Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Va salut din nou!

    Am citit si rascitit threadul acesta fara a ma putea edifica...
    Ce m-ati sfatui sa iau:
    Michelin Alpin A4 Grnx 185/65 R15 88T sau CONTINENTAL WINTER CONTACT TS850 - 88 T?

    Multumesc anticipat!
    Logan 1.2 16v 2012

    Comment


    • Aia mai ieftina; Ambele sunt anvelope de top.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • continental ts850. in toate topurile sunt pe locul 1.
        alpin4 sunt pe 4 sau 5. iar michelinurile sunt mai scumpe

        eu am alpin 4, dar data viitoare voi incerca conti ts850,
        daca raman la varianta cu roti de vara si de iarna.
        desi cred ca voi merge pe michelin crossclimate ca sa nu se mai schimb, iar economia ar fi mare.

        Comment


        • CrossClimate, reprezinta in momentul asta o optiune de luat in calcul.
          Am urmarit review-uri ale celor care chiar detin o astfel de anvelopa, iar regretul meu e ca nu am aceste anvelope. Scepticismul unora e de inteles, avand in vedere ce se spunea despre acesata anvelope de vara cu caracteristici de iarna Suna ca naiba, dar asta e.
          ...
          Am anvelope de iarna care se duc spre 5 ani si n-am facut mai mult de 25-30.000km cu ele. Cat poti sa le mai tii? Un an, doi. Anvelope de iarna+jante=~1600lei; anvelope vara=1100lei. Total 2700 lei.
          Cu Climatele as fi ajuns undeva la ~1200lei si, probabil 5ani, fara griji; montat demontat.
          Stiu ce vor spune scepticii, dar eu spun ca e o alternativa pentru un anume segment, in care ma regasesc.
          Last edited by IancuMIC; 22 September 2015, 19:44.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • si eu. mai ales daca e iarna cu troiene, nu ies cu masina din cauza lipsei unei parcari personale.
            decat sa plec cu ea, dupa ce am dat la zapada, si sa gasesc locul ocupat, prefer s-o las.
            iar pe uscat as putea merge si cu enenergy saver.

            Comment


            • am avut conti de iarna pe logan si n-am nici un repros de facut. excelente.iar in privinta anvelopelor crosclimate sunt un pic retinut. eu stiu ca o anvelopa de iarna e de iarna, iar una de vara e de vara. acum pe masina am cauciuc de vara conti cu o vechime de 7 ani si inca ma gandesc daca vara viitoare am sa le schimb. eu chiar nu pun pret pe anvelopele de vara. cele de iarna sa fie tapene.

              Comment


              • Originally posted by bogdan83 View Post
                iar in privinta anvelopelor crosclimate sunt un pic retinut. eu stiu ca o anvelopa de iarna e de iarna, iar una de vara e de vara. .
                Intre timp tehnologia avanseaza; daca ramai la principiul asta, vei inlocui uleiul de doua ori pe an; ulei de vara si ulei de iarna.
                ...
                Aia de au climate, or fi tampiti, nu stiu ce inseamna comportamentul unei anvelope si scriu de bine penca sunt platiti de Michelin. Repet, e o optiune pentru un anume segment.
                Si va mai spun ceva. In general in oras se deszapezeste; si daca nu se deszapezeste, nu poti circula, poti sa ai si mama anvelopelor de iarna.
                In alta ordine de idei, in afara in general drumurile se inchid cand nu sunt practicabile. Nu ma intelegeti gresit; cumparati cea mai performanta anvelopa de iarna. Va spun ca si o masina cu climate, va circula ca si voi.
                Inca ceva; nu supralicitati o anvelopa de iarna; legile fizicii pot rasturna multe calcule. Nu uitati ce masina conduceti; prevederea-i mama intelepciunii.
                ...
                Cati dintre voi ati descoperit anvelopele de iarna, inaintea legii ce obliga echiparea masinilor cu acest gen de anvelope?
                Last edited by IancuMIC; 22 September 2015, 21:22.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by bogdan83 View Post
                  acum pe masina am cauciuc de vara conti cu o vechime de 7 ani si inca ma gandesc daca vara viitoare am sa le schimb. eu chiar nu pun pret pe anvelopele de vara. cele de iarna sa fie tapene.
                  nu pui pret ?! eu am energy saver din 2011 si am inceput sa ma cam duc sanie vara pe uscat, daca pun o frana mai tare. iar abs-ul intra mult mai des.
                  fiind anvelope care duc o gramada de km ( poate cele mai rezistente la uzura) cred ca o sa le arunc cu profil minim la jumatate, daca nu chiar 75%.

