Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca orice anvelope adevarate, in 5-6 ani.

    Comment


    • Ale mele fac 5 ani. Mai merg un an, aaa?


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      Keep walking...

      Comment


      • Dupa astia, ai mai mult de 1 an.

        [...] durata de viata anvelope este intervalul de timp parcurs între data de fabricație și finalul duratei de utilizare a acesteia.
        Cu toate acestea, nu a fost niciodată oficial menționată o durată minimă de depozitare sau maximă de utilizare a unei anvelope, care să îi dicteze o durată maximă de viață oficială.

        Însă, majoritatea producătorilor de anvelope auto recomandă ca întreaga durata de viata anvelope să nu fie mai mare de 10 ani.

        Acest lucru înseamnă că, dacă observăm că anvelopa a depășit perioada de 10 ani de la fabricație, trebuie înlocuită, indiferent cât timp a fost utilizată.
        Află ce este durata de viata anvelope, cum se calculează și cât trebuie să fie aceasta, pentru o utilizare în condiții de siguranță. Te invităm la lectură!


        Mie, un deceniu scurs de la fabricare la retragere mi se pare o perioada a naibii de lunga.

        Oricum, cineva vindea pe aici niste Kormorane de 12 ani.
        Last edited by mr.K; 19 November 2016, 17:50.

        Comment


        • Deci mai merg vreo 5


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Keep walking...

          Comment


          • Mincinosii astia de la best tires au scumpit Nokianele si cica ai 15% reducere

            Comment


            • Pai daca tot a fost vinerea neagra, nu e normal sa fie asa?
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • black fraier day....dar ce ma ingrijoreaza...si ma socheaza...se inmultesc fraierii care baga botul la black fraier day

                Comment


                • Vezi ca poti jigni pe unii dintre colegi.

                  Eu m-am grabit si le-am luat acm o luna

                  @Fanez,Nokianele alea au ajuns la pretul pe care am dat eu pe Michelin-uri
                  Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                  Comment


                  • @Old Driver n-am nominalizat Si plus ca mai sutn si exceptii...doar ca eu inca n-am reusit sa le gasesc.
                    P.S. Urmeaza sa cumpar 4 HDD-uri de 4Tb, o hota, un cuptor, un storcator de fructe si un osciloscop. De 6 luni urmaresc preturile..probabil am sa le cumpar prin februarie (cam atunci sunt reduceri reale)...toate, dar toate cele cautate de mine...de black friday...erau cu 30% mai scumpe. si reduse la aproape pretul initial (dar usor mai mari)

                    Comment


                    • Numai in Romania le merge asa. (am auzit si eu pe undeva) In alte tari daca fac d-astea, se muta definitiv din tara respectiva.

                      Comment


                      • Fanez intr-o tara civilizata...in primul rand nu prea le iasa schema (deh...lumea se uita...isi foloseste bruma de neuron). mai mult...intr-o tara civiliata...o singura data iese schema...exista o chestie numita "incredere"...care daca se pierde...greu mai faci ceva...adevarat...sunt si exceptii. Dar la romani merge, ca romanul are mintea scurta....
                        M-am tot uitat...vad tot soiul de teste cu cauciucuri de vara pe zapada...dar ce nu vad...cauciucuri de iarna vara. (sunt multi in RO care merg vara cu cauciucuriile de iarna)

                        Comment


                        • bine punctat.
                          iata aici un articol interesant:
                          http://www.*******.ro/tehnica-auto/i...-ce-19483.html
                          Last edited by TopCat; 22 November 2016, 12:48.
                          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                          Comment


                          • ...intr-o tara civiliata...o singura data iese schema...
                            Era o perioada in cer se anunta: "se scumpeste nustiuceul", toata lumea dadea navala sa cumpere cu tonele ca se scumpeste.. In alte tari daca se scumpeste nu mai cumpara nimeni.

                            Comment


                            • Am avut ocazia sa testez anvelopili pe cod galben de ninsoare, mai exact, vineri 02.12.2016 pe Valea Prahovei. Eu ala care ma dadeam cocosi ca nu plec de acasa cand se anunta vreme rea, m-a prins chiar in mijlocul actiunii. Eram blocat in trafic in Sinaia, cand am auzit la radio ca ANM a emis un cod galben de ninsori, dupa ce cu o seara inainte ma interesasem daca sunt probleme pe drumul pe care trebuia sa-l parcurg.
                              Cauciucurili s-au comportat exemplar tot drumul, chiar si pe zapada babatorita, intre Predeal si Rucar, unde nu ajunsese inca masina de deszapezire.

                              Singurul drum pe care n-am vrut sa le testez a fost in panta pe gheata. Am zis ca fac eu/dreg eu si evit aglomeratia din Sinaia pe niste strazi care sunt mai sus fata de strada principala din Sinaia, asa ca la coborare in drumul principal, m-am vazut nevoit sa cobor o panta cu gheata, dar am zis pas si am intors pe o strada cu sens unic.

                              Altii au vrut sa le testeze si le-a cam dat cu virgula.

                              O singura nelamurire am. Am pus mana e niste Decica Frigo 2 si am vazut ca lamelele sunt fooooarte moi si flexibile. Astea de pe TS860 nu sunt asa flexibile. Am zis de cand le-am montat e masina ca le simt ca e niste gume de vara (fara senzatia aia ca ma arunca in exteriorul virajului, directie foarte moale si franare greoaie). Nu ca ar fi vreo problema, dar nu inteleg cum au facut astia de la Continental niste gume care sa se comporte atat de bine in toate conditiile de iarna, dar totusi nu au folosit un material asa moale.
                              Cei care mai aveti asa ceva: la fel sunt si ale voastre?
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Aia cocosi.
                                Aveau "masini", nu "Dacia".
                                Ala cu matizul mai "neserios" dar in rest...
                                Din reflex si nepricepere au tinut piciorul pe frana. In conditii asemanatoare poate ca asa as fi facut si eu, am patit-o intr-un an si am lasat frana destul de tarziu. Toate "masinile" alea sanie aveau rotile blocate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google