Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ai dreptate Asyone si ai pus punctulpe I...
    In consecinta atata timp cat esti in interiorul legii nu in afara ei nu cred ca exista motive care sa te faca sa conduci stresat de faptul ca ai sau nu anvelope de iarna, ca ninge, ploua, burniteaza sau mai stiu eu ce va trece prin minte si la orice colt de drum asteapta Politia, RAR-ul sau alta autoritate care sa constate daca legea este respectata sau nu.
    Printre altele...Eu am vrut sa evit un MORCOV CU TOT CU FRUNZE infipt unde trebuie,,si anume sa conduc relaxat si nu cu frica in san sau sa ascult prin statie unde este un posibil control rutier ca sa ocolesc zona respectiva.

    Comment


    • ...Si circulati in limita vitezei legale si cu centura pusa si copiii sa stea in scaunel special si cu gume/jante de dimensiunea legala si fara catalizator anulat si cu becuri stock etc etc...

      Comment


      • Originally posted by Ivan Marian View Post
        Te mai intreb un lucru si sper sa raspunzi:
        De ce esti asa de inversunat impotriva anvelopelor de iarna ?? Si din cate observ esti singurul de pe aici care ia treaba asta in ras
        Tu ai luat asa ceva pana acum? Sau nici nu ai de gand si vrei sa ne convingi de ceva,,ceva ce noi inca nu intelegem si am cumparat de fraieri anvelope de iarna!!
        Te mai intreb inca odata,,tu ai luat anvelope de iarna?

        Si da..merg cu centuri puse,,copilul in scaun special,becuri stock,cu,catalizator, gume stock,jante stock,arcuri stock,,,adica totul la masina mea este STOCK.
        Singura treaba este cu viteza si o recunosc,,pe aia o mai calc/incalc pe unde imi permite drumul si traficul..dar sa nu facem acum off cu astea.

        Comment


        • Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

          Cred ca esti ironic si ne iei la misto si atunci ne suparam.

          Aici era vorba de anvelope de iarna nu de scaunele de copii sau catalizatoare.
          As vrea sa ajungi la varsta mea si sa ai nepoti cu tine in masina si apoi mai vorbim.

          Apropo ce varsta ai stimabile ca din datele dumitale nu reiese decat ca ocupatia ta este "hero", culoarea masinii este "electrique" si ai o semnatura "civilizata".

          "Varsta permisului meu" este de 26 ani fara pete negre.

          Si sa citez un coleg:
          "Si da..merg cu centuri puse,,copilul in scaun special,becuri stock, cu catalizator, gume stock,jante stock,arcuri stock,,,adica totul la masina mea este STOCK.
          Singura treaba este cu viteza si o recunosc,,pe aia o mai calc/incalc pe unde imi permite drumul si traficul..dar sa nu facem acum off cu astea."

          Si eu merg cu ea "stock" si o mai calc cand sunt singur in masina.
          sigpic
          Batranu'

          Comment


          • cine a rulat pe străzile patriei iarnă trecută cu anvelope TiGAR ??
            Vreau o părere concretă despre cum se comportă.

            Comment


            • @asyone2001, ce ai citit despre mine este foarte adevarat, hero ala poti sa-l pui intre ghilimele daca te deranjeaza, am fost pentru multi, nu-mi face placere sa mai fiu si pentru altii... dar nu despre asta este vorba. Cat despre varsta mea... este una care imi permite sa gandesc obiectiv despre unele aspecte... pe care altii le gandesc pueril si aproape 100% subiectiv. Mai spun inca o data, daca n-ar fi fost data legea gumelor de iarna (o lege buna de altfel) , multi "legisti" din zona loganclubului ar fi circulat si in iarna asta cu Kormoranele din dotare...
              @Ivan Marian anul asta nu vreau sa-mi cumpar anvelope de iarna, uite asa de-al dracu am hotarat asta, sa moara "dusmanii" cu gume de iarna de ciuda.
              Last edited by vasile78; 29 November 2011, 15:10.