                  Comment


                  • In oras de obicei se deszapezeste la primele ore pe bulevarde, iar aleea din parcare pana la bulevard o parcurgi cu niste anvelope de iarna bune cat timp zapada are o grosime decenta, cu alea de vara nu se putea.
                    Ca orice bun roman, initial am avut gume de iarna numai pe fata , pana m-am prins ca fuge spatele urat si cumparat inca doua cauciucuri de iarna. Asta, cu ani inainte de obligatia legala.

                    Prin oras sunt destule strazi inn rampa, trebuie sa probez o masina cu Cross-uri sa ma conving ca pot. Altfel, n-as cumpara si dupa aia sa regret ca nu fac fata.
                    Last edited by mr.K; 22 September 2015, 21:33.

                    Comment


                    • Nu te contrazic; fiecare stie ce e mai bine pentru el si masina lui.
                      ...
                      Eu stau de ani buni in acelasi loc, in acelasi bloc, pe aceiasi strada; iar masina am din 93.
                      Ce anvelope crezi ca aveam? Si circulam zilnic cu masina la servici.
                      Si nu cred ca se deszapezea mai bine.
                      Iar acum, n-am cum sa nu ma descurc cu climatele; asa cred eu. Spun asta dupa ce am citit parerile celor ce detin asa ceva.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • eu zic ca nu e buna gandirea asta. pui caucioace de iarna pe polei si zapada (sau mazga) ca sa nu faci accident. daca ala din fata , mers in coloana , franeaza cu cauciucuri de iarna, oare tu cu "climate" te opresti?
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • Nu stiu ca nu am. Imi place sa cred ca da.
                          Din ce am citit, lumea spune ca ar fi bune; nu vorbesc de laudele producatorului, care, sa zicem, isi lauda marfa. In tot cazul, sunt foarte multi care au aceste anvelope; asta va fi prima iarna a detinatorilor si poate vom avea mai multe pareri despre ce si cum.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Nu compara iernile din GB, Fr, Be si alte tari de la margine baltii cu iernile jegoase de la noi. Nu uita ca in franta la 3-4 cm de ninsoare paralizeaza tot. Noi o tratam ca pe o ploicica scurta de vara.

                            Comment


                            • Anvelopele astea Michelin nu sunt de vara ?! Sau citesc eu aiurea...
                              Si voi vreti sa puneti anvelopele astea iarna ?! V-as sfatui, sa va ganditi de 2 ori, inainte sa cumparati anvelope de vara/mixte, pentru iernile noastre atat de "blande"...
                              Vorba aia : Dai un ban, dar stai in fata ! ( si in siguranta ! )

                              P.S. - toate anvelopele de iarna autentice au, la un pret decent ( intre 300-400 lei maxim ), clasa C atat la consum combustibil cat si la franare. Aceste "fabuloase" anvelope mixte, au vara clasa C\A ( combustibil\franare ). Va dati seama ce clasa au iarna ?! ( E\C daca o vor avea, sa fie lumea fericita ! ).

                              Cel mai bine ( dupa mine, legat de anvelopele de iarna ) ar fi sa va uitati in principal la clasa de franare, clasa de combustibil si ultima chestie, la firma ( pentru a avea sufletul impacat ! )

                              Comment


                              • Originally posted by Midnighte View Post
                                Anvelopele astea Michelin nu sunt de vara ?! Sau citesc eu aiurea...
                                Posibil; mai citeste odata. Eventual, documenteaza-te.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google