Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by prometheus View Post
    Eu am GoodYear UltraGrip 8 si chiar sunt niste gume bune de iarna.
    Originally posted by madhorsefuzzy View Post
    Comparativ cu TS850 sunt naspa. Au un singur avantaj: zgomotul redus.
    Originally posted by jonnie007 View Post
    Vax! Cine spune asta? Lucrezi la ADAC?!
    Eu am avut ug 7+ pe Octavia si au fost extraordinare! Am TS830 pe Lighean si sunt ok...mai bune oricum decat Alpin A4.
    Auzi la el...ultragrip 9 sunt naspa...hua!
    Dap. Sunt angajat ADAC. Primesc 200EUR per post in care denigrez GY si ridic in slavi Conti. Daca am reply cu quote mai primesc 50EUR. Bani frumosi.

    Deci se vorbea de comparatie mere cu pere si intervii sa spui de ananas si banane. Si apoi amintesti de kiwi. Beton.

    Putina atentie la ce se compara si discuta nu ar strica.

    Comment


    • Da , asa am facut . Am umblat la vulcanizare si dupa 4 incercari , am gasit pe unii care au primit . Nu exista nimic pe net , despre o posibila cale de predare a anvelopelor , pentru persoane fizice .

      Comment


      • O întrebare: oare pe SL 10 Ani se pot pune anvelope 205/55/R16 fără vizită la omologare? Pe mașină este o etichetă pe care apar dimensiunile astea: 185/55/15, 195/55/16, 205/55/16.
        Fiind același talon logica îmi spune ca ar trebui să se poată, mai ales ca alea de 205 de vară sunt mai ieftine decât 195 (evident 16 țoli).
        Mulțumesc de amabilitate!
        Prowd of my new wheels!

        Comment


        • Nu conteaza ce se poate monta, ci ceea ce ai voie sa pui. Dimensiunile anvelopelor se regasesc in CI sau CIV.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • daca sunt pe eticheta, pe portiera, are voie. sunt omologate.
            cum la ph2 sunt si 185/65 r15, cat si cele pe 14 ".

            Comment


            • si daca mai printezi o eticheta asemanatoare celei de fabrica, ai voie sa pui si pe R17...
              chiar daca sunt pe usa si chiar daca or fi omologate, nu-s pentru Ro ...
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • eu nu stiu de unde atatea probleme, cand o gramada din cei de pe aici au pe logan 1 jante pe 16" si 17", pe 18 cred ca n-au incaput.
                si mi se pare ca aniversarul a venit cu jante pe 16. te opreste cineva fiindca ai anvelope pe 205 si nu pe 195 ?! diferenta s-ar vedea numai daca s-ar pune politistul pe burta in timp ce treci pe langa el ca sa citeasca ce scrie pe anvelopa,

                Originally posted by 827sam View Post
                chiar daca sunt pe usa si chiar daca or fi omologate, nu-s pentru Ro ...
                nu cred ca s-au facut omologari separate.
                si oricum, daca i-o arati gaborului, l-ai bagat in ceata.
                Last edited by B997NDL; 12 November 2015, 12:11. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • In talonul meu nu specifica niciun fel de anvelope. Pot sa pun orice vreau. Daca ma opreste si ma intreaba, il pun sa-mi arate mie unde scrie in talon ce roti am voie sa pun.

                  Comment


                  • 205/urile sunt pentru stepway, eticheta e comuna, omologarea nu e comuna. Scie in CIV ce ai voie sa pui.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • In cartea de identitate a vehiculului sunt trecute dimensiunile anvelopei/lor.
                      @fanez
                      Esti sigur ca e asa? Ce tari in...tastatura sunt cei de teapa ta.
                      Last edited by IancuMIC; 12 November 2015, 12:23.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by Fanez View Post
                        In talonul meu nu specifica niciun fel de anvelope. Pot sa pun orice vreau. Daca ma opreste si ma intreaba, il pun sa-mi arate mie unde scrie in talon ce roti am voie sa pun.
                        Consulta baza de date prin statie si te arde.

                        ART. 112
                        (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
                        [...]
                        h) anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevăzute în cartea de identitate a vehiculului, prezintă tăieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisă;
                        Plus 4 sau 5 puncte de amenda, clasa a II de sanctiuni.

                        Dar problema legala e una, eu nu inteleg problema practica : de ce sa pui anvelope de 16" pe o masina cu motor de 1.2, 75CP si un cuplu mic?
                        Pe un dci merge.
                        Last edited by mr.K; 12 November 2015, 12:27.

                        Comment


                        • Doar nu umblu cu CIV in buzunar. Daca ma opreste imi cere talonul. Daca nu e nimic specificat nu poate sa-mi spuna ca ce am pe masina nu corespunde.

                          Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk

                          Comment


                          • CIV-ul tau exista in copie electronica in baza de date a militiei. Dar tu poti sa te pui in gura cu militianul pe tema asta.

                            Comment


                            • Originally posted by Fanez View Post
                              In talonul meu nu specifica niciun fel de anvelope. Pot sa pun orice vreau. Daca ma opreste si ma intreaba, il pun sa-mi arate mie unde scrie in talon ce roti am voie sa pun.
                              tipic "gherțoiește";
                              daca te opreste iti ridica talonul de nu te vezi invocandu-ti in urmatoarele 5 secunde : oug95/2002 actualizata la 2015, art 112 pct 1, litera h
                              pam pam
                              sa mai zic si de art 100 pct 1 cu alin 6 unde iti iei si amenda ?

                              ce dreacu ma, sunteti la un click distanta ...


                              Art. 100. – (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
                              6. conducerea unui autovehicul si tractor agricol sau forestier care are montate anvelope cu alte dimensiuni sau caracteristici decat cele prevazute in certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori sunt uzate peste limita admisa;

                              Art. 112. – (1) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori dovada inlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera in urmatoarele cazuri:
                              h) anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decat cele prevazute in cartea de identitate a vehiculului, prezinta taieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisa;

                              Dupa cum vezi, faci pipi pe el de talon, d-aia nici nu ai ce sa patesti daca nu il ai la tine, cel mult primesti amenda ca n-ai actele la tine in cazul in care esti imaculat ...
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • EU zic sa nu-l contraziceti, ca poate se mai elibereaza traficul.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google