Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce va mai place sa va dati in stamba.
    Pe unii ca tine i-as trimite la...medic nu la RAR.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • N-are legatura talonul cu traficul.

      Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk

      Cine ar pune 205 pe logan? Daca am 195 in loc de 185...

      Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk
      Last edited by Fanez; 12 November 2015, 12:36. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Pai daca nu ai talon la masina de obicei nu circuli cu masina, e mai liber.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • Originally posted by Fanez View Post
          Cine ar pune 205 pe logan? Daca am 195 in loc de 185...

          Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk
          Din cauza prețului: la 205 găsesc preturi mai bune și mai multe variante fata de 195. Talonul e același:55.
          Deci răspunsul ar fi omologare. Ăsta nu ar fi economie ci din contra.
          Mulțumesc de răspunsuri!
          Prowd of my new wheels!

          Comment


          • @AlexPetro Nu era referire la postul tau in legatura cu 205 pe logan.
            Originally posted by einstein1984 View Post
            Pai daca nu ai talon la masina de obicei nu circuli cu masina, e mai liber.
            Ai dreptul sa circuli fara talon ca sa remediezi situatia.

            Comment


            • Ai dreptul sa circuli fara talon ca sa remediezi situatia.
              Dreptul asta o sa te coste niste bani, 6-8 puncte amenda la 105 lei punctul. Poate prinzi oferta lajumatate.ro in 48 de ore.
              ART. 101
              (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:

              18. nerespectarea obligaţiei conducătorului de vehicul de a avea asupra să documentele prevăzute la art. 35 alin. (2).
              ART. 35
              (1) Participantii la trafic trebuie sa aiba un comportament care sa nu afecteze fluenta si siguranta circulatiei, sa nu puna in pericol viata sau integritatea corporala a persoanelor si sa nu aduca prejudicii proprietatii publice ori private.
              (2) Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa inmaneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de inmatriculare ori de inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum si alte documente prevazute de lege

              Comment


              • Dupa ce-mi retine talonul si dupa ce remediez situatia duc masina pe platforma?
                Ai undeva o scapare...

                Comment


                • Pai eu stiu asa ca atunci cand te deplasezi cu masina personala (gen un Logan) pe un drum public trebuie sa ai la tine urmatoarele acte :

                  Buletin de identitate valabil
                  Permis de conducere neexpirat
                  Talonul masinii cu ITP Valabil
                  Asigurare RCA Valabila.

                  Nu indeplinesti cele de sus ti-o iei in "barba" de la politist.

                  On Topic
                  Iar am acel zgomot specific de gume de iarna odata ce mi-am montat UtraGripurile
                  Last edited by prometheus; 12 November 2015, 13:28.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Am avut talonul suspendat pentru anvelope neconforme (uzura excesiva, masina era imprumutata). Am plecat frumos cu masina si mi-a dat termen sa merg cu problema rezolvata sa-mi ridic talonul. Am mers cu masina si dupa suspendare si cand s-a dus vecinul sa-si ia talonul inapoi.

                    Originally posted by einstein1984 View Post
                    Pai daca nu ai talon la masina de obicei nu circuli cu masina, e mai liber.
                    Numai cand n-ai rca valabila ti se interzice sa mai circuli cu masina si o lasi pe dreapta pana remediezi situatia.
                    Last edited by Fanez; 12 November 2015, 13:32.

                    Comment


                    • Art. 237. - (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare al autovehiculelor si tramvaielor se retine în urmatoarele situatii:
                      i) anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevazute în cartea de identitate a autovehiculului, prezinta taieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisa;
                      (3) În situatiile prevazute la alin. (1) lit. b)-e), g), h), p), r), t) si u), în locul certificatului de înmatriculare sau de înregistrare se elibereaza dovada înlocuitoare fara drept de circulatie.
                      Din OG 195. citire.

                      D.le Fanez, pune mana si citeste ca e jale cu d.ta.
                      Adica, poti circula cu o masina cu defectiuni la sistemele de directie si franare, cu numere provizorii expirate? Nu cumva si in aceste situatii o lasi la...bordura?
                      Last edited by IancuMIC; 12 November 2015, 13:46.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Daca mi-ar fi povestit cineva, poate ca n-as fi crezut dar mi s-a intamplat mie. Mi-a luat talonul cum am zis mai sus si am plecat cu dovada si cu masina. Cu aceeasi dovada ne-am dus dupa ce am inlocuit rotile si am luat talonul inapoi. Politistul care mi-a luat talonul mi-a zis sa ma duc in termen de (nu mai stiu cat) cu problema rezolvata. Ai un termen de circulatie. O fi 24 de ore, 48 de ore, nu mai stiu. Dovada aia nu inlocuieste talonul, ca sa-ti dea drept de circulatie, doar dovedeste ce s-a intamplat cu el.

