Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by sorin_pss View Post
    ...jantele sunt luate deja. Ce gume pun pe ele?Vino si cu o solutie, te rog
    Solutiile sunt doua:
    1. Schimba jantele cu unele de 8"
    2. Pastreaza jantele si mergi pe gumele pe care le-ai ales, 215 respectiv 225, dar cu grja...nu pune mai mult de 215 pe fata, asa cum zicea si dsign.

    Comment


    • Asa am sa fac

      Comment


      • sunt rigle speciale ,desemenea sunt si sublere pentru masurarea profilului anvelopei.
        "cum frate sa imi masoare cauciucu cu rigla! "--pai da,si sa vezi ce mandru este garcea cand se vede cu rigla in mana,imacar acum sa o foloseasca daca in scoala nu a vazut asa ceva,este mandru si se da absolvent de cel putin doua facultati.

        Comment


        • pt garcea si 2 clase primare e mult. daca ar fi pe bune, 90% dintre ei ar iesi la pensie si n-ar termina facultatea nici daca s-ar inscrie de la varsta de 3 luni...
          rigla nu-l invata pe bou ca 195/60R15 e totuna cu 186/65R15, asa ca aveti liber la umblat cu alte gume, atata timp cat respectati diametrul echivalent.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • E in reteaua Dacia o oferta valabila pana sambata. Continental Ecocontact 3 - 259 lei, Michelin Energy 300 lei, montaj&echilibrat gratuit.
            La 2 Conti primesti un voucher de 50 de lei valabil in service la reparatiile cu valoare de minim 250 lei(nu sunt incluse pretul pieselor), iar la 2 Micheline primesti voucher de 100 lei cu aceleasi conditii.
            Eu asa am inteles ca e cu promotia asta, daca are cineva informatii mai recente, este rugat sa posteze.

            Comment


            • Iata aici toate detaliile promotiei: http://www.dacia.ro/oferte-speciale/...-deschise.html, http://www.dacia.ro/oferte-speciale/...hise-Dacia.pdf

              Comment


              • si dintre utimele doua (Continental, Michelin) care se recomanda ?
                Poate un coleg le-a testat pe amandoua marcile, tot caut pe net si ba Michelinul ar reduce consumul, ba continentlul ar reduce franarea pe ploaie....

                Comment


                • intr-adevar. contieco contact 3 sunt foarte bune pe carosabil umed, in unele limite bineinteles . si au o aderenta foarte buna la franare.
                  sigpic

                  Comment


                  • ma ajuta cineva cu un sfat?va rog mult

                    mi-am cumparat de la dezmembrari 4 jante, in 4 prezoane care au fost pe un logan dar nu sunt originale sunt mai late cu un centimetru in loc de 6.5 is de 7.5 tot de 15 si va rog sa imi raspundeti daca e vreo problema, daca se pot pune cauciucurile de vara pe ele.creste consumul sau ceva?va rog mult sa ma ajutati!
                    cea mai buna masina e cea pe care o ai

                    Comment


                    • centimetrul ala sunt de fapt 2,5cm. latimea jantei e in toli(inch) si 1inch=2,5cm.
                      in fine, consumul nu creste de la jante decat daca pui si gume adecvate, adica mai late. pe jantele alea ar merge de vis un 215, poate chiar si-un 225. gumele de 185 or sa stea ca cioara-n par, cracanate si cu risc de dejantare pe virajele atacate in forta. pune macar 195-205 pe jantele alea. sau "marita-le" si ia unele normale, de 6-6,5inch.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • sper sa nu se considere reclama, eu am fost nevoit sa imi montez noile anvelope de vara si in cautarea de vulcanizare mai ieftina in sectorul 6 pretul se invartea intre 48 si 60 ron pentru 2 anvelope. Acum sper sa nu se considere reclama si poate ii ajuta pe colegii din sectorul 6 in prelungirea ghence nr 73 (pe partea stanga cum se vine catre valea oltului) e o vulcanizare unde le-am schimbat cu 33 ron (demontat, montat si echilibrat) pentru 4 anvelope aveau oferta 65 ron. Cei drept cred ca e o vulcanizare noua, sculele pareau nu prea folosite si nici nu au azot. Sper sa va fie de folos...

                        Comment


                        • mersi mult seba

                          Originally posted by Seba View Post
                          centimetrul ala sunt de fapt 2,5cm. latimea jantei e in toli(inch) si 1inch=2,5cm.
                          in fine, consumul nu creste de la jante decat daca pui si gume adecvate, adica mai late. pe jantele alea ar merge de vis un 215, poate chiar si-un 225. gumele de 185 or sa stea ca cioara-n par, cracanate si cu risc de dejantare pe virajele atacate in forta. pune macar 195-205 pe jantele alea. sau "marita-le" si ia unele normale, de 6-6,5inch.
                          adevarul e ca la vulcanizare nu a reusit domnul de acolo sa mie le puna pe alea de vara pe acele jenti, de fapt era cam incepator si a incercat doar pe una.in fine, am pus cauciucurile de vara tot pe jentile originale si i-am zis sa incerce sa le puna pe cele de iarna pe acele jenti.a reusit sa le puna, s-au latit pe toata dimensiunea jentii dar mi se par unpic cam grele, nu stiu ce sa zic...pana ce vine iarasi iarna poate reusesc sa iau altele insa vreau sa cred ca nu mi-am luat teapa cu ele, adevarul e ca sunt frumoase, arata bine, apai nu stiu ce sa zic astept in continuare pareri de la cei cu experienta mersi mult
                          Last edited by Seba; 5 April 2011, 22:42. Reason: Automerged Doublepost
                          cea mai buna masina e cea pe care o ai

                          Comment


                          • Salutare tuturor!Recent mi-am achizitionat un set jante 6,5 j plus cauciucuri 195/50/15.E posibil sa am erori de kilometraj iar consumul sa creasca?Multumesc anticipat!
                            Last edited by crististreulea; 19 April 2011, 22:07. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Cauciuc

                              Mi-a dat cineva un cauciuc Pireli 185/65 R15 H nerulat iar la data fabricatiei scrie 1205. Merita sa iau inca unul nou? Cel vechi mai prezinta siguranta in exploatare avind in vedere ca este vechi dar nu a fost rulat? Caracteristicile cauciucului mau incantat si as vrea sa mai iau unul sa le pun pe fata iar pe spate sa iau unele mai ieftine ( de este criza) ?

                              Comment


                              • Originally posted by alexalin2009 View Post
                                Salutare tuturor!Recent mi-am achizitionat un set jante 6,5 j plus cauciucuri 195/50/15.E posibil sa am erori de kilometraj iar consumul sa creasca?Multumesc anticipat!
                                Ai eroare de 7,2% viteza reala versus viteza din bord. De consumat mai mult teoretic nu ar tebuii sa consume sau diferenta sa fie infima, depinde acum si de jenti si ce ai avut inainte.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google