Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Unde scrie ca si rezerva trebuie sa fie de iarna?
    In caz de pana, avem o situatie deosebita care se va rezolva in scurt timp. E mai bine sa lasi masina pe carosabil si sa incurci circulatia sau sa te deplasezi cu ea in 3 roti de iarna si una de vara?
    Similar, si circulatia cu un singur far functional, cel de pe stanga.
    Last edited by mr.K; 14 November 2016, 12:55.

    Comment


    • doar daca e montata s-ar putea sa ai o surpriza...

      Comment


      • Nu se pune problema ca ai roata de rezerva de vara si faci pana. Ii explici omului ca mergi cu ea doar pana la vulcanizare sa rezolvi problema (exact cum zice si mr.K mai sus). Eu ma gandeam sa-mi iau anvelopa allseazon+janta normala pe roata de rezerva perntru siguranta la drum.
        Apropos, recomandarea de vit. max. 80km/h cu rezerva e din cauza gumei sau a jantei? Am verificat presiunea in roata de rezerva si scazuse cu 0,5 bar intr-o luna. Ma gandeam daca e nevoie sa schimb si janta sa e suficient sa schimb doar anvelopa ca sa devina o "roata normala".
        Last edited by Fanez; 14 November 2016, 12:58.

        Comment


        • E te spanac !! daca e sa am pana pun rezerva cu guma de vara si merg pana dau de prima vulcanizare si fac roata de iarna si gata.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • eu n-am avut norocul pana acum sa ma opreasca cineva... oricum am cauciuc de iarna pe rezerva ca era aproape nou si orfan de preferat sa nu nimeresti vreun echipaj cu chef de respectat legea 101%. asta cu explicatul e ca bancul ala cu iepurasul...

            De o vreme de cite ori il prindea ursul pe iepuras prin padure zicea "de ce nu porti ma sapca" si il lua la bataie. Bataie azi, bataie miine, se enerveaza iepurasul, hai la leu sa se plinga.
            - Maria-ta, uite ce mi se intimpla, ursul ma bate zilnic ca n-am sapca. E inadmisibil, eu nu port sapca, nu pot, fac urticarie la urechi, faceti ceva !
            - Bine iepurasule, aranjez eu.
            Se face iepurasul ca pleaca si se ascunde sa vada ce face leul. Leul era prieten cu ursul. Trimite sa-l cheme si-l ia la prelucrat.
            - Ba prostule, n-am nimic impotriva sa-l bati pe nenorocitul ala de iepuras da' gaseste si tu un pretext mai inteligent ce dracu'. Fii atent cum faci. Te duci la el zici "da o tigara", asta nu fumeaza, pac l-ai prins. Sau sa zicem ca are la el din intimplare, daca-ti da cu filtru zici ca vroiai fara si asa mai departe, il prinzi cu ceva. Daca are sa zicem de toate, ceri un foc, daca-ti da de la chibrit zici ca vroiai bricheta etc. Ai priceput ?
            Bun.
            A doua zi il intilneste ursul pe iepuras.
            - Ia vino ba aici.
            - Da nene ursule, ce e ?
            - Da o tigara.
            - Imediat nene ursule. De care vrei, cu filtru, fara filtru, cu porttigaret, fara ?
            Se gindeste ursul...
            - Da una cu filtru.
            - Poftim. Acum pot sa plec ?
            - Nu inca, mai stai. Da un foc.
            - De care nene ursule ? Am chibrituri, amnar, bricheta, bete de frecat...
            - Da de la bricheta.
            Sta ursul, fumeaza tigarea, o termina, se uita la iepuras.
            - Iar nu ti-ai luat ma sapca ?

            Comment


            • Eu din cate stiu, a mea este roata ALL Seasons...asa a venit masina. Si cam toate de rezerva sunt asa...

              Comment


              • Tie o sa-ti dea amenda ca nu ai gume identice pe aceeasi punte.

                Cam toate rezervele sunt de vara, eventual alta marca decat cele incaltate pe roti.
                Last edited by mr.K; 14 November 2016, 13:44.