                        Comment


                        • Ai dreptul sa circuli fara talon ca sa remediezi situatia.
                          Cu aceeasi dovada
                          Deci la tine asta inseamna sa circuli fara talon, de aici confuzia
                          Pentru mine inseamna sa nu am vreun document al masinii. Dovada inlocuitoare are regim similar cu talonul.

                          Dovada aia nu inlocuieste talonul,
                          Ba cam da. Si cand preschimbi talonul, fara sa-ti fie ridicat, dovada aia are valabilitate 15 zile si tine loc de talon.
                          Last edited by mr.K; 12 November 2015, 13:47.

                          Comment


                          • Art. 97
                            ...
                            (2) Retinerea permisului de conducere ori a certificatului de inmatriculare sau inregistrare se face de catre politistul rutier, odata cu constatarea faptei, eliberandu-se titularului o dovada inlocuitoare cu sau fara drept de circulatie.

                            Eu mi-am preschimbat talonul in 2 ore, asa e acum, nu-ti mai trebuie dovada.
                            ART. 100
                            ...6. conducerea unui autovehicul care are montate anvelope cu alte dimensiuni sau caracteristici decat cele prevazute in certificatul de inmatriculare sau inregistrare ori sunt uzate peste limita admisa;

                            In cazul asta eu trebuie sa merg fara anvelope, ca la mine in talon nu sunt prevazute, sau sa iau amenda pentru ca am anvelope la masina.
                            Daca e de suspendat talon sau permis "Art. 184. – (1) În situaţia în care conducătorul de autovehicul
                            sau tramvai, oprit în trafic pentru încălcarea unei norme rutiere, nu
                            are asupra sa nici un act de identitate şi nici permisul de conducere,
                            poliţistul rutier trebuie să îl conducă la cea mai apropiată unitate de
                            poliţie pentru stabilirea identităţii acestuia şi pentru verificarea în
                            evidenţă a situaţiei permisului de conducere, atunci când nu există
                            posibilitatea realizării acestor verificări pe loc.
                            (2) În cazul în care conducătorul auto are asupra sa numai
                            permisul de conducere, agentul constatator trebuie să verifice
                            în evidenţă dacă domiciliul sau, după caz reşedinţa, înscris în document
                            corespunde cu cel din Registrul naţional de evidenţă a persoanelor.
                            (3) Agentul constatator este obligat să înscrie, în procesul verbal
                            de constatare a contravenţiei, domiciliul sau, după caz,
                            reşedinţa contravenientului din actul de identitate, iar în situaţia în
                            care acesta nu are documentul asupra sa, domiciliul sau reşedinţa
                            va fi consemnată numai după verificarea efectuată în Registrul
                            naţional de evidenţă a persoanelor.
                            (4) Procedura prevăzută la alin. (2) – (3) se aplică şi atunci
                            când domiciliul sau, după caz, reşedinţa ori sediul proprietarului
                            menţionat în certificatul de înmatriculare sau de înregistrare nu
                            corespunde cu datele existente în evidenţa vehiculelor.

                            Adica, daca este pervers, agentul constatator va poate tine pana va verifica in Registrul national de evidenta a persoanelor. Daca "greseste" (de voie sau fara de voie) vreo litera in aceasta operatiune are pretext sa va retina permisul de conducere, placutele, certificatul de inmatriculare si simultan si pe dvs. pentru "verificari", declaratii, etc."
                            Last edited by Fanez; 12 November 2015, 13:58. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Eu ma dau batut.

                              Comment


                              • Si eu la fel.

                                Art. 237. - (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare al autovehiculelor si tramvaielor se retine în urmatoarele situatii:
                                i) anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevazute în cartea de identitate a autovehiculului, prezinta taieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisa;
                                (3) În situatiile prevazute la alin. (1) lit. b)-e), g), h), p), r), t) si u), în locul certificatului de înmatriculare sau de înregistrare se elibereaza dovada înlocuitoare fara drept de circulatie.

                                Originally posted by IancuMIC View Post
                                Din OG 195. citire.

                                D.le Fanez, pune mana si citeste ca e jale cu d.ta.
                                Adica, poti circula cu o masina cu defectiuni la sistemele de directie si franare, cu numere provizorii expirate? Nu cumva si in aceste situatii o lasi la...bordura?
                                Asa cum ai mentionat si dumneata mai sus, se elibereaza dovada înlocuitoare fara drept de circulatie, doar " În situatiile prevazute la alin. (1) lit. b)-e), g), h), p), r), t) si u).", nu si la lit. i.

                                Daca e de citit, sa fim atenti atenti la ce citim.
                                Discutia era pentru suspendarea talonului in cazul anvelopelor de dimensiuni neconforme (litera i).
                                Last edited by Fanez; 12 November 2015, 14:23. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google