Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • tot nu se aud cauciucurile cum scartaie daca se franeaza brusc si abs-ul functioneaza? n-am avut curiozitatea sa testez si nici n-am fost atent la acest detaliu cand s-a ivit posibilitatea.
    sigpic

    Comment


    • n-am de ce sa va mint. si plus ca n-am incercat sa tin mai mult pedala apasata ca na..din reflex am ridicat piciorul de pe frana si l-am apasat iar, o secunda sau doua m-am dus sanie..probabil mergeam si mai mult daca il tineam apasat sau se destepta absul intr-un final. oricare ar fi fost raspunsul, mai bine nu, ca era pacat de cauciucuri
      Semințele acelaș gust are.

      Comment


      • amice, tu nu stii sa franezi, fara suparare cand intra abs-ul, nu ridici piciorul din reflex, nu asa se franeaza o masina care are abs. si nu, nu-i pacat de gume, in mama lor de gume, ca de-aia ai abs, sa nu le roada "petece"...zi-i la instructorul tau sa-si dea foc la licenta si la militianul ala de ti-o eliberat permisul, ca ar trebui sa va bage si test de franare cand va pun sa conduceti masina...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Face "sprituri" cu pedala la masina echipata cu ABS . Metehne ramase de pe vremea Daciei comuniste ?

          On Topic:

          Deja am 5 ani cu gumele de iarna (GoodYear UltraGrip 8 185/65/R15) aprox 20.000 km. Sa le mai tin ?
          Last edited by prometheus; 9 September 2016, 15:02.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • nu, instructori incompetenti. 1,2,ambreiaj si frana, cedeaza, ne asiguram, liber, 1,2,3, ambreiaj frana, stop. ne asiguram, 1,2, 3, semnalizam daca avem chef, 2, viram, ambreiaj si frana, stop. cam asta-i scoala de soferi. baiatul n-are nici o vina ca l-au invatat aiurea, el o fi punand in practica conform lectiilor. mi-e teama insa ca lectiile au fost incomplete. dinamica, transfer de mase, franare de urgenta, contrabracaj, astea nici in teorie nu ti le explica, asa ca nu te astepti de la instructor sa te puna sa mergi cu 80 si sa apesi blana frana sa vezi ce inseamna, cum se comporta masina, ce sa faci si ce sa nu faci tu in situatia aia. ca se uzeaza gumele si se strica motorul daca il accelerezi peste 1500rpm...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Deja am 5 ani cu gumele de iarna (GoodYear UltraGrip 8 185/65/R15) aprox 20.000 km. Sa le mai tin ?
              Daca ai bani pregatiti de altele, nu le mai tine.
              In caz contrar, imi inchipui ca mai ai 5-6 mm carne pe ele. Ca n-au aderenta ca noi, e corect si asta. Ochii la drum si grija marita.

              Comment


              • Originally posted by Seba View Post
                amice, tu nu stii sa franezi, fara suparare cand intra abs-ul, nu ridici piciorul din reflex, nu asa se franeaza o masina care are abs. si nu, nu-i pacat de gume, in mama lor de gume, ca de-aia ai abs, sa nu le roada "petece"...zi-i la instructorul tau sa-si dea foc la licenta si la militianul ala de ti-o eliberat permisul, ca ar trebui sa va bage si test de franare cand va pun sa conduceti masina...
                chiar trebuie sa repet ca masina mergea SANIE CA SI CUM NU AVEAM ABS? sau ce e asa greu de inteles? nu-s batut in cap incat sa nu imi dau seama cand SE BLOCHEAZA ROTILE si cand INTRA ABSul. CAND INTRA ABSul tin picioru pana in podea,mama ei de explicatie si de frana, cand SE BLOCHEAZA ROTILE ridic picioru de pe frana. chiar am vorbit pe engleza/franceza/coreeana? pe bune acuma. vad ca ma stresez degeaba. si stai linistit, instructoru si militianu stiu ei meserie, nu l-am luat pe pile. m-a punctat ca am oprit motoru in sensu giratoriu si atat. de sala nu mai zic, luata cu 25 corecte. de unde atata "heităreală"?

                legat de ce am invatat, din moment ce instructorul ma indemna sa schimb pe diesel de la 2000 in sus, nu sub 2000, cam cat de "prost" putea fi si ala?
                in oras la manevre de oras ma pun cu orice sofer cu jdemii de ani de experienta. nu sunt cocalar cu 3 clase care si-a luat permisu cu 300 de euro si singuru lucru pe care il stie sa faca e sa dea maneaua in blana si sa dea flashuri pe banda 2 asa ca v-as ruga respectuos sa nu ma luati de parca v-as fi inferior ca pana una alta v-am explicat frumos ce am patit. daca nu ati patit in 4826262 de km nu inseamna ca nu e posibil daca se indeplinesc anumite conditii. ca o sa patesc din nou sau nu o sa mai patesc niciodata e partea a doua.

                on topic: am sa ma duc pe mana falken, un set nu doar 2 bucati, dimensiunile 195/60/15 , cauciucurile le voi achizitiona prin luna octombrie, dupa 5 octombrie si am sa pun poze cu ele montate pe masina si eventual un mic review pe drum ud daca prind vreo ploaie. multumesc
                Semințele acelaș gust are.