                Comment


                • mr.K mie o sa-mi dea amenda ca sunt inca in RO...cand defapt trebuia sa fiu undeva pe o plaja exotica (dar la rece...nu la cald...)...troznind vodka si facand activitati socio-culturale cu tinere de 22-25 ani, 90-60-90

                  Comment


                  • Originally posted by bolovan View Post
                    Eu din cate stiu, a mea este roata ALL Seasons...asa a venit masina. Si cam toate de rezerva sunt asa...
                    Niciodata. Barum Brillantis 2 este o anvelopa de vara.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Am citit si eu articolul asta.
                      Bineinteles,ca nu te controleaza politia la roata de rezerva din portbagaj.Dar odata montata pe masina,esti pasibil de amenda.Garcea nu stie multe si odata ce o vede pe masina,poti sa-i arati 1000 de pene,ca el o tine pe a lui.

                      ps:daca rezerva are anvelopa all-seasons,ori de iarna,ea poate fi folosita in caz de pana si vara.Dar nu poate fi folosita iarna cu anvelopa de vara.
                      Last edited by Old Driver; 14 November 2016, 13:52.
                      Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                      Comment


                      • Ii arat berbecului roata cu pana din portbagaj.
                        Daca faci o pana la 5 ani (si atunci vara ), imbatraneste degeaba saraca guma de rezerva.

                        Comment


                        • Originally posted by Old Driver View Post
                          [...]Garcea nu stie multe si odata ce o vede pe masina,poti sa-i arati 1000 de pene,ca el o tine pe a lui.
                          Ti s-a intamplat tie?

                          Si politisti sunt tot oameni. Conteaza foarte mult cum ii vorbesti.
                          Recomandare: pozitia ghiocelului si nu spui decat "asa este, aveti dreptate".
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Da,e adevarat dar cand e sa se intample si primesti si o amenda "consistenta"...


                            @vitriol nu mi s-a intamplat.De aceea ma pun la punct ca sa nu-mi strice careva plimbarea

                            Originally posted by vitriol View Post

                            Recomandare: pozitia ghiocelului si nu spui decat "asa este, aveti dreptate".
                            De pozitia asta nu am auzit,dar e tare
                            Last edited by Old Driver; 14 November 2016, 13:58.
                            Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                            Comment


                            • in lege nu scrie decat ca trebyie sa ai toate anvelopele de iarna. daca faci pana si ai rezerva de vara, nu mai conteaza ca ai pana, ca mergi la prima vulcanizare. poti pe considerentul asta sa circuli toata iarna cu o guma d evara, ca nimeni nu stie cand ai facut pana. daca ala vrea sa te amndeze, n-ai nici un contraargument la lege. poti s afaci cate contestatii vrei, nu vei castiga la nici un tribunal. pentru simplul motiv ca trebuia sa prevezi ca vei putea ajunge in situatia 3+1 gume si e de datoria ta sa nu circuli asa. legea nu te obliga sa circuli cu roti de rezerva separate, iar din punctul meu devedere, daca folosesti vara o rezerva de iarna e mai ok decat iarna o rezerva de vara si nici legal n-are nimeni ce sa-ti faca. voi faceti cum vreti. ca sa nu puneti intrebarea degeaba, da, eu am rezerve de iarna pe ambele masini.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Tehnic, ai dreptate.
                                Practic, in beci am niste gume bune parcate pe motiv ca le-am inlocuit cu rezervele, sa nu moara si alea neutilizate.

                                Care e probabilitatea sa il intalnesti pe Garcea de la locul unde ai pus rezerva de vara pana la prima vulcanizare? Mai luam in calcul si probabilitatea ca Garcea sa nu inteleaga situatia nasoala in care te aflai si erai nevoit sa te deplasezi.
                                Rezulta o probabilitate si mai mica sa-ti iei amenda.
                                Si daca imi da, ii spun sa-mi dea 1/4 de amenda, ca pe 3 roti corespund.

                                da, eu am rezerve de iarna pe ambele masini.
                                Sper ca-s aceeasi marca si model precum cele de pe roti.
                                Last edited by mr.K; 14 November 2016, 15:15.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google