Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu auzii parca si de asa ceva. Da sa mergi cu 1-a vreo 2-3 km in coborare, zau asa........
    Tu incearca ce am zis eu. Sau franeaza pe drum drept, alunecos, cu 2 anvelope de iarna pe fata.
    Vad ca stii sa mergi cu pneuri de vara, iarna, dar sa mergi cu ele 2 iarna+ 2 vara e mult mai interesant, probat de mine.
    Last edited by mr.K; 31 January 2011, 14:49.

    Comment


    • Pt incepatori in ale condusului:
      Britain's top Alpine Skier Chemmy Alcott passes on some top tips for driving in harsh winter conditions. (Video produced by RadioLynx.co.uk)

      Comment


      • Man, nu ma incadrez acolo. Eu iti faceam un bine. Fa cum doresti, ca vad ca esti pilot finlandez de raliuri.
        Toate bune.

        Comment


        • No offense
          Mai bine scoteau o lege sa fim obligati ca iarna sa circulam doar cu masini cu tractiune integrala echipate cu pneuri d iarna...SIGURANTA RUTIERA NU???

          Comment


          • Intr-un viitor mediu, n-ar fi exclusa varianta asta...dupa ce, in prealabil, au scumpit masinile AWD
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Doamne, ce copilăroși suntem! De ce e albă când poate fi și gri sau verde pt. că așa vreau eu! Tipic românesc! Poate ne revenim și facem și noi ce trebuie făcut fără să mai tot găsim noi ”idei” de a ocoli evidența. În majoritatea țărilor unde există anotimpul iarnă există și obligativitatea cauciucurilor de iarnă, mai ales aici la noi în Europa. Prima mea investiție în mașini(am și un polo mai vechi) a fost în cauciucuri de iarnă pe care le-am montat în octombrie indiferent de gradele care erau afară. Nu am așteptat niciodată prima zăpadă. Peste tot în lume oamenii trebuiesc constrânși sa facă ceea ce trebuie atunci când nu sunt cababili să discearnă binele de rău. Pentru asta sunt legile! Și legea ne obligă să avem cauciucuri de iarnă. Foarte bine! Cine nu vrea, să plătească! Punct.

              Și încă ceva. Poți umbla tot anul numai cu cauciucuri de iarnă! Nimeni nu te oprește de la asta. Singura problemă este că se vor consuma foarte repede. Datorită compozitiei, vara vor fi foarte ”soft”, adică aderență maximă cu uzură maximă. Asta ar duce la costuri ridicate!
              Last edited by ferarifan; 31 January 2011, 16:45. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Noi nu vedem evidentul, insa ferarifan a spus-o intr-un post: ganditi-va ce castigati avand masina echipata corespunzator.

                @nytro: semi-pseudo-piloti am mai vazut pe drumuri. Nu totul tine de conducator. Chiar si cand esti preventiv nu poti preveni nenorocirea. Sau poate ca altii pot, doar am masini ca Flinstones, cu gauri in podea pt maximizarea directiei/tractiunii/franarii.

                Comment


                • Originally posted by ferarifan View Post
                  ........ Datorită compozitiei, vara vor fi foarte ”soft”, adică aderență maximă cu uzură maximă. Asta ar duce la costuri ridicate!
                  Ai dreptate in ceea ce spui, mai putin chestia cu aderenta maxima ...
                  Aderenta unei gume de iarna este net inferioara uneia de vara pe vreme calduroasa, datorita compozitiei si in special datorita profilului cu suprafata de contact mai mica si a profilelor multilamelare care se "culca", atat la franare, cat si la viraje luate cu viteza mai mare...

                  Comment


                  • Sunt de aceiasi parere...
                    Last edited by Seba; 1 February 2011, 01:55.

                    Comment


                    • @ferrarifan: "În majoritatea țărilor unde există anotimpul iarnă există și obligativitatea cauciucurilor de iarnă, mai ales aici la noi în Europa." Da-mi voie sa comentez: anotimpul "iarna" exista in toata Europa Acum da-mi voie sa te si contrazic. Doar in Austria, Finlanda, Germania, Bulgaria si Suedia sunt obligatorii. Restul Europei unde e? ca daca ma gandesc vreo 20 de secunde, iti pot enumera 15-20 de tari din Europa unde nu sunt obligatorii.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • inca o data....sunt sigur ca in acele 15-20 de tari sunt oameni civilizati care nu au nevoie de o lege sa isi puna cauciucuri de iarna,(le pun ei din bun simt si pentru ca tin la integritatea lor si a celor dragi) asa cum avem noi nevoie! aici doar cu biciul faci treaba!

                        Comment


                        • Daca e sa mergem pre criteriul asta, finlandezii, suedezii si nemtii nu sunt civilizati

                          Nu asta e ideea. Totul tine de colectat taxe, atat!
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • pai atunci inseamna ca finlanda, germania si suedia sunt hamesiti precum guvernantii nostrii de impun taxele alea?! nu contesc faptul ca la noi e aproape sigur ca acesta sa fie un motiv, dar eu zic ca ne fac un bine cu aceasta obligativitate! atat noua, cat si celor care comercializeaza aceste cauciucuri! intr-un fel incurajeaza miscarea economiei...ceva in genul "cumparati chiloti botezatu"!
                            Last edited by PCH; 1 February 2011, 11:11.

                            Comment


                            • Offtopic: miscarea economiei la noi zero si asa va fi mult timp.
                              In tarile nordice, e lesne de inteles de ce te obliga cu aceste anvelope. In Germania e vorba de infrastructura care, iar, logic, cere echipare fara cusur, a masinii.

                              In Romania ce avem? 300 de km de autostrada, presarata cu gropi, pluguri insuficiente, taxe lipsite de acoperire si Loganuri de Politie de 70.000 oiro/bucata. Deci sa fim realisti.

                              Recomand oricui sa-si monteze anvelopele de sezon ca mijloc de precautie.

                              Nu mai aduceti in discutie sintaxe gen "Statul ne protejeaza; Statul ne vrea binele; Statul da legi corecte". Rolul Statului e cu totul altul si asta o simte fiecare pe pielea lui, dar aici e alt subiect.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • minim 500 de RON

                                Orice reparatie de tinichigerie + vopsit, indiferent cat de mica este, costa cel putin 500 de RON.

                                Eu spun ca daca anvelopele de iarna te salveaza de la cel putin o tamponare usoara, deja si-au amortizat investitia

                                Asta fara sa mai punem la socoteala timpul pierdut prin service urile romanesti, care sunt cum ti-i norocul
                                Logan GPL 1.4

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google