Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare!

    Va scriu cu urmatoarea problema: acum vreo 2 luni am sesizat ca anvelopele mele Michelin de vara, vechi de vreo 6 ani, incepeau sa piarda presiune, in special cea de pe fata dreapta. Le umflam la 2,2 si dupa 2 saptamani erau la 1,9 (cea de pe fata dreapta) si 1,3 cea de pe fata stanga. Le umflam la loc si tot asa. De curand le-am schimbat pe toate cu cele de iarna, Tigar, aflate la a doua iarna. Mi-am zis ca nu voi mai avea probleme, ca astea-s noi. Cele vechi erau crapate destul urat si am crezut ca pe acolo pierd aer.
    Bun, le-am pus pe cele noi pe masina si la 3 zile de la montaj am presiune ok pe toate, mai putin pe cea din fata stanga care e vizibil desumflata. Nu cat sa nu poti merge cu masina, dar e vizibil.
    O fi de vina vintilul? Am pus putina spuma acolo si nu pare sa rasufle. Ma gandesc ca poate acel "mustiuc" ce e lipit pe janta de tabla s-o fi dezlipit putin. Se poate lipi la orice vulcanizare? Cat o costa inlocuirea lui?

    Merci!
    Last edited by MARIVS; 6 December 2015, 19:46.
    MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

    Comment


    • Costa 5 lei o valva si la 3-4 ani se cam crapa, deci se schimba...
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Poate fi janta stramba sau ruginita si sa nu mai aiba etansare buna. Un ventil cred ca e 10 lei.

        Comment


        • Stiti, nu, ca anvelopele indiferent ca sunt de vara sau iarna.. dupa 4 ani de utilizare isi reduc proprietatile cu peste 70%? Si ca, niste anvelope de 5-6 ani de vara sunt la fel de pacatoase ca si cele de iarna folosite vara, poate chiar mai rau.. Asta ca sa nu ne mai miram de ce nu prea sta masina pe asfalt sau de ce la o franare violenta, te duci ca saniuta..

          Comment


          • Ai dreptate.

            Comment


            • Originally posted by Silviudci90 View Post
              Stiti, nu, ca anvelopele indiferent ca sunt de vara sau iarna.. dupa 4 ani de utilizare isi reduc proprietatile cu peste 70%? Si ca, niste anvelope de 5-6 ani de vara sunt la fel de pacatoase ca si cele de iarna folosite vara, poate chiar mai rau.. Asta ca sa nu ne mai miram de ce nu prea sta masina pe asfalt sau de ce la o franare violenta, te duci ca saniuta..
              REAL 100%
              Am testat pe pielea mea,am pus o frana la o trecere de pietoni in Fagaras,mai in scurt,la vreo 60 km/h,jos ud,de la ceata,coroborat probabil cu ceva mazga,caraia ABS-ul de mama focului,am trecut de trecere,norocul meu ca pietonul abia a pus piciorul pe zebra.Am mai incercat si a doua zi,cam pe aceleasi conditii meteo,rezultat similar.Anvelope de iarna cu MULTA CARNE,michelin alpin a3,le am de noi de prin 2010.Am dat vina pe presiunea ridicata,aveam cam 2 atm pe fata si 2.2 pe spate,le-am lasat la 1.8 fata si 2.0 spate,urmeaza sa le testez,in caz ca fac la fel figuri le schimb,ca mi-au cam dat emotii.Imi aduc aminte ce bine tineau in primii ani.
              Last edited by burtosu; 12 December 2015, 18:04.
              KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

              Comment


              • Mazga pe jos si asfalt rece e combinatia perfecta sa faca de ras si anvelope noi.

                Comment


                • asta voiam sa zic si eu. e normal in conditiile alea.

                  Comment


                  • Am mai incercat anvelopele in conditiile acestea,cand erau mai ''tinere'' si nu mi-au facut surprize de acest gen , umblu destul de mult prin tara.Totusi le mai dau o sansa dupa scaderea presiunii,o sa le testez din nou.O sa fac un test dupa si cu ale tatalui meu,care au vreo luna de cand au fost cumparate.
                    KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                    Comment


                    • o parere despre hankook w452 88t? are cineva anvelope din acestea?

                      initial am fost chitit pe viking snowtech 2, fiind mai mult decat multumit de cele de vara, dar cand mi-am aruncat un ochi pe site si am vazut kankookurile astea cu profil asa interesant la numai 10 lei diferenta...

                      decizia e luata in proportie de 90% dar am zis sa vad daca mai are si cineva pe forum din astea....maine le cumpar, chiar daca nu e gata masina, dar am zis sa fie luate din timp, cand ma duc sa o ridic sa o si echipez de iarna, ca momentan e tot de vara

                      Comment


                      • Revin cu rezolvarea mai ciudata a problemei anvelopei car scapa aer foarte repede (la 3-4 zile ajungea la 1,6 din 2,2 presiune). Chiar cand vroiam sa schimb acea valva, am zis sa o umflu la 2,3 in loc de 2,2 cat sa tina pana seara, cand as fi ajuns la o vulcanizare. S-a auzit un mic pocnet cand a ajun la 2,3 sau 2,4, apoi am plecat. Spre seara am verificat ochiometric si era in parametri normali. Verific cu unealta si surpriza, aveam 2,2 presiune.
                        De atunci au trecut mai mult de 7 zile si nu s-a mai desumflat... Sta la 2,2 fara probleme.
                        Nu zic ca ma supar, dar care o fi explicatia?
                        MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                        Comment


                        • Ceva nu era asezat cum trebuie. Nu etansa. Anvelopa pe janta, valva....ai fortat, s-a dilatat sub presiune...

                          Comment


                          • Originally posted by PopescuV67 View Post
                            Ce parere aveti de anvelopele acestea de iarna Falken HS 449 de mai jos
                            Preț redus la Anvelope ieftine | Cauciucuri online în magazinul online. Comandă cu reducere pe site sau telefonic orice anvelopă sau set de Anvelope ieftine | Cauciucuri online la cel mai bun preț. Livrare rapidă în toată țara. Garanție 3 ani. Oferte Cauciucuri ieftine și de calitate pentru mașina ta.

                            a folosit cineva?
                            @ Mr.K ce parere ai de anvelope Falken? Inca nu mi-am luat anvelope noi de iarna si nici zapada nu s-a asternut pe jos.
                            Astept un sfat.

                            Comment


                            • Eu am Falken doar de vara, indice de franare pe umed A, de care sunt foarte multumit dupa 25k km.
                              Imi inchipui ca e greu sa dea gres cu cele de iarna.

                              Viitoarele anvelope de iarna pe care le voi achizitiona vor fi tot Falken, daca nu gasesc o oferta buna la Nokian.

                              Viitoarele anvelope de iarna pe care le voi achizitiona vor fi tot Falken, daca nu gasesc o oferta buna la Nokian.
                              In 2015 la dimensiunea pe 14" vad ca sta bine Falken, cu exceptia Fulda, doar marci premium stau mai bine. Restul testelor pentru 14" si 15" sunt din anii trecuti .
                              1.Goodyear Ultra Grip 9
                              2 Michelin Alpin A4
                              3 Dunlop Winter Response 2
                              4 Fulda Kristal Montero 3
                              5 Bridgestone Blizzak LM 001
                              6 Continental Winter Contact TS850
                              7 Falken Euro Winter HS449
                              Last edited by mr.K; 31 December 2015, 10:01. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Mi-e dor de BluResponse-urile de vara! Hai martie, hai!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google