Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, identice, poti avea sa zicem 2 debica identice pe fata, si 2 dunlop identice pe spate,.

    Daca nu ma insel poate diferi firma pe un ax, dar desenul anvelopelor trebuie sa fie identice pe punte.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Identice pe ax ca marca si model, dimensiuni si grad de uzura.

      Comment


      • 195.65.15 Michelin Energy noi...am oprit de la 50 km.h cu piciorul in frana aproape instant. Abs-ul l am simtit de 2 ori. Un nene a trecut pe rosu....cred ca a trecut prin fata mea la 20 cm distanta !

        Comment


        • Oferta la dacia cu montak inclus http://www.dacia.ro/media/pdf/att03c...vara-dacia.pdf
          Descoperă gama completă Dacia: Spring, Jogger, Sandero Stepway, Logan, Duster, Sandero. Prețuri și caracteristici.

          Stie cineva ceva de motrio conquest, cel nou de vara? Impulsion au fost ok din acte stiam dar astea "noi" (pare ca au vreo 2 ani)?
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Din acte Impulsion aveau F-consum carburant si E -aderenta pe umed, nicidecum nu par ok, ci mai degraba varza.
            Conquest nu se risca decat Dacia sa le vanda, nu apar la niciun alt distribuitor.
            Ai abandonat Falken-ul?
            Last edited by mr.K; 21 May 2015, 09:17.

            Comment


            • te pipi pe ea de promotie.
              eu am cumparat doua anvelope eco contact 5 (dot 2015) cu 279 lei bucata cu montaj gratuit.
              sigpic

              Comment


              • Conquest sunt C la franare pe ud,adica ca mai toata gama buget.
                La 760 de lei cu montaj (plumbi extra probabil) un set de conquest la oferta asta e mai ieftin decat 800 de lei doar Falkenurile, fara montaj (60 de lei probabil).
                Merg prin oras, clasa de consum nu face nici o diferenta prin oras. Bonus, conquest au aparut anul asta, nu pot fi vechi, iar de impulsione ra lumea destul de multumita. Nu am vazut insa conquest pe masinile noi din Dacia... Poate nu are Conti capacitate inca.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Nu este mare diferența de lei dacă te gândești ca vrei sa oprești înainte de trecere de pietoni si nu pe ea sau mai rău după trecere. Am falken ,sunt silențioase si au frânare pe ud clasa A.


                  Sent using Tapatalk

                  Comment


                  • Esti un adevarat, felicitari. Diferenta intre 2 clase e de 3m la franarea de la 80 la ora. Mai mult de 3m castigi conducand preventiv si franand din timp/reducand viteza. Basca aca e valabil la pneuri noi, nu evrifica nisi sfantul daca la uzura se respecta performanta.
                    Acuma toti astia care nu dam banii pe anvelope clasa A suntem criminali in serie si nu ne pasa de masina ?
                    Acum folosesc http://www.bridgestone.ie/auto/range...8&speedindex=T de care am fost multumit desi sunt clasa B se pare.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • ce ziceti de bf goodrich g-grip go ? vad B la franare pe ud insa pentru mine nu sunt prea concludente etichetele alea, a folosit cineva ?
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • . Diferenta intre 2 clase e de 3m la franarea de la 80 la ora
                        Adica intre Falken (A) si Conquest (C) ar fi 6 m diferenta? O masina juma'.
                        60 de lei in plus pe Falken =10 lei /metru la franare. Cat un bec de far stock.
                        Daca franezi de mai multe ori la limita in 40-50k, suma devine infima. Priceless.

                        Comment


                        • Ai cam chiulit de la logica la scoala, nu?
                          O anvelopa costa cu 10% mai mult si ofera 2% mai multa performanta, e o afacere buna? Acum vine raspunsul : nu conteaza, e vorba de viata bla bla, atunci de ce nu-ti iei dunlop sp sport si mergi cu falken mai ieftine. Clasa C sunt si barum si Debica pe la nivelul ala de pret, deci nu sunt motrio mai proaste decat altele.
                          P.S. de la 60 la ora diferenta va fi mult mai mica intre cele 2 pneuri.
                          PPS Franez asa de rar de la 80 la 0 "de urgenta" ca poate s-a intamplat odata in 45000 de km. Conducerea preventiva face cat 8 seturi de anvelope si e gratis.
                          Last edited by einstein1984; 22 May 2015, 11:06.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Nu ma pot pune cu logica ta de fier in privinta calculelor privind performanta, dar dupa umila mea parere ilogica, merita din plin 60 de lei in plus pe niste anvelope cu care vei merge ~4 ani la rulajul anual declarat de tine.
                            : nu conteaza, e vorba de viata bla bla, atunci de ce nu-ti iei dunlop sp sport si mergi cu falken mai ieftine.
                            Precedentele au fost Dunlop, pot spune ca Falken sunt cel putin la acelasi nivel.
                            Eu am cumparat ceva mai performant decat am avut. Iar Dunlop SPort SP01 am gasit doar cu DOT de 2010.

                            De ce nu cumperi resapate, doar si alea sunt anvelope, pana la urma, nu? Ieftin si bun, ajuta la deplasarea masinii.
                            Last edited by mr.K; 22 May 2015, 11:12.

                            Comment


                            • Originally posted by 827sam View Post
                              ce ziceti de bf goodrich g-grip go ? vad B la franare pe ud insa pentru mine nu sunt prea concludente etichetele alea, a folosit cineva ?
                              La banii aia iei falken SN832 cu clasa A la franare, ca Mr K si colegu de mai devreme.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Sau cumperi Motrio Conquest si economisesti bani de o pizza mare+ o bere, daca nu te deranjeaza cativa metri in plus la franare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google