Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intr-o lume reala nu poti cuantifica diferenta dintre ts850, alpin a5 sau ug9. E pur subiectiva comparatia, dupa mine top10 anvelope sunt cam acolo, cu plusuri si minusuri care exiata sau nu, in functie de foarte multi factori.
    Recent am schimbat masina, de iarna mi-a dat cauciucuri pirelli 190 snowcontrol cu vreo 6-7 mm dot 2008 , le-am pastrat pentru ca sunt foarte scumpe ca si dimensiune 205 65 r15, dar si ca eram curios cum se vor comporta avand in vedere dotul. Dupa astea 2 zile de zapada, zloata, mocirla si 40 cm zapada pe strada necuratata, cu mana pe inima va zic ca le mai tin 2 ierni lejer. N-as fi crezut ca dupa 8 ani mai poti face mare lucru cu o anvelopa, imi dau seama cum ar fi fost anvelopele astea noi...
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Interesant ,dar de curiozitate cât de moi sunt ? Eu cred că și-au pierdut destul de mult din proprietăți , totuși sunt 8 ani. Întreb deoarece inițial și eu am vrut să-mi cumpăr anvelope premium dar m-am răzgândit din cauza că nu fac mai mult de 5000 km pe iarnă . Mi-e greu să cred că o anvelopă chiar și premium cu o vechime de 4-5 ani, e mai bună decât una nouă indiferent de marcă. Am căutat pe net teste în acest sens și nu am găsit nimic.
      Astăzi am făcut și eu un drum de aprox. 20 km pe zăpadă și gheață cu anvelope low cost, (Orium e marca) și spre surprinderea mea s-au descurcat binișor pe zăpadă, chiar am încercat câteva frâne și nu rupeau aderența (pentru cârcotași drumul era liber). În schimb am făcut o plecare de pe loc la o trecere de cale ferată ,puțin în rampă și fiind gheață am pierdut aderența relativ ușor pentru câteva momente totuși reușind să plec de pe loc. Una peste alta sunt relativ mulțumit de ele MAI ALES că viteza mea de deplasare în condiții de iarnă nu depășește 30-35 km/h.
      Last edited by dacia1981; 7 January 2017, 21:47.

      Comment


      • Pe zapada afanata, fara substrat de gheata, pleci relativ usor si cu alea de vara.
        Am facut 2 ierni cu Kormoran si niciodata n-am ramas cu ele (in oras).
        Se impute treaba cand toate sleaurile astea de pe stradute ingheata.
        Asa ca samy, tine gumele alea cat o sa tii masina, sa le dai dupa 10 ani de rulaj e bataie de joc. Minim 15.

        Comment


        • Tocmai că a fost o combinație de zăpada cu gheață dar nu din aceea sticlă și anvelopele s-au comportat rezonabil să zic așa pe această suprafață. Eu fac naveta extraurban și drumul are vreo 2 urcușuri și coborâșuri ,ca să urci trebuie să-i dai bice nu glumă că dacă te oprești la jumătate nu mai pleci de pe loc nici cu slujbe mai ales dacă e polei sau gheață.(partea bună e că sunt cât de cât întreținute aceste urcușuri mai ales pentru camioanele pline cu sare ,că altfel nu ar mai sosi sarea la București și iar ar face spume Firea la gură

          Comment


          • Bun,dar si viteaza de 30-35 km e cam mica totusi

            Comment


            • Depinde in ce stare se prezinta carosabilul.
              Eu am mers de exemplu ieri destul de mult pe urgia aia prin oras si desi era relativ liber ptr. Buc, astia nu faceau fata cu utilajele, pe jos era um mix de nasoleala. Cred ca de 2 ori am dat a 4-a la 60, in rest a 3-a a fost la putere

              Comment


              • Știu , dar mai bine prudent în astfel de condiții. Tot a 3-a a fost maxim și la mine.

                Comment


                • Da si eu am mers ieri pe drum acoperit de zapada,in jur de 130 km,mai mult in treapta a 3 cu aproximativ 60-70km rar ii dadeam a 4(1.5 dCi )

                  Cu hankook
                  Last edited by puscoiuionut; 8 January 2017, 00:13. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Will the Pirelli Snowsports suit your car? Find the best tyre for your car read 3 reviews for the Pirelli Snowsports and compare to other Winter tyres at tyre reviews

                    Kojakane, daca vrei, poti sa le simti la propriu si la figurat ))
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • mai degraba te uiti la rezultatele testelor, nu la opiniile clientilor. eu la asta m-as fi uitat, nu la ce note dau gigi, vasile, nelu si popescu la o anvelopa.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Pana la urma, tot USA da ce-i mai bun pentru o masina normala: anvelope Goodyear si ulei Mobil 1.
                        Exceptie masinile frantuzesti, alea merg numai cu Elf si Michelin.

                        Interesant e asta, pentru mine:
                        Best tyre for wet roads Dunlop Winter Response 2
                        Last edited by mr.K; 8 January 2017, 10:04.

                        Comment


                        • Vad ca TS860 nu mai apare în top ca precedenta anvelopa.

                          Comment


                          • Conform înțelegerilor între marii producători de anvelope premium, anul ăsta stau pe dinafară. Concluzie :marketing și teste măsluite.

                            Comment


                            • K, tu ai ceva cu francezii
                              conti n-a fost in testul asta pt ca ts860 n-a fost lansata la momentul testelor, nu ca ar fi fost vreo intelegere intre marii competitori. crezi ca nemtii taman pe conti I-ar fi lasat pe dinafara, spre avantajul americanilor si-al francezilor? in testele pe alte dimensiuni, ts850 a dat tonul in fata lui goodyear si Michelin.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Parcă ts860 apăruse pe piață prin septembrie, mi-e greu să cred că nu ar fi avut câteva mostre de anvelope să le ofere spre testare chiar cu câteva luni înainte.
                                Și chiar și așa, ăștia de la ADAC nu le-au testat acum iarna ? Sau cumva le-au testat în laborator astă vara ?

                                Și totuși alte publicații au testat TS 860.
                                Test anvelope de iarna 205/55R16. Consulta rezultatele testului si achizitioneaza online anvelope de iarna performante si aderente.
                                Last edited by dacia1981; 8 January 2017, 15:15. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google