Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Știu, pentru 2 zile mai reci trebuia sa le pun tocmai în aprilie, fiind la tara, nu le am mereu la indemana.

    Comment


    • Originally posted by aris86 View Post
      Din acest week-end am trecut la cele de vara. Am măsurat și calea de rulare pe margini și pe interior. Cantitatea minima de "carne" este de 0,4 mm pe margini și de 1,6 mm pe mijloc.
      Cam la limita, "slick-urile". Pune un set nou.

      Cat ai cu ele, 3 sezoane si asta ar fi al 4-lea?

      Comment


      • Foarte bine ai facut. Daca nu ploua le schimbam si eu. Am inteles ca de miercuri se incalzeste. Daca am timp maine ma duc sa ma ocup de ele. Am doua montate pe jante si doua care urmeaza. Macar sa le pregatesc. Am inregistrat (in memorie) sunetul facut de astea de iarna pe uscat sa le compar cu celelalte. Din cate imi amintesc, "continentalele" de vara sunt mai zgomotoase. Falken erau mai silentioase, cam ca "fuldele" de iarna de acum, dar banuiesc ca intr-un fel se aud din L1 si in altfel se aud din L2.

        Comment


        • Originally posted by Fanez View Post
          Daca nu ploua le schimbam si eu.
          Ce te plangi, azi n-a plouat deloc si ieri doar dimineata putin.

          Comment


          • Originally posted by Kojak View Post
            Cam la limita, "slick-urile". Pune un set nou.

            Cat ai cu ele, 3 sezoane si asta ar fi al 4-lea?
            Am mai multa carne, mi se pare ca 0,6-0,7 mm pe margine și 1,8-1,9 mm pe centru. Asta e al patrulea sezon. Am văzut pe indicator ca masurile acelea sunt minime.

            Eu le-am montat ieri după amiaza, apoi am spălat anvelopele de iarna ca era noroite după ploaia de vineri. Și cele de iarna mai au suficienta carne pe ele.
            Last edited by aris86; 12 March 2017, 23:25. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by Kojak View Post
              Ce te plangi, azi n-a plouat deloc si ieri doar dimineata putin.
              A plouat cand aveam de gand sa le schimb. Si ieri si azi a fost frig. Nu mai pun la socoteala ca n-am avut timp (chef) sa ma duc dupa ele.

              Asta cu "suficienta carne"...
              Depinde si de dot si de conditiile de depozitare peste vara/iarna. Nu e de joaca cu gumele.
              Last edited by Fanez; 12 March 2017, 23:43. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Știu, dot e august 2013, le depozitez la tara în cămară, ferite de soare și ger. Cu cele de vara am parcurs aproximativ 32-33000 km, ce-i drept și pe drumuri grele, nu doar pe asfalt.

                Comment


                • Originally posted by aris86 View Post
                  Cu cele de vara am parcurs aproximativ 32-33000 .
                  Schimba-le. Ce vrei frate? E Dacie, nu e.... Acum serios, daca mai mergi si pe drumurile din TR , gandeste-te sa nu le mai tii mult. Deja au 4 ani, daca nu le folosesti doar pe asfalt se schimba datele problemei, altfel e uzura.

                  Comment


                  • Originally posted by aris86 View Post
                    Am mai multa carne, mi se pare ca 0,6-0,7 mm pe margine și 1,8-1,9 mm pe centru. Asta e al patrulea sezon. Am văzut pe indicator ca masurile acelea sunt minime.
                    Esti sub limita legala de uzura. Astepti sa ramai fara certificatul de inmatriculare pentru a le schimba sau astepti sa ajunga la sarme?
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Astepti sa ramai fara certificatul de inmatriculare
                      pe camp nu prea sunt politisti. Mai merg o luna.

                      Comment


                      • nu-s militieni, dar sunt pietre. poate nu tin o luna
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Mulțumesc tuturor, am întrebat pe forum, tocmai în ideea ca nu știu gradul de uzura. O sa caut ceva oferta sa le înlocuiesc. O zi armonioasa! Intre goodyear și continental ce ați alege?

                          Comment


                          • Daca vorbim despre Goodyear EfficientGrip Performance si Continental ContiPremiumContact 5, orice ai alege nu ai cum sa gresesti. Eu am mers pe Conti.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Dintre astea doua, alea mai ieftine sunt mai bune.

                              Comment




                              • Care este diferenta dintre 88T si 88 H, ca in aceste doua cazuri?





                                Multumesc!

                                @Fanez, nu prea am incredere in produsele fabricate in Turcia.....
                                Last edited by aris86; 13 March 2017, 11:10. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google