Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Varul meu, la tara, la un ford focus destul de nou, are all seazon si am mers dupa el iarna, si era ok, isi foloseste masina persoana foarte putin in timpul anului, si a spus ca nu se justifica 8 gume...

    Comment


    • Hai la gume noi, neamule!

      In goana dupa castiguri substantiale, unii dintre comerciantii de anvelope second-hand ar putea folosi si aceasta metoda pentru a vinde.


      Apropos, si DOT-ul poate fi manarit.

      Comment


      • da dar nu mai are semne de uzura asta se face(bineinteles la alte dimensiuni) la cele de tir, autobuz etc...cele care sunt marcate "regroovable"
        Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

        Comment


        • In clipu' urcat de tine, da, insa in ce am urcat io acolo e o anvelopa de turism toata ziua.

          Comment


          • Cum s-a zis, cu martorii de uzura vad ca a ramas in pom, deci e greu sa fii pacalit daca ai mai vazut un cauciuc in viata ta.

            Aparat de ala de facut caneluri se foloseste in WRC, unde gumele sufera adaptari functie de cat de naspa e drumul a 2-a zi.
            Last edited by mr.K; 11 December 2014, 11:08.

            Comment


            • Originally posted by stoicanu View Post
              Iden Q 7
              A venit cu anvelope de vara.
              Sau ala nu e autoturism de teren.
              Păi nu e, e de stradă. Că poate urca şi pe câmp e partea a doua, dar n-a fost gândit pentru off-road.

              Cam asta-i diferenţa faţă de autovehicule "off-road":
              Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


              Să nu mai spun că-ţi verşi o lacrimă când îl hârşâi de-o piatră. Ori cam ăsta e rolul acestor maşinării, să le hârşâi de pietre şi copaci.


              Vizavi de anvelopele all-season, am avut, am văzut care-i treaba cu ele, pe maşină mică, nu le-aş mai folosi vreodată. E un compromis.
              Treaba cu spaţiul am rezolvat-o, stând la bloc. Dau 70 de lei pe sezon şi mi le ţine firma care le schimbă. Le găsesc acolo când vreau să le schimb, nu mai stau cu încarcă cauciucurile/descarcă cauciucurile.

              Anul ăsta mi-am luat Kleber Krisalp HP2. Sunt mai ieftioare, dar nu cele mai ieftine. Am dat 230 de lei pe anvelopă, se găsesc şi mai ieftin. Preconizez că mă ţin vreo 6 ani. N-am apucat să le testez pe zăpadă, doar pe uscat, mi-a testat un alt distins participant la trafic frânele şi am rămas surprins de distanţa de frânare.

              Pe ăştia cu SUV-uri nu-i prea interesează anvelopele pentru că sunt maşini mari, au roţi late, gardă ridicată, le e mai uşor să găsească aderenţă. Acolo puterea contează mai mult.
              Last edited by gojira; 13 December 2014, 01:58.

              Comment


              • Kleber pe asfalt sunt ok ca au compozitia de cauciuc moale si aderent, pe zapada ti se infunda canelurile si nu se curata prea bine. Ai sa vezi ca nu-s foarte eficiente, am avut 3 ierni asa ceva pe Logan.
                Dar per total sunt multumitoare.

                Comment


                • Are cineva puse pe masina anvelopele resapate de iarna Insa Turbo? Cum se comporta pe zapada? Ati intampinat probleme ceva la ele precum galme, crapaturi, etc?

                  Comment


                  • Primul pas ar fi sa reusesti sa le echilibrezi. Eu nu stiu pe nimeni multumit de resapate, indiferent ce "marca" ar fi.
                    Resaparea s-a inventat pentru anvelope de tonaj mare, ca s-a facut si la astea pentru autoturisme e alta poveste.
                    Cine poate sa dea 140 lei pe o resapata, cand anul asta puteai cumpara Debica Frigo cu 168 lei bucata de la Carrefour?
                    Doar un om neinformat, dornic sa faca o afacere proasta.

                    Decat resapate "noi", mai bine anvelope sh cu profil inca bun.
                    Last edited by mr.K; 14 December 2014, 00:24.

                    Comment


                    • Cred ca toți au văzut pe sosele, bucăți de cauciucuri, de la camioane. E, alea sunt reșapate, deci nu cred ca ai vrea așa ceva pe o mașină mica.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Chiar şi cu cele mai bune anvelope de iarnă, adaptarea vitezei la starea înşelătoare a carosabilului şi evitarea manevrelor bruşte asupra direcţiei şi frânei sunt elemente primordiale pentru deplasarea în siguranţă în astfel de condiţii.

                        P.S În locul steluţelor din link: p r o m o t o r. r o, bineînţeles, scris fără spaţii între litere.

                        http://www.************/masini-noi/a...video-13715418

                        Comment


                        • Am achizitionat anvelope Syron Everest 1+ de la superjante, la un super pret: 179 ron/buc 185/65/15, montaj inclus. Astept zapada sa vad cum se comporta.
                          LE: DOT 2614
                          Zambeste, maine poate fi mai rau!

                          Comment


                          • Adică acestea? Pentru că sincer să fiu, nu am mai auzit de marca aceasta până acum.

                            Comment


                            • sunt la "budget", nici macar la "economy", dar vad ca sunt laudate.
                              Looking for new tyres? Tyre reviews has unbias information for hundreds of tyres, along with group tyre test results and tyre data


                              Will the Syron Everest 1 suit your car? Find the best tyre for your car read 3 reviews for the Syron Everest 1 and compare to other Winter tyres at tyre reviews


                              asta e situatia lor in teste.

                              Tyre Test Results:
                              16th: 2012 European Tyre Test - 205/55 R16 (205/55 R!6)
                              31st: 2013 Winter Tyre Overview - Braking (195/65 R15)
                              44th: 2014 50 Winter Tyre Braking Overview (225/50 R17)

                              nu stiu daca nu erau mai bune astea la banii aia...
                              Last edited by B997NDL; 14 December 2014, 19:37.

                              Comment


                              • Originally posted by Ampt View Post
                                Adică acestea? Pentru că sincer să fiu, nu am mai auzit de marca aceasta până acum.

                                http://www.super-jante.ro/anvelope-1...everest-1.html
                                Da, acelea sunt. Acum astept zapada sa ma joc cu ele.
                                Zambeste, maine poate fi mai rau!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google