Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare.Nu prea le am eu prea tare in anvelope adica cunosc cum sta treaba cu marimile dar vreau sa va intreb pana acum am avut pe fata 185/65/15 si pe spate 195/65/15 pe gentile stock cele de tabla. As vrea sa-mi pun si pe fata 195/65/15 e vreo problema ma refer la chestii (ovalizarea cauciucului etc.)

    Comment


    • Poti pune fara probleme, cunosc pe cineva care are pe toate rotile anvelope de 195/65/15 si nu are absolut nimic.

      Comment


      • 4 buc Tigar/winter pe zapada 10 + le dau insa pe gheata nuuuleeeeee ; am facut o rotire de toata frumusetea!

        Comment


        • Toate anvelope de iarna sunt bune pe zapada. Pe gheata te ajuta doar cele cu tinte.
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • Pentru cei care v-ati pus pe fata anvelope de 195, rotile fata nu ating nimic in viraje? Masina are stabilitate mai buna?

            Comment


            • nu atinge de nimic, dar stabilitatea nu creste semnificativ. mai ales cu 195/65, care au balon inalt si prin asta permite anvelopei o deriva mai mare fata de janta. s-ar putea in unele cazuri senzatia de "barca" sa fie mai pronuntata. pt stabilitate, suspensii, distantiere, gume late, dar cu talon mic si laterale intarite. cam asta ar fi "reteta" completa.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • dar astea 165 SR15 merg puse pe jentile de logan?

                dar astea 165 SR15 merg puse pe jentile de logan? ma poate ajuta careva?
                Last edited by furboo; 9 January 2011, 20:22. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • O anvelopa premium se deosebeste de una low-cost din prima zi. Eu de exemplu am observat ca debica frigo 2 fata de dunlop wintersport3d sunt mai slabe pe ud, mai ales daca sunt 2-3 grade afara. Si debica si dunlop sunt la prima iarna.
                  Eu as dori sa facem teste dupa 3 ani, s-ar putea sa observam o diferenta foarte mare intre ele (anvelopele premium isi vor pastra proprietatile mult mai mult timp).
                  Inca o chestie care am observat-o la debica, la 10 grade afara materialul este foarte elastic comparativ cu dunlop si la -20 C el devine mai dur decat la dunlop. Deci materialul nu isi pastreaza proprietatile asa de bine ca unul premium. Dupa mine Michelin, Continental, Dunlop, GoodYear, Pireli ... sunt marci consacrate care fabrica anvelope de calitate. Daca GoodYear detine debica, care e o divizie low-cost a lui goodyear. Cum sa fabrice debica o anvelopa mai buna decat goodyear - oare astia de la goodyear au probleme la bibilica?

                  Eu cred ca debica este o anvelopa foarte buna pentru banii pe care ii dai pe ea. Dunlopul este o anvelopa cu o calitate mai buna, o durabilitate mai mare dar pretul este cu ~40% mai mare. Acum depinde si cati km face fiecare, de viteza cu care circula ... daca conduci ca nebunu' sa fii sigur ca nici cu mama anvelopelor si a sistemelor electronice nu scapi.
                  Eu anu trecut am mers cu barumurile si nu prea am avut probleme, dar eram foarte atent si pastram distanta foarte mare (ma enervau aia care intrau pe banda mea ...)


                  Eu de vara am barum brilliantis (barum divizia ieftina de la continental) cu ce a venit masina, fata de continental ecocontact3 nu e diferenta mare, cel putin cat au fost noi. Acum dupa ~45000 km si 2 ani pe umed barumurile pierd aderenta ceva mai repede, pe uscat sunt la fel (sau nu este sesizabil). Profil au ambele 3-4 mm si drumurile sunt doar umezite, se simte si la material ca barum a devenit mai dur.

                  Sa conduceti linistiti si sa va luati anvelope de iarna fie debica, fie dunlop, fie goodyear, fie motrio ... si sa nu le fortati mai mult decat pot. In rest numai de bine.

                  Comment


                  • Din considerente strict economice, aş vrea să pun cauciucuri All Season pe roţile din spate şi am două întrebări:

                    1. Ce marcă/model pot lua la cca. 200 lei ?
                    2. Pot folosi dimensiunea 195/65/R15 ?

                    Pe www.tyretest.com am găsit de exemplu BARUM Quartaris şi DEBICA Navigator 2.
                    Ce părere aveţi ?
                    Last edited by ibuzescu; 13 January 2011, 15:43. Reason: evidenţiere
                    sigpic

                    Comment


                    • 1.Debica navigator
                      2. Da, poti pune dar cand te vei duce sa faci inspectia tehnica o sa ai o mica problema dar o vei trece daca stii cum sa faci

                      Comment


                      • @ibuzescu esti sigur ca e o idee buna?
                        http://www.tirerack.com/a.jsp?a=HP5&url=/tires/tests/testDisplay.jsp&ttid=110While it was a common practice to install a pair of winter tires on the rear axl...

                        http://www.youtube.com/watch?v=vK9_jGqiXiU - pe la 0:30

                        Comment


                        • cu o pereche de cacioace bune de si distrezi pe zapada (195/65/15)
                          Last edited by petroman; 13 January 2011, 23:56.
                          Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

                          Comment


                          • @controversatu am eu 195/65/15 si nu are nici pe naiba, nu atinge nicaieri, diferentele sunt infime mai ales in sezonul rece cand nu o calci si o fortezi precum vara. Daca ai de gand sa ii testezi limitele sa imi zici si mie ce sa fac si ce sa nu fac cu dimensiunea asta de cauciucuri.
                            sigpic

                            Comment


                            • si eu tot 195/65/15 am de trei ani si merge super bine si nu leam menajat deloc
                              Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

                              Comment


                              • @vladk2k: cauciucurile all season puse pe spate la Toyota par a fi mai degrabă de vară get beget; cele pe care le am eu în vedere au un profil mult mai apropiat de ceea ce trebuie să fie un all season.

                                Referitor la dimensiune, o să caut 195/60/R15 mai întâi (la 200 ron adică).
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google