Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dark, am inteles ce spui si sunt de acord cu tine, dar in tara asta nu doar statul este vinovat pentru tot...sunt si multi cetateni care sunt poate la fel de vinovati(evaziuni fiscale, furaciuni si alte cele......traim in tara "perfecta")

    Comment


    • Statul = cetateni care se ascund in spatele notiunii de Stat

      Gata, nu mai bat campii aici. Daca e, pe Cafenea )))
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Cetatenii fac acele lucruri pt. ca li se permite.

        Iar cu anvelope montate din bun simt... asta nu prea exista, cel putin in Romanica. Poate pt. siguranta, da, dar in cele mai multe cazuri, de frica. Cred ca nu exista tara in UE in care comertul cu anvelope sh sa fie la fel de infloritor ca la noi.
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • Asta e si din cauza preturilor nesimtite.
          Anvelope care le iei din USA cu 130 de parai/bucata, la noi depasesc 250 oiro.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Da. Văd că am stârnit ceva polemici!
            @detail- Posibil să ai dreptate. Nu am testat gume de iarnă vara. Cred totuși că au aderența necesară unei rulări normale pe când cele de vară folosite iarna nu o asigură.
            @ seba- Anotimpul iarnă este în toată Europa, dar în Grecia,Spania,Italia,Marea Britanie,Portugalia și or mai fi și altele, cauciucurile de iarnă sunt ceva rar, temperaturile fiind foarte rar sub 3-5 grade. Poate am exagerat cu ”majoritatea”, nu fac politică altfel găseam un algoritm care să-mi demonstreze majoritatea, fie ea și simplă. Și nici nu țin să am întotdeauna dreptate. Pentru că nu am.
            Vă doresc drumuri uscate și nu uitați ”drive safe!”

            Comment


            • eu sunt sigur ca in Marea Britanie si chiar Germania/Frana, fenomenul frig/iarna/ger/temperaturi scazute este FOARTE PREZENT! hai sa nu-i aruncam pe englezi din punct de vedere geografic langa greci si poate italieni!

              Comment


              • Originally posted by ferarifan View Post
                Nu am testat gume de iarnă vara. Cred totuși că au aderența necesară unei rulări normale pe când cele de vară folosite iarna nu o asigură.
                Eu am testat. "Normal" din al doilea post nu este "aderenta maxima" din primul post...
                Hai sa scriem despre ceea ce stim...

                Comment


                • Hai ca va zic eu cum e cu anvelopele de iarna, folosite prin martie, pe vreo 20 de grade celsius.
                  Veneam pe 13 septembrie, dinspre str. Progresului (Trafic Greu), spre intersectia cu soseaua Pandurilor, aveam cam 80 km/h si am vazut ca este rosu la semafor (m-a indus in eroare ca la urmatorul semafor, cel din intersectie, era verde) cam de unde incepe linia continua ce desparte benzile de delimitare la semafor. Am franat si nu am reusit sa o tin fara sa se blocheze rotile, asa ca m-am dus taras in intersectie, 2 metri dupa trecerea pentru pietoni. Am ramas masca.
                  Cand a venit caldura si am pus anvelope de vara, ca sa ma linistesc, am luat o trecere de pietoni si am repetat faza cu franatul de unde incepe linia continua (conform legii, distanta de unde incepe linia continua si unde este desenata trecerea de pietoni, ar fi cam de 25 m). 80 km/h, franat, si de 4 ori m-am oprit pana in trecerea de pietoni fara sa blochez rotile.
                  Anvelope de iarna: Dunlop Winter Sport M3
                  Anvelope de vara: Dunlop SP Sport 01
                  Cu siguranta anvelopele de iarna nu au aceiasi aderenta vara, nici pe franare, nici pe curbe stranse.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Super promotie in Carrefour, anvelope de iarna Bridgestone(185/65r15) 300 lei/buc iar a 2-a pereche 90 de lei, adica 195 per buc. Asemenea oferta nu o sa mai vedeti vreodata. Eu zic sa va grabiti.

                    Comment


                    • la 200ron/bucata nu-i nici o oferta, fie ea de la bridgestone...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Astia de la Carrefour vindeau "la oferta" Bridgestone Blizzak cu 289 lei/bucata.
                        Acum, daca la 4 iesi in 195 lei/buc, e totusi oferta.
                        Inainte de "hotia" inceputa in noiembrie privind gumele de iarna, un Bridgestone se vindea cam la 250 lei buc pret normal, si la 220 lei oferta.
                        Nu cred ca vor vinde peste o luna marfa sub 195 lei/buc, era Debica Frigo 185 lei/bucata in octombrie.
                        Iar ideea cu sa iti faci vara sanie nu tine in Romania, eu mi-am luat vara, anvelope de iarna si nu au fost la super reducere, multumesc frate ca ne scapi de ele, etc. etc.

                        Comment


                        • Pai nu se stie. Daca se va incalzi , si iarna nu se mai arata , majoritatea sigur vor trece la gumele de vara , ca sa le protejeze pe cele de iarna . Comercianti care au investit in gume de iarna , si mai au stocuri , probabil destul de mari , pe criza asta le bate sigur banca la usa ca doar nu le-au achizitionat cash , ci au emis vreun cec cu scadenta mare . Deci in principiu , cred ca vor veni cu oferte sa scape de stocul lor, si sa-si poata plati datoriile.
                          , sunt cu ochii pe voi !
                          :thumbsup:

                          Comment


                          • Noi sa fim pe faza atunci.
                            Dar cred ca ati vazut cu totii brazii nevanduti si aruncati prin piete, pe 26 decembrie, an de an, nu? Cu asta am zis totul ce tine de marketingul din Romania.

                            Comment


                            • Daca vedeti vreo oferta mai tare ca cea din Carrefour, dati de stire.

                              Comment


                              • vezi pe metro.bg aveau niste oferte la 55leva pt cauciucurile de iarna dar nu stiu pt ce dimensiune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google