Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poare a avut accident si o parte atingea in aripa si cealalta in arc ceva.. orice pe acolo. Sau a mers cu ea aproape pe janta dar foarte multi km, nu asa de putin cum zice el. Eu am mers cu cauciucul aproape pe janta vreo 15 km si abea se cunostea.
    sigpic

    Comment


    • am barum 35 de mii cele de pe fata is putin mai tocite pe exterior adica mai are putin si dispar dungile acelea mici veticale.... nu am inversat nciodata fata cu spatele...se observa o diferenta intre spate si fata normal...intrebarea este daca se merita sa fac aceasta permutare acum?
      sandero 1.4 owner

      Comment


      • Chitziman: o uzura neuniforma indica ceva probleme cu unghiul de fuga
        Rezolva problema inainte de a face permutarea,altfel si anvelopele de pe spate vor avea aceiasi "soarta".
        Din cate stiu eu ,un reglaj de unghi de fuga costa in jur de 60-65 de lei .Succes !

        Comment


        • Pune 80-100 de lei geometria rotilor.
          Daca mergi cu rotile in X, o sa afectezi si elementele directiei, in timp, nu doar cauciucurile.

          Comment


          • cam asa arata...
            stanga e partea soferului
            am observat prima data la cea din dreapta am fost la geometrie la dacoserv a zis ca e perfecta....dupa 1 mie si ceva am fost la autocobalcescu pe splai au facut-o (nu mai calc pe acolo ever)...in aceeasi zi am fost la autosoft sa verific..totusi..sia fost ok ..de atunci au trecut cam 5 mii de km..imi pare rau ca nu am facut atunci poze
            Attached Files
            sandero 1.4 owner

            Comment


            • E o uzura inegala, dar nesemnificativa. Fa geometria pentru a sti ceva sigur, schimba rotile fata cu spatele si in X.
              Euam avut Barum si pot sa iti spun ca pe spate stanga se uzase un pic in plus fata de dreapta ,dar fix pe centru, unde sunt santurile alea fine care se intersecteaza. Asa am si remarcat, la o guma aparea /\/\ iar la cealalata numai / / / /.
              Acum, puntea spate nu e stramba, geometria era facuta, alta explicatie n-am gasit. Si punct.

              Comment


              • Daca uzura e inegala, ca in cazul de fata, n-are nici o treaba cu geometria. Problema este la anvelopa. Ori este stramb cauciucul, ori nu a fost echilibrat, sau nu a fost echilibrat cum trebuia.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • am fost azi si le-am schimbat fata cu spatele..si facut geometria...permutat...
                  sandero 1.4 owner

                  Comment


                  • In weekend nu am avut ce face si am zis sa ma uit la anvelope, sa vad daca gasesc ceva in neregula. 3 anvelope din 4, au cate un un cui.
                    Habar n-am de unde si cum le-am luat. Eu verific presiunea la roti o data pe saptamana si imi sta cat se poate de constanta.
                    Intrebarea mea este: are ceva daca le las acolo, atata vreme cat nu pierd presiune?
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • eu cum am agatat un cui, cum l-am scos de acolo. am vreo 20.000 km de cand am reparat anvelopa si nu are nimic, decat un dop
                      sigpic

                      Comment


                      • salut Loganistiii.... sunt nou p'aci......ce parere aveti de BRIDGESTONE BLIZZAK LM 30 a avut cineva?????
                        MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

                        Logan din Bicaz (Neamt)

                        Comment


                        • In legatura cu uzura neuniforma a anvelopelor... fix aceeasi problema am avut-o si eu. Doar ca la mine s-au tocit pana aproape nu a mai ramas deloc "carne" pe ele. In fine... le-am luat de pe fatza si le-am pus pe spate. Acum nu stiu daca era de la geometrie, cert e ca imi tragea directia catre dreapta. Dupa ce am inversat anvelopele totul a fost ok.

                          Aseara m-am suparat si le-am schimbat pe toate!

                          Comment


                          • @bogdandochita am eu si sunt bune, dar alea sunt de iarna. Vezi ca sunt si LM32 model mai nou.
                            sigpic

                            Comment


                            • yrman stiu ca sunt de iarna tocmai mi-a dat o ruda o bucata si mai am nevoie de una si caut sa o achizitionez acum ca e mai ieftina...iarna trecuta am avut AMERICA de la Loganurile politiei noi si a fost jalnica iarna cu 2 cauciucuri..si acum vreu sa-l imperechez pe asta....
                              MY RYDE http://www.loganclub.ro/forum/zuzus_72_bmc-t44764.html

                              Logan din Bicaz (Neamt)

                              Comment


                              • Originally posted by vitriol View Post
                                In weekend nu am avut ce face si am zis sa ma uit la anvelope, sa vad daca gasesc ceva in neregula. 3 anvelope din 4, au cate un un cui.
                                Habar n-am de unde si cum le-am luat. Eu verific presiunea la roti o data pe saptamana si imi sta cat se poate de constanta.
                                Intrebarea mea este: are ceva daca le las acolo, atata vreme cat nu pierd presiune?
                                singura problema care poate sa apara ,e de la vibratiile care apar. Cu timpul cuiul ala rupe acolo si problema poate fi mai grava in timp.

                                acum am si eu o intrebare legata de noua lege prin care se obliga sa ai cauciucuri de iarna OBLIGATORIU din 1 noiembrie pana in 1 martie.
                                daca am cauciucuri de all sessone cu inscriptia aia de M+E (parca) se ia in calcul.
                                am verificat alineatul ala si nu specifica nimic...
                                are cineva idee?
                                zambeste ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google