Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Kojak View Post
    ...
    Nu le fac mai mult decat cand stiu ca merg mult afara si pe autostrada.
    Atunic le ridic la 2.1 sau 2.2 pe toate.
    De ce?
    La drum lung si cu viteza se incalzesc si le creste presiunea oricum.

    Comment


    • pe fata intotdeauna se pune o presiune mai mica, din cauza riscului de explozie si de a pierde stabilitatea.
      si daca creste, care e problema? creste cu 8 atmosfere?! mai da-o dracu'! trage motorul, nu tragem la pedale
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by Fanez View Post
        De ce?
        La drum lung si cu viteza se incalzesc si le creste presiunea oricum.
        Pai o prima explicatie, de noob, ar fi ca, oricum, asa recomanda producatorul, pe autostrada se mareste putin presiunea.
        De exemplu, la opelul tatalui, diferenta dintre presiunea normala si cea de autostrada e destul de mare, de la 2.1 la 2.4-2.5.
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment



        • Pe usa scrie sa am 2.2 pe fata si 2.1 pe spate.Nu e ok?
          Cred ca se refera cand rulezi pe orice drum si in orice anotimp,nu?
          Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

          Comment


          • Da. Asa e.

            Comment


            • Originally posted by Fanez View Post
              De ce?
              La drum lung si cu viteza se incalzesc si le creste presiunea oricum.
              Mai mult de 0,2 - 0,3 atm nu creste.
              Cel mai mult creste in oras la mers din aproape in aproape pe canicula/soare, se incinge roata la greu de la atatea frane vs mers constant pe sosea / autobanda.

              Oricum e intereant cum s-au sucit astia de la dacia. La logan 1, faza 1 recomandau mai mult pe spate iar acum vad ca mai mult pe fata.
              Last edited by Kojak; 10 March 2017, 11:51.

              Comment


              • Corect. Eu daca fac presiunea cand e foarte cald si am mers ceva km, o fac cu 0.2 peste recomandari.

                Comment


                • Originally posted by Kojak View Post

                  Oricum e intereant cum s-au sucit astia de la dacia. La logan 1, faza 1 recomandau mai mult pe spate iar acum vad ca mai mult pe fata.


                  Probabil au ceva stocuri de amortizoare si vor sa scape de ele


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by Fanez View Post
                    Eu daca fac presiunea cand e foarte cald si am mers ceva km, o fac cu 0.2 peste recomandari.
                    De aia e bine si cat mai corect sa verifici presiunea la rece, cand pleci dimineata la prima ora si eventual la aceasi vulcanizare.

                    Comment


                    • Salutare,

                      Va rog sa ma ajutati cu o recomandare legata de alegerea dintre urmatoarele 3 anvelope:




                      Voi ce parere aveti ?

                      Ma intereseaza in primul rand aderenta, apoi rezistenta in timp.
                      Mentionez ca toate se incadreaza in pretul de 200 lei/buc.

                      Comment


                      • Falken fara discutii.
                        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                        Comment


                        • Falken fara discutii.

                          Comment


                          • Tot Falken.

                            Comment


                            • Din acest week-end am trecut la cele de vara. Am măsurat și calea de rulare pe margini și pe interior. Cantitatea minima de "carne" este de 0,4 mm pe margini și de 1,6 mm pe mijloc.

                              Comment


                              • 5 grade C. acum in zona de Sud-est !! mai stau cu gumele de iarna.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google