Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by yrman View Post
    Cine e baiat gospodar strange bani, isi ia in vara ... pe scurt face ceva. Cine nu, sa mearga cu transportul in comun. Ce prosti sunt producatorii astia de cauciucuri fac ei de vara si de iarna.
    Si de unde strange bani baiatul gospodar prietene? Poate de la parinti, poate de la C.A.R, poate renunta de prezervative... Eu am un salariu destul de bunicel dar tot parca nu-mi ramane pentru cauciucuri. De 7 ani circul fara cauciucuri de iarna si nu am tamponat pe nimeni, departe de mine gandul sa ma laud, chiar mi-as dori niste gume bune de iarna dar ce sa fac daca nu-mi permit? Ca mine sunt minim 2/3 din posesorii de Logan, daca a dat criza peste noi ce sa facem, ne trimiti tu cu tramvaiul? Care-i vina mea ca traiesc intr-o tara de doua parale dar nu-mi permit sa-i cer lu maica'mea bani de cauciucuri si alte cele?

    Comment


    • Vasile, parca ai fi limitat electronic la 250 km/h, ca un BMW M3. Sa stii ca limitarea aia se poate scoate, poti mult mai mult, sunt convins de asta.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Asa sunt eu prietene, limitat... niciodata nu m-am dat maretz in trafic (sau pe forumuri) si am incercat sa-i respect pe toti, chiar daca au avut bani de Logan, BMW sau 1300! Ce sa mai zic, poate daca beneficiam si eu de situatia materiala a unora aveam alta mentalitate...

        Comment


        • Originally posted by Seba View Post
          @sorin pss: in primul rand, sa te astepti sa ti se aprinda led-ul de abs si sa nu mai ai abs, daca masina are asa ceva. in rest, o viata mai scurta la planetare, bucse, capeti de bara si directie ceva mai greoaie pe drumuri cu mici denivelari.
          Multumesc Seba pt raspuns. Abs n-am,deci m-am scos,in schimb,cu restul.....ma descurc financiar ) .

          Comment


          • @sorin pss, e de preferat sa pastrezi diametrul total al rotilor fata/spate, ori la tine acum vor fi mai mari in diametru cele de spate. Banuiesc ca stii faptul ca acel 45 reprezinta rata de aspect si este un procent de 45% din latimea anvelopei.
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • Atunci vin cu intrebarea : ce dimensiune ar fi bine sa pun pe jante de 16", 9j si et 15, toate 4 ?

              Comment


              • aaaa, toate 4 la fel?

                totusi, sa nu pui mai mult de 215 pe fata ca e suparare mare la directie dupa aia.

                poti sa pui si cuum ai zis tuprima data, m-am uitat acum pe un convertor de dimensiuni...
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • Multumesc mult . Ma informasem putin inainte,tot pe un calculator,insa sfaturile voastre sunt mult mai bine intelese

                  Comment


                  • Originally posted by vasile78 View Post
                    Si de unde strange bani baiatul gospodar prietene? Poate de la parinti, poate de la C.A.R, poate renunta de prezervative... Eu am un salariu destul de bunicel dar tot parca nu-mi ramane pentru cauciucuri. De 7 ani circul fara cauciucuri de iarna si nu am tamponat pe nimeni, departe de mine gandul sa ma laud, chiar mi-as dori niste gume bune de iarna dar ce sa fac daca nu-mi permit? Ca mine sunt minim 2/3 din posesorii de Logan, daca a dat criza peste noi ce sa facem, ne trimiti tu cu tramvaiul? Care-i vina mea ca traiesc intr-o tara de doua parale dar nu-mi permit sa-i cer lu maica'mea bani de cauciucuri si alte cele?
                    Daca te-ai simtit atacat sau jignit imi cer scuze, tie si celorlalti care s-au simtit asa, nu asta a fost intentia mea. E parerea mea si mi-o pastrez. Ne e obligatoriu sa ai masina, in aceste momente a devenit chiar un lux. Si asa cum zice o vorba straveche "prostia si fudulia se platesc".
                    Nici eu nu am un venit asa de mare cum crezi, s-ar putea sa fie chiar mai mic decat al altora si nu iau bani de la parinti, am trecut de mult de stadiul ala.
                    Am spus ceea ce am spus pentru ca nu mi se pare corect sa "beneficiez" de trafic greoi sau blocaje din cauza celor care merg cu anvelope de vara iarna.
                    Iti voi expune un caz ipotetic si sa imi zici ce parere ai. Pleci cu nevasta si copil la drum si undeva in mijlocul campului unu cu cauciucuri de va s-a pus a latul drumului si ramai blocat acolo cateva ore. Nevasta tipa copilul plange. Te vei simti foarte fericit in acele momente nu?
                    Last edited by yrman; 24 March 2011, 11:49.
                    sigpic

                    Comment


                    • Fratilor, pace, s-a terminat iarna. A venit calduraaaaaaa, sa ne bucuram de ea.
                      Eu unul inca n-am dat inca pe la beciul de la tara sa-mi iau rotile cu anvelopele de vara.
                      Drumuri bune, si la vara ...........de unde o fi sau nu, puneti un banut si luati macar niste sh-uri decente de iarna. Ca Ancuta Boagiu vrea sa pape bani din amenzi.

                      Am un vecin cu masina din 2004 care are si acum Kormoranele originale. Bine, viteza lui medie in afara cred ca e cam de 60-70 km/h. Si mai mult spala masina decat circula cu ea. Asa-i la pensie.

                      Comment


                      • Originally posted by vasile78 View Post
                        Asa sunt eu prietene, limitat... niciodata nu m-am dat maretz in trafic (sau pe forumuri) si am incercat sa-i respect pe toti, chiar daca au avut bani de Logan, BMW sau 1300! Ce sa mai zic, poate daca beneficiam si eu de situatia materiala a unora aveam alta mentalitate...
                        Nu stiu cum ai interpretat tu... dar ce vroiam eu sa spun, este sa gandesti "outside the box". Sub nicio forma, banii nu iti pot limita gandirea si imaginatia.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • As avea nevoie de parerea unor colegi ce au pe masini cauciucuri cu talon ingust.Se cunoaste la condus diferenta?.Trebuie sa schimb cauciucurile Michelin si as vrea sa-mi cumpar 4 cauciucuri .Multumesc!

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Am un vecin cu masina din 2004 care are si acum Kormoranele originale. Bine, viteza lui medie in afara cred ca e cam de 60-70 km/h. Si mai mult spala masina decat circula cu ea. Asa-i la pensie.
                            In 2004 erau montana nu kormoran, dar cu acelasi profil.
                            sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                            Comment


                            • Ei uite ca asta e cu Kormorane. Si nu e singurul din 2004 cu Kormorane originale, la o scara alaturata am un prieten care are tot din 2004 un Logan.

                              Loturile diferite de masini au avut si anvelope diferite. In 2005 au fost loturi cu Kormoran, Barum si Michelin din alea mai ieftine.
                              A mea a venit cu Barum Brillantis.

                              Comment


                              • @yrman, @vitriol scuze ca m-am aprins asa tare aseara, eram dupa un spritz si nu mi-a suras deloc ideea sa merg cu troleul la servici daca nu-mi permit sau nu vreau sa-mi cumpar cauciucuri de iarna . Eu circul 90% din timp numai in oras si evit sa ies daca a nins sau se anunta ninsoare, deci as vrea sa bag banii in rezervor nu in cauciucuri. Totusi ipotetic vorbind daca se pune unul dea latul soselei iarna e bine sa te duci sa-l ajuti nu sa-l controlezi la cauciucuri . Sanatate si "succesuri"!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google