Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • uniroyal rainexpert 3, montate pe logan. totul ok, se invart bine pe aparat fara deformari vizibile... au cerut cam 20 cu 30 gr plumb/janta dar asta depinde si de jante de multe ori... nu au bulinute colorate de montaj...dar au sens de rotatie. masina se simte ok in 6 km cat am mers eu cu ea...sa vedem mai departe...sunt ianuarie 2017 si romania, luate de la emag

    Comment


    • Salut.

      Am dat in w/e intr-o groapa si mi s-a pitigat cauciucul de janta, la nivelul talonului (255 35 R18). Scapa aer putin, iar baietii au reusit la vulcanizare sa puna un petec de talon. Nu mai scapa aer, dar întrebarea mea e daca pot merge in siguranta cu el peticit. Multumesc.



      alt talon crapat

      Comment


      • Petec la talon?
        Asta joaca ruleta ruseasca.

        Am sa fac poza saptamana viitoare la un cauciuc foarte putin julit pe flanc, fara a fi patrunsa insertia. Cica tot nu e sigur.
        Grija mare cand parcati lanaga borduri cu margini neregulate, din piatra cubica. Eu asa banui ca l-am ciupit.

        Comment


        • bordurile chiar sunt horror... am vazut in fata mea la 1 metru cum a dat un mcv intr-un colt de bordura si a facut pana instant... capacul de la roata a ajuns la picioarele mele si mai stiu cazuri...

          Comment


          • Revin cu un review al anvelopelor Kumho Ecowing ES01 KH27: (600 km de la montare)
            -mașina se comportă foarte bine atât pe uscat cât și pe umed
            -clasa b umed , acelasi calificativ ca si Conti în teste
            -la montare s-au folosit puțini plumbi (25g respectiv 30), jante noi cumpărate anul trecut
            -zgomotul la rulare a scăzut considerabil (chiar si un prieten a remarcat asta) 68 db pe site,deși eu am primit o eticheta cu 70
            - consumul (clasa B), aproximativ în acelasi condiții si aceleasi viteze de deplasare a scăzut de la 6,9 la 6,5. Temperatura exterioară aproape la fel ca și în martie când aveam anv.de iarnă. Viteza medie 49km/h. Motor 1.4
            - menționez că nu am echipată masina decât pe fată cu aceste anv., cele de pe spate au rămas cele de iarnă(vechime 5 ani,și sunt f.tari)
            Una peste alta, punctele forte sunt: Clasa B pe umed, clasa B consum (0,4l % diferență!!!!), pret 31 ianuarie 150 ron. Raport pret/calitate imbatabil
            Last edited by dacia1981; 10 April 2017, 12:23.

            Comment


            • Cica anvelopele mai bune se pun pe spate, ca nu o face aproape nimeni, e altceva.

              Chiar de ai gume aderente pe fata, o sa mergi cat de tare permit gumele de pe spate. Am avut si eu odata 2 perechi, fata Dunlop si spate niste Barum, ca am zis sa folosesc si rezerva.
              Tot timpul ma raportam la Barum, functie de starea drumului.
              Dupa aia, nu mi-a mai trebuit, prefer 4 identice.
              Last edited by mr.K; 10 April 2017, 12:30.

              Comment


              • Stiu K, dar ce să fac dacă cele de iarnă mai au 6-7 mm? Să le arunc? . Oricum nu sunt chiar viteozoman.
                Apropo, mai am 4 de vară 195/65. Așa am luat masina. Două mai au 3-4 mm,( nu le mai pun pe masina . Iar două au fost diferite dar profil asemănător (asa mi le-a dat fostul propr), mai au 6-7mm si astea( nici astea nu le mai pun pe mașină). Le-am pus la vânzare chiar ieftin( 150 toate 4), insa vreau sa iti zic că nici dracu nu mai cumpără anvelope second hand.

                Comment


                • Originally posted by dacia1981 View Post
                  ...clasa B consum (0,4l % diferenta!!!!)...
                  Cele de iarna ce indice (clasa) au la consum?
                  Last edited by Fanez; 10 April 2017, 13:42.

                  Comment


                  • Fanez, cele pe care le-am dat jos F. Cele care sunt pe mașină pe spate, habar nu am. Marca e sebring. Bănuiesc că tot un E, F.
                    Ideea e că se simte la 2 anvelope diferența de consum.(ideal ar fi fost să am 4). Oricum eu data viitoare când am să cumpăr anvelope ,am să țin cont și de acest aspect.
                    Last edited by dacia1981; 11 April 2017, 22:22.

                    Comment


                    • sfat achizitie anvelope de vara

                      salutare, ce anvelope de vara silentioase imi recomandati? am pa masina Goodyear Duragrip, originale de fabrica si sunt ff zgomotoase (au 200 km rulati) comparativ cu cele de iarna Semperit Top Life2. Dupa ce le-am pus pe cele de vara, aveam impresia ca merg cu geam sau usa neinchisa...asa dieferenta era intre ele.

                      Comment


                      • BluResponse - 67db, nu doar pe hartie, chiar si in realitate.

                        Comment


                        • zici tu? ca si daca ma uit la GY Duragrip (adica rahaturile ce le am eu pe masina) pe unele site-uri au 66 db. Am vazut pana si Tigar cu 67 db

                          de nokian iLine sie cineva ceva?
                          Last edited by ovidiu38; 12 April 2017, 13:39. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Am folosit vreo 10.000 km gy duragrip.
                            Nu cred ca ai avut pe masina doar Pirelli P Zero Nero ca sa ti se para niște pârciuri obosite.
                            Sunt niște anvelope decente, din punctul meu de vedere, arhisuficiente pentru ce poate loganul la franare si la stabilitate.
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Duragrip mi se par la fel ca si ContiEcoContact5. Nu stiu cum pe unii ii deranjeaza zgomotul opincilor la rulare, ca eu nici nu le aud.
                              Am avut pe trotinete BF Goodrich, Continental, Michelin, GY, Bridgestone si n-am fost deranjat vreodata de "zgomote".
                              Keep walking...

                              Comment


                              • Pe mine ma intereseaza aderenta, zgomotul la rulare e un aspect secundar si neinteresant (nici macar nu ma uit cati db au anvelopele pe eticheta). Daca Loganul ar fi MASINA, antifonarea te-ar ajuta sa nu auzi anvelopele, motorul, vantul....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google