Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am citit.
    Pe unele site-uri zice ca sunt de vara, pe altele ca sunt all season

    Comment


    • ca idee totusi un mini test...


      mie unul mi se par foarte ok...

      Comment


      • NDL-ule, cum sa arunci bunatate de anvelope la o uzura de numa 50%? nu ti-e mila de banii pe care i-ai dat pe ele ?vara asta, sincer, cu anvelopele de vara vechi,nu am simtit sa intre abs-ul la franari mai bruste pe uscat.

        Comment


        • Originally posted by Midnighte View Post
          P.S. - toate anvelopele de iarna autentice au, la un pret decent ( intre 300-400 lei maxim ), clasa C atat la consum combustibil cat si la franare.
          astea sunt preturi decente ?! poate pe 16".
          cele mai bune sunt 262 de lei, dar nu voi mai lua de iarna, ci crossclimate.
          iarna, daca e zapada mare, nu circul. si in genereal nu circul iarna,
          fiindca n-am unde sa ma duc. poate doar la cumparaturi.

          Our website: http://www.rezulteo-tyres.co.uk/Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/rezulteotyresTwitter: https://twitter.com/rezulteo_tyresWe were...

          Abcmoteur est parti au col de la Faucille pour tester le nouveau pneu été et hiver Michelin CrossClimate.Disponibles ici au meilleur prix : https://www.tireg...

          Our FULL REVIEWS from 2015: https://www.youtube.com/playlist?list=PLZqvo5rXklBuoGOsPgdEriIVUIZf0mpZtDeutscher Text: http://www.autogefuehl.de/2015/03/11/mich...
          Last edited by B997NDL; 22 September 2015, 23:39. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by Midnighte View Post
            Am citit.
            Pe unele site-uri zice ca sunt de vara, pe altele ca sunt all season
            Inarmati-va pentru orice tip de vreme. Noua anvelopa MICHELIN CrossClimate cu performante revolutionare ce va mentin in siguranta in orice conditii meteo.


            Originally posted by sorin1983 View Post

            De aia tot zic si eu; chiar toti care le-au probat sunt platiti sa minta?
            Last edited by IancuMIC; 22 September 2015, 23:46.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • http://www.pro motor.ro/teste-auto/test-in-premiera/test.-anvelopa-de-vara-legala-si-iarna-michelin-crossclimate-13931255

              scoate pauza dintre pro si motor

              Comment


              • Sunt convins ca pe timp de vara cu aceste gume CrossClimate n-ai nici o problema la franare , aderenta , zgomot in rulare , eficienta la rulare etc DAR eu vad ca nu s-a facut nici un test de franare sau urcare a unei rampe pe zapada/polei intre aceste gume si altele veritabile de iarna gen GoodYear Ultra Grip 8 - 9 , aici ar fi fost cel mai concludent test ca sa stiu daca aceste crossclimate opresc/am aderenta mai buna cu ele fata de unele dedicate de iarna (M + S). Pana acum nu am vazut decat teste intre CrossClimate si gume allseason sau de vara.

                Daca o sa faca un astfel de test , iar rezultatele sunt in favoarea CrossClimate atunci cu siguranta peste 1-2 ani voi cumpara si eu aceste anvelope.

                Ideea pentru mine este daca aceste CrossClimate se ridica la nivelul performantelor unor anvelope de top dedicate M+S .Daca DA atunci jos palaria pentru Michelin.
                Last edited by prometheus; 23 September 2015, 00:08. Reason: Automerged Doublepost
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Originally posted by prometheus View Post
                  Ideea pentru mine este daca aceste CrossClimate se ridica la nivelul performantelor unor anvelope de top dedicate M+S .Daca DA atunci jos palaria pentru Michelin.
                  vrei sa faca si curat ?! in primul rand, cei mai multi nu iau anvelope "de top". tu ce ai pe masina ?

                  mi se pare destul de concludent. sau nu l-ai urmarit ?

                  Abcmoteur est parti au col de la Faucille pour tester le nouveau pneu été et hiver Michelin CrossClimate.Disponibles ici au meilleur prix : https://www.tireg...

                  Comment


                  • De iarna am GoodYear UltraGrip 8, în clip pare ca se descurca mașinuța în zapada cu gumele crossclimate.
                    As fi vrut teste pe zapada spre exemplu intre crossclimate și Michelin Alpin.
                    Last edited by prometheus; 23 September 2015, 00:57.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • exact ce ziceam: un deget de zapada si gata. era interesant ca ziaristii sa puna o frana brusca sau sa ia un viraj brusc pe o zapada batatorita, atunci simtit diferenta intre cele de iarna si alea de vara.
                      de invartit in gol la plecarea de pe loc vad ca se invart lejer.
                      anvelopa pentru iernile lor care prezinta doar multa umezeala.
                      la noi cred ca doar va creste costurile RCA-ului.

                      Comment


                      • Asa cum eu ma simt bine numai incaltat cu anume pantofi, asa si Loganu se simte bine numai cu anumiti gumari, sa nu uitam de imperecherea masina-anvelope (marca, calit), nu tot ce zboara se mananca. Sa faca teste cu un Logan pe zapada si atunci zic ok!
                        Poti sa ai surpriza ca ceva f bine cotat sa nu se pupe cu Loganu si ceva cotat mai jos sa mearga mult mai ok.

                        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                        Last edited by Oti; 23 September 2015, 08:10.
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • CrossClimate cred ca sunt ok in zone ca Italia , unde iernile sunt blande cu temperaturi de regula ce nu scad sub 4 grade Celsius.

                          Daca as face schimb intre ce am acum de iarna (UltraGrip 8) cu aceste CrossClimate ? Nu , raman la ce am.
                          Last edited by prometheus; 23 September 2015, 08:42.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • foarte proasta comparatie ai facut, conteaza intradevar si masina, un i30 incaltat cu 185 65 R15 sta mai bine ca un logan cu aceleasi anvelope, dar, exista un dar, la viteze mici nu mai are nicio relevanta, conteaza doar guma si faptul ca o tona apasa pe 185 ...
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • "Dar...." asta este cel mai imp, si numai un test da raspunsul. Cand sch bocancii iarna cu unii noi, cate trante ai? Greutatea este aceeasi. Poti sa ai surpriza cu o pereche de tenisi sa mergi mai sigur pe gheata.

                              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • Originally posted by prometheus View Post
                                Daca as face schimb intre ce am acum de iarna (UltraGrip 8) cu aceste CrossClimate ? Nu , raman la ce am.
                                nu te obliga nimeni sa treci. spuneam ca eu voi trece la un moment dat,
                                fiindca n-are rost sa mai dau bani pe doua seturi de anvelope, eu nemergand pe zapada, pentru ca n-am de ce. merg doar in oras si nu merg la serviciu,
                                sa fiu nevoit sa plec mereu cu ea.
                                de cand le-am luat pe cele de iarna si de vara, am doar vreo 50 000 km. cat sa fi facut cu ele ?! repet, la cum rezista energy saver la uzura, le arunc ca noi.
                                vorba lui nenea Iancu, mergeau daciile berlina de n-aveau aer cu anvelope de vara, fara abs, fara vreun servo.
                                si la noi de ce sunt asa de grele iernile ? nici n-am mai vazut zapada iarna trecuta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google