                Comment


                • Originally posted by grigu32 View Post
                  cand SE BLOCHEAZA ROTILE ridic picioru de pe frana.
                  ridici piciorul de pe frana cand esti oprit complet/roti blocate(oprite) nu ?


                  Originally posted by mr.K View Post
                  Daca ai bani pregatiti de altele, nu le mai tine.
                  In caz contrar, imi inchipui ca mai ai 5-6 mm carne pe ele. Ca n-au aderenta ca noi, e corect si asta. Ochii la drum si grija marita.
                  Mai astept un an.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • nu, ridic picioru cand aud ca imi scartaie cauciucurile si iese fum de sub aripi iar eu am 70-80 la ora. multumesc de misto
                    Semințele acelaș gust are.

                    Comment


                    • Nu este nici un misto , se pare ca Seba chiar are dreptate in ultimul comment .




                      Mr.K ce zici de astea ?
                      Link-ul si pagina cautata nu mai sunt valabile. Revino pe homepage pentru o noua cautare pe anveloshop.ro de anvelope, jante sau accesorii auto.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • na atunci inseamna ca am auzit ciripitul pasarilor, nu scartait de cauciucuri.. ar trebui sa ma las de pian si sa merg la orl ca aud prostii. din partea mea acest subiect e incheiat,am facut rost de informatiile dorite si de mistourile "meritate" ca mi-am permis sa spun ca abs-ul nu si-a facut treaba o singura data in 11 ani de cand am masina
                        Semințele acelaș gust are.

                        Comment


                        • In 11 ani de cand ai tu masina s-a manifestat o singura data aiurea ABS-ul , iar tu ai carnetul de un an ?? Hai sa incheiem aici offtopicul , ca deja dam in penibil.

                          On topic .

                          Daca reusesc sa scap de gumele vechi cu tot cu jante pana in noiembrie atunci imi voi cumpara altele , altfel mai astept un an si pe astea le voi marita la pret de biscuiti.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Originally posted by alinn28 View Post
                            Am si eu o intrebare, chiar nu exista jante identice in specificatii cu cele originale pt Logan Prestige 16" ?
                            Pana la urma inteleg ca nu stie nimeni raspunsul la intreberea de mai sus asa ca singura varianta ramane tot cele originale Dacia

                            Comment


                            • Originally posted by prometheus View Post
                              ...
                              Daca reusesc sa scap de gumele vechi cu tot cu jante pana in noiembrie atunci imi voi cumpara altele...
                              Nu gasesti în drumul tau niciun tomberon, sa scapi de ele sau sunt gen bumerang, tu le lasi la tomberon si te trezesti cu ele la usa?
                              Mai bine iti iei altele, pentru siguranta ta si a altora.

                              Comment


                              • ce e asa penibil? 11 ani vechime are masina, eu am condus-o din aia 11 ani doar 6-7 luni, iar tata a condus loganul din 2005 pana luna trecuta, cand si-a luat sandero, deci implicit masina a fost condusa 11 ani. crezi ca pana am luat permisu nu am stat in masina aia si n-a fost nicio situatie in care a fost nevoit tata sa franeze de urgenta si sa intre absul in functiune? ) adica pe bune, nu se deduce ca in aia 11 ani am mai stat si eu in masina si am mai vazut/simtit una alta cand o conducea tata? mersul la scoala la..7-8 ani il faceam pe jos? mai ales iarna. crezi ca dupa dacia 1310 care era cum era, n-am fost si eu "fascinat" ca am aer conditionat, ca rotile nu se blocheaza ca tot "sacadeaza"? chestia aia numindu-se "abs"? da, o cam dam in penibil ca mai e de lucru la analiza propozitiilor..mie mi-au iesit deja peri albi la cat am avut de invatat la romana legat de "ce voia autorul sa spuna in cele 2 strofe/2 paragrafe" si mai stiu eu ce, stiu, e greu dar nu imposibil.
                                Semințele acelaș gust are.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google