Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ai dreptate. Probabil soferul e de vina pentru ca n-a reusit sa ajunga in situatia limita unde sa le blocheze.
    Soferul e de vina ca nu zice adevarul. In 7 ani de zile doar daca ai stat numai in parcare n-a fost nevoie sa pui o frana zdravana. Si la 50/h daca te prinde in accelerare violenta, o frana de urgenta blocheaza rotile, vara, pe uscat.
    Masina e de vina ca nu are ABS, de aia blocheaza rotile la franare de urgenta, in realitate.
    Ia Conti, poate cu alea reusesti sa bochezi rotile. Pune si niste placute de frana adecvate.

    acu' de ce sa ma rahez pa mine, michelinurile au fost chiar super ok, da' mi s-a pus mie pata pe dunlop.
    Blueresponse se gasesc numai cu indice de viteza H pe 185/65/15, de unde si concluzia ca nici n-au fost gandite pentru masini din gama Logan, ci unele care merg un pic mai repede.
    N-arata rau la teste, dar merita banii? Tu oricum ii vei da, stiu.
    Last edited by mr.K; 5 January 2015, 23:47.

    Comment


    • Bre, sa te iei de mana cu Einstein, pentru ca vad ca in ultima vreme va cam asemanati cand vine vorba de "one way understand".

      Daca ma urc pe ambele picioare pe frana ca sa demonstrez ca pot sa le blochez, probabil ca voi reusi, dar in sofatul de zi cu zi nu am avut emotii niciodata.
      Ca exemplu negativ: cu alea de iarna am pus o frana de m-am dus taras pana in mijlocul intersectiei (se intampla la cateva zile dupa ce am schimbam rotile, deci, eram obisnuit cu alea de vara).
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Ok, inseamna ca masina mea era defecta din fabrica de tinea frana bine.
        Orice anvelopa montezi pe Logan fara ABS, in 5 minute iese fum din gume de la cat se dau saniuta pe asfalt.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Ok, inseamna ca masina mea era defecta din fabrica de tinea frana bine.
          Stai, stai! Ce inseamna sa tina frana bine? Sa lase urme pe asfalt?
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Cam asta inseamna la masini fara ABS.

            Comment


            • frana tre' sa tina progresiv, dar sa nu fie "elastica".
              o frana care te pune brusc in cap (adica blocheaza din prima roti, la cele fara ABS) la cea mai usoara apasare = defectiune la sistem

              Comment


              • nu prea e asa. samsung a ingropat nokia pentru simplu fapt ca au fost mai buni. valabil si pentru alte electronice.

                Comment


                • Defectiunea in ce consta?
                  N-am zis ca blocheaza la cea mai mica apasare, am zis ca am reusit sa blochez rotile si pe uscat, vara, la franare de urgenta. De mai multe ori in decurs de cativa ani.
                  Masina a fost verificat si para verificata anual, la un ITP cu toate angaralele necesare, asa ca va rog eu sa nu ma fredonati la cap cu frana ca ar fi defecta, alora li s-a parut foarte buna.
                  E defecta din fabrica, asta accept. Masina. Proiectul. Asa a iesit, altele nu mai ies acum, dar mai sunt pe sosele destule.
                  Last edited by mr.K; 6 January 2015, 00:16.

                  Comment


                  • Originally posted by Ampt View Post
                    ÃŽn zilele noastre bugetele de Marketing sunt cele care fac diferenţa.

                    Ai auzit de exemplu de A.C Daikin? ÃŽncearcă să te uiţi la apartamentele dintr-un bloc care au montate aparate de aer condiţionat şi o să observi că din 10 aparate, 5 sunt Samsung, 2 sunt LG, iar restul de 3 intră la "alţii".
                    Chiar dacă de cele mai multe ori, aceşti "alţii" nu fac şi telefoane, televizoare LED, frigidere, cuptoare cu microunde, aspiratoare, etc.
                    ......................
                    vezi mai sus

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Cam asta inseamna la masini fara ABS.
                      Atunci inseamna ca eu vorbesc aici despre altceva. Pentru mine "franeaza bine" inseamna sa te opresti de la o viteza x la 0 intr-o distanta cat mai mica, nu sa arati ca "tine frana" cu urmele de cauciuc pe asfalt.

                      A facut Streulea un test intre franarea cu pedala la podea, cu urme pe asfalt si franarea progresiva, iar rezultatul a fost ca te cam duci gramada daca ai pus pedala in podea - distanta de oprire mai mare.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Cand ai sa franezi vreodata pe bune, de urgenta, n-ai sa mai stai tu sa dozezi presiunea aplicata pe pedala cu pantofiorul.
                        Pana atunci, esti franarul perfect pe o masina fara ABS.
                        Vina mea e ca intru in discutii din astea...in fine.

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Cand ai sa franezi vreodata pe bune, de urgenta, n-ai sa mai stai tu sa dozezi presiunea aplicata pe pedala cu pantofiorul.
                          Da tu de unde stii treaba asta? Citesti in cafea?

                          Chiar crezi ca in cei aproape 15 ani de cand sofez nu am avut niciodata nevoie sa franez de urgenta? Ce e atat de greu de inteles ca se poate doza frana la o masina fara ABS, iar o anvelopa cu aderenta buna ajuta mult la treaba asta?
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Poate pentru ca am testat ceva km o masina identica, cu gume identice. Iar tu afirmai ca n-ai reusit sa blochezi rotile, chiar de ai vrut? Las-o, ca macane. Recunoastem ca ai ales gume bune, da masina nu e pe masura gumelor. Masina blocheazasau nu rotile, nu anvelopele evita blocarea rotilor.
                            Last edited by mr.K; 6 January 2015, 00:31.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Iar tu afirmai ca n-ai reusit sa blochezi rotile, chiar de ai vrut? Las-o, ca macane.
                              Cum spune seful meu: "daca vrei sa avem un dialog, asculta-ma", si nu in sensul de "taci si asculta-ma", asa cum multi sunt tentati sa creada, ci in sensul de "inainte sa spui ce ai de spus, asculta-ma si pe mine ca sa vezi ce am de spus, in caz contrar facem doua monologuri".

                              Tu citesti ce scriu eu, sau doar ai replicile pregatite si dai copy-paste?

                              Originally posted by vitriol View Post
                              Daca ma urc pe ambele picioare pe frana ca sa demonstrez ca pot sa le blochez, probabil ca voi reusi, dar in sofatul de zi cu zi nu am avut emotii niciodata.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Originally posted by vitriol View Post
                                D
                                Ce e atat de greu de inteles ca se poate doza frana la o masina fara ABS, iar o anvelopa cu aderenta buna ajuta mult la treaba asta?
                                C o r e c t!

                                Simulare ABS, nu o data am recurs la "artificiu" asta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google