Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Kojak View Post
    frana tre' sa tina progresiv, dar sa nu fie "elastica".
    o frana care te pune brusc in cap (adica blocheaza din prima roti, la cele fara ABS) la cea mai usoara apasare = defectiune la sistem
    Numai progresivă nu e frâna la logan 1. Abia când ai condus mai mult o altă maşină şi conduci iar logan descoperi ce modulaţie proastă (adică lipsă) are loganul la pedala de frână. Şi nu ştiu de ce dar modulaţia cea mai proastă o regăsesc la loganul 1 ph 2 cu motor 1.2, ating un pic frâna şi dau în cap.
    Ştiu, acum or să vină mulţi posesori jigniţi de logan care or să îmi spună că nu ştiu eu să conduc, ca nu mă pricep, etc etc. De ţinut frânele ţin, sunt ok, şi o să îmi spuneţi că voi nu simţiţi nimic, că te înveţi...şi eu eram învăţat, doar când am condus ceva cu frâne mult mai bune şi am revenit la logan am observat treaba, şi nu merg cu cine ştie ce maşină, din contră, până şi un ford ka din acela vechi are modulaţie mai bună la frâne.

    Originally posted by B997NDL View Post
    nu prea e asa. samsung a ingropat nokia pentru simplu fapt ca au fost mai buni. valabil si pentru alte electronice.
    Nu e doar simplul fapt că au fost mai buni, piaţa se schimbă mereu mereu şi apar noi chichiţe pe care nu le poţi prezice, Samsung a avut şi norocul că a fost acolo disponibil să ia în braţe Android, pe când Nokia a mers cu premisa, corectă dealtfel, că vor avea destui clienţi şi pt sistemul lor care deja îşi făcuse o reputaţie şi avea o cotă din ce în ce mai mare. Nu a preconizat nici naiba că o să apară Android şi că va fi adoptat de cei mai mulţi clienţi.
    Last edited by ionescu liviu; 6 January 2015, 02:26.
    http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

    Comment


    • La Logan, problema pe franare e repartitia masei pe punti: 70 fata si 30 spate. Cand franezi, masa devine peste 90 la suta, fata, adica daca nu ai ceva porci/saci cu cartofi/pasageri, masina franeaza mai mult pe rotile din fata (alea doua).

      Offtopic: premisa Nokia a fost una total eronata, d-aia n-au mai prins nimic din cota piata si au fost cumpărați de Microsoft
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • si nu uitati ca repartitorul se blocheaza la loganuri fara abs pe deschis , adica fara frana spate. cum naiba sa tina tamburii si ferodourile spate mai mult decat tabla pe masina ? m am ingrozit de frana unui prieten cu logan 2008 fara abs asta vara cand veneam de la brasov pe bretcu.
        e adevarat ca niste anvelope bune ajuta la franare , mai ales in conditii vitrege , dar cea mai importanta piesa sta intre scaun si volan ...
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • @darksid3. Loganul are 60 fata 40 spate, ca majoritatea masinilor din clasa lui. Are dr Mke o poza(pe threadu loganului) cu masina pe cantar.

          Comment


          • Ziceam cu ceva pagini în urmă că iarna asta am mers pe Kleber Krisalp HP2 şi zic să revin cu câteva impresii după mai mulţi km.

            Excelente în condiţii "de iarnă", foarte bine m-am descurcat pe gheaţă şi pe zăpadă, însă, slăbuţe în condiţii de iarnă uşurică. Pe uscat ok, pe umed însă, am alunecat de două ori pe frână, în condiţii în care nu mă aşteptam să alunec. Nu era gheaţă, temperaturile erau peste 0 grade, pe la 4-5 grade, însă, carosabilul umed. În zone cu apă multă, pe de altă parte, s-a simţit că preia şi aruncă mai bine apa de pe Goodyear-urile cu care a venit echipat Loganul, scăzând astfel şansa de acvaplanare.

            În general sunt mulţumit. Voi fi mai atent pe carosabil umed.

            Comment


            • As dori sa cumpăr 4 anvelope de vara, pana acum am avut barum, așa a venit echipata mașină, ce îmi recomandați? As dori sa fie cu dot-ul de anul acesta, deci când credeți ca o sa apara? Achiziționarea lor o voi face in februarie-martie
              Last edited by 77sky; 17 January 2015, 19:33.

              Comment


              • Slabe șanse ca în februarie - martie sa găsești cu dot 2015, poate din aprilie - mai.
                Dar cu dot din 2014 sa zicem, septembrie sau octombrie, crezi ca e vreo problema?
                Recomand Dunlop bluresponse.

                Comment


                • bluresponse e o anvelopa ultraperformanta. chiar crezi ca e nevoie de anvelope ultraperformante la o masina ca logan? daca poate sa dea 340 de lei/1 bucata anvelopa e ok dar nu prea vad logica. si una mai ieftina, cu aceleasi caracteristici de performanta (adica econ de combustibil si franare pe carosabil ud) face acelasi lucru

                  Comment


                  • Multumesc Kojac pt recomandare, dar asi dori ca o anvelopa sa coste intre 200 si 250 lei .

                    Comment


                    • Astia de zice 'nea NDL impreuna cu jantesianvelope.ro, au cam cele mai bune preturi din on-line. Plus ca, ambele site-uri au aceeasi politica: gasesti undeva mai ieftin decat la ei, ei iti vand si mai ieftin. Trimiti cate-un mail ambelor magazine, cu oferta primita de la celalat si astfel te alegi cu cel mai bun pret de pe piata, garantat!
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • multumesc pt raspuns, am sa ma uit acum pe ce mi-ai recomandat!

                        b997ndl, vad ca Dunlop-urile StreetResponse, recomandate de tine au aceleasi caracteristici ca si Barum Brillantis 2,doar ca cele din urma costa 190bucata!

                        M-am uitat pe site-ul celor de la jantesianvelope.ro, dar vad ca pt dimensiunea pe care o caut eu nu au decat anvelope de iarna...
                        Last edited by 77sky; 18 January 2015, 00:50. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • daca te iei dupa alea...
                          asa si cele de iarna sunt aparent toate la fel, F si C... parca, indiferent de cat costa, dar nu e nici pe departe asa. tu ia ce vrei. eu prefer sa dau mai mult pe anvelope. fac economii in alta parte.

                          Comment


                          • Originally posted by cristi.... View Post
                            chiar crezi ca e nevoie de anvelope ultraperformante la o masina ca logan?
                            Trage adânc aer (sau ce vrei tu) în piept și da-ti singur raspunsu'.
                            Poate a treia oară îl nimerești p-ăla corect.

                            Originally posted by B997NDL View Post
                            fac economii in alta parte.
                            ...la beutura

                            Comment


                            • Si la o Tata Nano ajuta niste anvelope bune, chiar de masina costa cat un TV d'ala curbat.
                              Macar sa te opresti cu 1 metru mai repede, si tot te poti declara multumit.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google