Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buna treaba asta cu Cross Climate..dar nu prea.
    Zilele acestea am schimbat anvelopele la masina de serviciu , firma avand contract cu un service specializat pentru anvelope ( nu vreau sa fac reclama, dar are retea nationala ).
    Am vazut ca aveau reclame si la aceasta noua "aparitie", Michelin Cross Climate, asa ca am intrebat daca au vreo oferta si daca au pe stoc.
    Sincer, raspunsul m-a lasat masca: " indiferent de discutiile si ofertele de pe net, noua ni s-au recomandat aceste anvelope doar ca anvelope de tranzitie vara-toamna si primavara -vara, nicidecum ca all season; sub nici o forma nu recomandam aceasta anvelopa ca anvelopa de iarna sau all season".
    M-am gandit ca or fi suparati sa piarda clienti, dar nu duc lipsa si oamenii nu mi-au spus cu rautate, cu atat mai mult cu cat ii cunosc de multa vreme..

    Comment


    • normal ca niciunei firme de anvelope nu-i convine ca lumea sa treaca pe allseason. ce ar insemna ? ce ar mai vinde ?! 50% ?!
      e ca si cum ai intreba pe un petrolist ce crede despre motorul electric.

      Comment


      • Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

        Cum 50%?! Prin ce "ecuatie" ti-a iesit procentul asta?


        Sent from mobile
        Keep walking...

        Comment


        • iti explic, fiindca vad ca vad ca iti e greu cu gandirea.
          daca nu mai vand cate doua seturi de anvelope (iarna/vara) de fiecare masina, ci daor unu "all season", asta inseamna 50%.

          Comment


          • Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

            Fals! Un singur set de anvelope se uzeaza mai repede, fiind utilizat pe tot parcursul anului. Aici ne referim la alergarura serioasa...nu la sprinturi intre semafoare!
            Deci cam tot dreaq ala e! Ceva de genu...ori cumperi 8 anvelope la 5-6 ani...ori cumperi 8 anvelope la 5-6 ani. Ori poate astea allseason nu se uzeaza
            Nedelica iar ai dat cu matematica de pamant!





            Sent from mobile
            Keep walking...

            Comment


            • nu e asa, fiindca majoritatea oamenilor fac maxim 10 000 km pe an.
              dupa 5-6 ani, anvelopele nu prea mai sunt bune de nimic. am energy saver de 4 ani. ele tin, dupa toate informatiile, undeva la 90 000 km. ale mele au vreo 45 de mii si arata ca noi. cand le uzezi ?!
              poate daca esti taximetrist.
              prefer sa am un set pe care sa-l arunc uzat, fara sa mai stau cu 2 seturi de jate+anvelope.

              Comment


              • Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

                In afara de taxiuri, sunt multe alte sarete care fac peste 10 mii/an. Asta cu majoritatea fac sub 10k km, e o speculatie ca sa scapi tu de matematica...hai un 20%...dar 50 in niciun caz.
                2 seturi de anvelope nu presupune neaparat si 2 seturi de jante!



                Sent from mobile
                Keep walking...

                Comment


                • Kormoran

                  Anvelopele de prima echipare Kormoran montate pe Logan 1.4 Ambiance fabricat si cumparat in februarie 2007 (primul propietar) sunt inca in stare buna. Masina are 30 300 Km. Cand este zapada in Bucuresti nu folosesc aceasta masina - aproximativ 3-4 saptamani pe an.

                  Comment


                  • Sunt coapte deja...


                    Sent from mobile
                    Keep walking...

                    Comment


                    • Originally posted by abc View Post
                      Anvelopele de prima echipare Kormoran montate pe Logan 1.4 Ambiance fabricat si cumparat in februarie 2007 (primul propietar) sunt inca in stare buna. Masina are 30 300 Km. Cand este zapada in Bucuresti nu folosesc aceasta masina - aproximativ 3-4 saptamani pe an.
                      Sa inteleg ca tu ai inca mai ai cauciucurile din 2007 ( prima echipare ), cand noi suntem la sfarsitul lui 2015 ?!

                      P.S - cauciucurile se schimba, la 5, maxim 6 ani, daca "mai au carne" ( desi e tarziu ). Sau se schimba cand se atinge marcajul...in nici un caz, nu se mai tin ca "mai au carne" !

                      Comment


                      • Michelin recomanda inlocuirea anvelopelor la maxim 10 ani de la data de fabricatie chiar daca acestea par sa fie bune pentru utilizare si nu s-au uzat pana la indicatorul de uzura al benzii de rulare.
                        Si ei au tot interesul sa vanda anvelope.

                        Comment


                        • Eu am schimbat Fulda de iarna după 9 ani
                          Carne mai aveau dar începuse sa fie pătrate


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          sigpic

                          Comment


                          • Anvelope Noi Sau Sh

                            Salut as dori sa va intreb si eu se merita sa mi cumpar anvelope noi de iarna gen Tristar sau Tigar sau unele sh Pirelli sau Goodyear?Am nevoie de sfaturile voastre pt ca sunt intr o dilema totala nefacand foarte multi km cu masina (max 4000 pe iarna).

                            Comment


                            • Eu zic noi fara indoiala, alea sh ma indoiesc profund ca s-au dat jos de pe masina numai pentru a-ti face tie un favor.

                              Comment


                              • Dacă intră Tigar în buget, sigur intră și Debica Frigo 2 sau Sava / Matador.
                                Frigo 2 poți lua cu încredere, iarna sunt mai mult decât ok.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google