Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In situatia ta si eu as face la fel

    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • mergeau pe dracu daciile alea, era bine pe vremuri tocmai ca nu se mergea, toata lumea pleca pe jos, lasau troaca in poarta si la revedere,
      in vremurile astea unii pleaca tocmai ca a nins, sa vada ce potential au anvelopele lor )
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Eu in zona de munte, sunt fortat pt o sapt de zapada in sez de iarna sa uzez anvelopele pe asfalt. Nu am facut un calcul economic, oare se merita inca un set allseason? pt 5 ani. Cand este zapada serioasa merg cu setul potrivit (de iarna), cand este asfalt curat cu cel allseason.

        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Tu ai anvelope de iarna cu crampoane de nu poti merge pe asfalt curat cu ele??
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Nu, am o fixatie. Iernile sunt calde, aderenta celor de iarna proasta, allseason aderenta mai buna, pt o perioada scurta de timp vine Siberia, atunci cele de iarna ok. Asta este experimentat, dupa o frana iarna, cand la ora 12 era peste 15 grade.

            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
            Last edited by Oti; 23 September 2015, 10:02.
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • Asta asa este, ca mai prinzi cate o zi calduroasa si aluneca, dar sa schimbi anvelope la fiecare 2 saptamani mi se pare prea de tot.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                Va spun ca si o masina cu climate, va circula ca si voi.
                Absolut! Mergi si cu alea de vara de duduie! Cum se circula inainte sa apara legea cu iarna nu-i ca vara! Si se circula bine!

                Si vorba lu` Neldelica...la noi nu prea mai sunt ierni cu cine stie ce zapezi... vedem din ce in ce mai rar asa ceva...
                Last edited by jonnie007; 23 September 2015, 11:31.
                Keep walking...

                Comment


                • Mai bine va luati 2 masini, una incaltata pe timpul iernii cu Climate si una cu gume de iarna.
                  Cand ninge mult, mergeti cu a 2-a masina, cand e zapada mica, o luati pe aia cu Cross-u'.
                  Vara folositi numai prima masina.
                  Nu e ieftin, dar asa scapati de grija alegerii gumelor.

                  Comment


                  • Nu poti merge cu alea de vara, la ora 5-6 ai -5°C, la ora 12 ai peste 15°C, si poti avea si o combinatie asfalt ud plus gheata. Un cauciuc bun care sa faca fata are dez ca se uzeaza repede, schimbarile climatice o sa ne faca viata imposibila.

                    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • pai e simplu in cazul asta, dimineata pleci cu anvelopele de iarna pe masina, iar inainte de a pleca spre casa cobori cu 1 ora inainte la masina sa pui rotile de vara, asa faci si miscare, ai si anvelopele care se potrivesc temperaturilor
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Este mai simplu cu Allseason. Alea de iarna le pui cand pleci la ski.

                        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Astea de iarna le pui cand tempetarura e <= 7 grade Celcius.
                          Cate zile cu 15 grade sunt iarna in nord, ca la mine nu prea se intampla nici la amiaza.
                          Eu nu dau jos gumele de iarna decat la inceputul lui aprilie, indiferent de temperaturile zilnice pozitive, vremea se poate schimba in rau chiar pentru o saptamana. Iar dimineata e oricum rece.
                          Last edited by mr.K; 23 September 2015, 14:12.

                          Comment


                          • Nu minimalizez importanta anvelopelor de iarna; asta ca sa nu existe interpretari tendentioase.
                            ...
                            Din 1993 pana in 2011, n-am avut anvelope de iarna.
                            In anii '90 deszapezirea era o mare cioaca; nu existau utilaje dedicate pentru asta, se facea cu fadroma, nu Wolla, cu masini de la IJGCL, carora li se puneau lama si tot felul de atelaje de la IUG, CSG, SNG. Dupa actiunea populara, pe strazi ramanea intotdeauna un start de ~5cm de zapada.
                            Si circulam. Foarte mult, cu masina personala, penca IJTL-ul nu putea sa circule, sau circula cu efectiv redus. Iarna era haos total cu transportul in comun; ne "cuplam" cate 3-4 si faceam naveta la servici; vara era altceva. De drumurile interjudetene, nu mai spun; iarna, zapada nu lipsea niciodata.
                            Cum dreaq m-am descurcat atata amar de ani, fara anvelope de iarna?

                            E o intrebare retorica.
                            Raspunsul e la mine.
                            Last edited by IancuMIC; 23 September 2015, 14:43.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Ba la mine, am in spatele casei lu' socru-miu la tara, o anvelopa de camion, Victoria, din anii 80', nefolosita cred, lasata pe-o tuica pt a face ..... Cum o vad , am sa fac poze, sper sa am voie sa le postez aici. Pe urma, comentarii.

                              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • Iancule, problema e ca nimeni nu avea gume de iarna atunci. Adica toti franau si virau la fel de prost, mergeau cu viteze similare. Acuma daca pune unul frana in fata ta cu gume de iarna si tu esti viteaz... dai RCAul.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google