupa cum s-a mai spus, taximetristii de obicei umbla numai cu anvelope mediocre, eventual la mana a doua, ce lasam noi la vulcanizari. S class are tractiune spate iar panta de 10-12% nu il ajuta sa mute destula greutate pe spate, plus de asta conteaza cel mai mult soferul. De-a lungul pantei sigur au fost portiuni unde nu era asa grav, unde prindeai ceva aderenta si oleaca de avant, daca ceilalti au accelerat prea tare unde era gheata au pus coada intre picioare si au plecat...
            Eu zic sa nu exageram totusi, nu exista cauciucuri de 3 ori mai bune decat altele, la aceeasi gama de pret, exista cauciucuri mai ok. Cele mai bune sunt in primul rand cauciucurile noi, apoi in functie de marca si model exista cauciucuri mai bune ca altele, dar un cauciuc degeaba e foarte bun, daca are peste 4 ani deja se simte, fie de iarna fie de vara, indiferent de profil. Cauciucul nu mai este asa elastic.
            http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

            Comment


            • Eu chiar am unde sa la testez, am spus cu ce le-am comparat, fata de ele sunt cu mult peste. Ca o fi de 2 ori, 3 ori, 0,5 ori mai bune, asta nu stiu, stiu ca unde celalalte erau zero, cu astea am trecut, si vorbesc doar de anvelope noi.

              Mi-am spus punctul de vedere, foarte obiectiv, ca il acceptati sau nu, este priblema voastra, eu am relatat fara sa exagerez deloc. Simt nevoia sa ma repet, nu este prima mea pereche de anvelope de iarna... Traseul ala il fac de ani de zile, mai obiectiv nu puteam sa fiu.

              Voi reveni cu pareri si dupa ce va fi zapada mare si mocirla multa si vad ce si cum.
              Last edited by vasile.23; 3 December 2014, 18:36.

              Comment


              • dude, chill. nu te-a contrazis nimeni asa aprins. daca pe mine esti aprins, doar am spus ca am aceleasi anvelope si fata de michelin alpin A3 ni se par mai slabe. atat. e posibil sa mi se para.

                Comment


                • Nu am nici o problema cu nimeni.
                  Iar michelin, nu am testat, nu comentez. Poate e mai bun, poate e mai slab, nu stiu. Daca tie iti plac michelinurile mai mult , nu am nimic inpotriva.

                  Comment


                  • nu imi plac, sunt programate sa se duca. astept zilele grele cu gheata pe jos sau mazga, sa pot sa dau decizia definitiva.
                    din curiozitate, de cand ai masina cu ESP? ai mai urcat/incercat sa urci in aceleasi conditii cu ea ? sau ai incercat cu alta cu alte anvelope si zici ca nu prea a iesit?

                    Comment


                    • De cand cu TS astea pe locul 1 la ADAC e o intreaga isterie cu ele.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • nu sunt numai la adac, asa e in toate topurile. cauta si vezi.
                        si costa 270 in timp ce alpin 4 sunt peste 300 (cca 320) si nu sunt stralucite.

                        Comment


                        • Originally posted by skd_ozenel View Post
                          nu imi plac, sunt programate sa se duca. astept zilele grele cu gheata pe jos sau mazga, sa pot sa dau decizia definitiva.
                          din curiozitate, de cand ai masina cu ESP? ai mai urcat/incercat sa urci in aceleasi conditii cu ea ? sau ai incercat cu alta cu alte anvelope si zici ca nu prea a iesit?
                          In 7 ani am avut tot timpul sa testez pe acele rampe gumele de iarna.

                          Esp-ul nu sa aprins in bord.
                          A doua zi am dat talpa pe gheata si sa declansat, deci nu era defect Se pare ca am urcat corect, si gumele au avut aderenta necesara. Nu a intervenit sistemul.

                          Comment


                          • Originally posted by einstein1984 View Post
                            De cand cu TS astea pe locul 1 la ADAC e o intreaga isterie cu ele.
                            Le am pe masina desi le-am injurat inca dinainte sa le cumpar: fac zgomot mare pe ud intre 60 si 80 pe accelerare si au talonul dur.
                            Partea cu talonu' e discutabila: pentru unii e un avantaj - mai stabile pe curbe. Pentru altii un dezavantaj - se simt naspa micile denivelari.

                            Aderenta pe ud e de top. Asta e singurul avantaj cert.
                            Pe uscat se comporta ok.
                            Pe zapada afanata/mare sunt un pic sub Sava Eskimo din cauza desenului profilului. Ma refer la iesit din zapada mare, creat drum prin zapada mare.
                            Pe zapada batatorita nu am mers prea mult.
                            Pe mazga sunt de rahat.

                            Eu le injur in continuare ... desi poate nu mi-au gresit foarte rau in afara talonului ala dur.

                            Comment


                            • Eu le simt mai moi fata de cele de vara, desi sunt mai bine umflate.

                              Comment


                              • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
                                Le am pe masina desi le-am injurat inca dinainte sa le cumpar...
                                Atunci de ce le-ai mai cumpărat?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google