              Comment


              • ...daca n-ar fi fost data legea gumelor de iarna (o lege buna de altfel) , multi "legisti" din zona loganclubului ar fi circulat si in iarna asta cu Kormoranele din dotare...
                Corect,asta arata ca romanul nu stie decat de nuia!
                Pana la urma ti-ai luat "gume" de iarna?
                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                Comment


                • Acu pe bune mai d-fens, nemtii cum au fost civilizati ?
                  numai cu frica de bataie, bineinteles ca toate civilizatiile lumii au fost facute obligand la a fi respectate regulile, pana sa apara simtul civic, au trebuit macelariti multi indivizi. Omul in esenta este un animal plin de instincte violente ...
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • @D-FENS, nu mi-am luat, in iarna asta vreau sa pun in "pericol" posesorii de gume de iarna... in vara lui 2012 daca o sa fiu sanatos o sa-mi cumpar 4 cauciucuri all seasons cu fulg si M+S pe ele.
                    @samy0388, nemtii au inceput sa fie civilizati in epoca cand noi am renuntat la maciuca in favoarea arcului... comparatiile pot fi multe dar degeaba...
                    Last edited by vasile78; 29 November 2011, 15:24.

                    Comment


                    • @vasile78
                      Cu aceasta viitoare alegere,nu puteai sa faci mai pe plac prietenilor.In legatura cu aceste all-seassons,nu o sa ai anvelope nici de vara, nici de iarna; un fel de struto-camila.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Vasile,,sincer eu mi-am dat seama de mult ca nu ai asa ceva si sincer din cate imi mai dau eu seama de prin posturile tale vrei sa subliniezi ca esti un foarte bun sofer si ai fi in stare sa mergi inclusiv pe jante fara anvelope.
                        A zis bine Samy,,noua romanilor ne trebuie o NUIA cam mare pt a fi in sfarsit civilizati!

                        Treaba asta cu soferia este relativa si se poate vorbi muuuuult despre cat de bun/prost e un sofer sau nu... (si sper ca esti de acord cu mine aici)...sau despre cat de mult imi pui tu mie si altora viata in pericol circuland cu anvelope de vara sau de iarna.
                        Eu unul mi-am luat aceste anvelope :

                        A...EXCEPTAND SIGURANTA

                        1--ca sa nu merg cu morcovul in dos cand vad politia in trafic
                        2--ca sa evit amenzile uriase de ordinul zecilor de milioane
                        3--daca se intampla totusi sa intru (DOAMNE FERESTE DE ASA CEVA) intr-o alta masina sa am siguranta ca masina respectiva va fi reparata din banii asiguratorului si nu din banii mei,,aici la fel este vorba de MILIOANE/ZECI DE MILIOANE de lei
                        4--Daca altul intra in mine ( DOAMNE FERESTE) indiferent de ce fel de anvelope are ,sa nu fiu nevoit sa mai dau o amenda la politie ca am mers neregulamentar cu anvelope de vara ( a se vedea cazul betivului ,dat de Dsign )
                        5--Ca sa nu fiu tarat prin tribunale pt eventuale pagube/daune

                        B....INCLUDEM SIGURANTA,,si aici recunosc ca trebuia sa le iau de cand am luat loganu,,dar a intervenit NUIAUA

                        6--Pt confort,,ca sunt silentioase fata de cele de vara
                        7--Pt aderenta crescuta
                        8--Pt ca suntem OBLIGATI DE LEGE sa avem asa ceva
                        9--Pt a nu fi injurat in trafic si sa am frigiderul plin de carne macra ca nu mai plec de la semafoare si incurc circulatia

                        Daca nu esti de acord cu mine Vasile referitor la cele 9 puncte de vedere ale mele , te rog sa ma contrazici si sa vii si tu cu argumentele tale!
                        De asemenea, daca altii colegi de pe forum vad ceva rau in cele scrise de mine sau sa mai adauge ceva la cele 9 argumente ii rog sa faca asta.
                        Last edited by Ivan Marian; 29 November 2011, 16:10.

                        Comment


                        • Mariane, la punctu 6 nu e asa, niciodata un cauciuc de iarna nu va fi mai silentios decat unul de vara, e vorba de profilul in sine
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Suntem ........si totusi,poate ca cei care nu au "gume" de iarna vor lua autobuzul,metroul sau vor merge pe jos,nu?
                            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                            Comment


                            • Saptamana trecuta era in fata mea o masina a senatului (un Logan, pentru judetul de bastina al mariei sale senatoru' lu' peste), cu anvelope de vara. Se pare ca nimeni nu are bani de anvelope.

                              Comment


                              • Originally posted by samy0388 View Post
                                Mariane, la punctu 6 nu e asa, niciodata un cauciuc de iarna nu va fi mai silentios decat unul de vara, e vorba de profilul in sine
                                Ale mele cel putin sunt silentioase...si ma refer la faptul ca cele de vara devin zgomotoase iarna daca mergi cu ele ,la asta m-am referit si nu la faptul ca anvelopele de iarna ar fi mai silentioase iarna fata de cele de vara cand circuli vara!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google