Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • oare si casco o face la fel? daca nu ai cauciucuri de iarna si faci accident pot sa zica ca nu te despagubesc?
    sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

    Comment


    • cred ca da.. de ce n-ar face?!scapa de cheltuieli e ca si cum le zici ca ti s-a furat masina dar nu aveai niciun antifurt sau alarma. stiu ca fac figuri. e posibil sa ajungi cu ei in tribunal

      Nu da Quote la postul anterior!
      Last edited by darksid3; 28 November 2011, 18:31.

      Comment


      • Nu e posibil.Sigur ajungi.Abia asteptau inca un motiv sa se lege sa nu despagubeasca.Ita ca a venit.Faci accident acum si intri in ala din fata ia sa vezi cum incepe.Ca ai anvelope de vara,sau ca ai anvelope de iarna proaste..cine stie ce le mai trece prin cap.
        Drumuri bune fara evenimente.
        sigpic

        Comment


        • Atunci e clar, trebuie sa ne cumparam de iarna in fiecare an si daca se poate din cele mai scumpe... ca sa nu mai aiba Casco si RCA ce marai... ce pueril . Ivan Marian zicea "Dar daca ai anvelope de vara si drumul este acoperit/ud de la ZAPADA/GHEATA/POLEI/PLOAIE/ETC...ADIO ASIGURARE si esti obligat sa platesti tu din buzunarul propriu ambele masini ( cel putin masina pagubitului ).", alta prostie, pe langa reprezentantul RAR o sa fie nevoie si de un meteorolog ca sa constate de unde e ud asfaltul... Bineinteles, un prieten din politie ia spus asta.

          Comment


          • la ce mai foloseste asigurarea?sa ma sterg cu ea in dos? bani din buzunar tot scoti

            Comment


            • Dupa ce te stergi cu ea la dos pastreaz-o pentru control

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                Treaba cu echilibratul dupa 500km e destul de relativa:99% din cei care isi pun anvelope noi le echilibreaza pe loc.
                Cand cumperi o masina noua te duci dupa 500km sa reechilibrezi?
                Sa fim seriosi.Si apoi cum sa mergi 500Km cu anvelope neechilibrate,sa-ti vibreze volanul sau ca masina sa traga dreapta sau stanga la greu?
                Daca vreti o parere,echilibrezi la montaj si DACA simti ca nu"sta pe drum" sau vibreza volanul dupa un anumit numar de km. parcursi,reechilibrezi daca nu,NU.
                Taticu', imi schimb parerea despre matale, parol!!!

                Cum bre sa traga intr-o parte de la anvelopa neechilibrata??? Vrei sa stii cazuri de masini noi, cu roti echilibrate necorespunzator? Am un Duster in curte, a fost problema cu astea.

                Daca majoritatea vulcanizarilor fac treaba de mantuiala, asta inseamna ca trebuie sa ma iau dupa ei? Banul e al meu, ei fac ce le dictez eu.

                Eu am zis, se merge prudent o perioada, cu viteza moderata. Anvelopa noua, de calitate, nu bate rau, incat sa nu poti circula cu ea... Daca iai Wanli, atunci te cred ca trebuie juma de kil de plumbi
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • @ dsign apropo de wanli. un prieten si a luat jante noi si anvelope wanli

                  la vulcanizare a verificat jantele inainte. perfect

                  a pus gumele si iar verificare. doua cereau plumbi in limita bunului simt iar doua cereau 70 si 80 grame de plumb
                  le a invartit le a sucit, nimic. le a pus pe spate si tot se simte cum bat

                  Comment


                  • @dsign
                    Da scuze de confuzie cu trasul intr-o parte;din graba.
                    Eu nu-mi schimb parerea despre tine DOAR,pentru ca ai sugerat sa mergi 500Km prudent si dupa aceea sa echilibrezi.S-ar putea sa nu faca toata iarna acesti km.
                    Dar de masinile care vin din fabrica cu anvelope noi echilibrate,chiar ar trebui reechilibrate?
                    Exceptia nu face regula.
                    Respect.
                    Last edited by IancuMIC; 29 November 2011, 00:37.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • e corect ce zice dsign, dar in practica se cam face cum zice iancumic, adica 90% dintre cei care-si iau gume noi, le si echilibreaza si daca dupa o perioada bat sau ceva, le reechilibreaza. sansele sa fie nevoie de reechilibrare oricum sunt mici.

                      in plus, la anumite magazine am vazut ca daca nu le montezi si echilibrezi unde vor ei (nu costa in plus), nu-ti ofera garantia (aia din service trebuie sa puna nu`sh ce stampila pe certificatul de garantie).
                      Last edited by zeegermans; 29 November 2011, 00:37.
                      internal combustionizer

                      Comment


                      • La nici una din masinile pe care le-am avut de noi,nu am reechilibrat nici dupa 41.000.Si nu sunt putini in aceasta situatie.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Ma si miram la faza cu tras intr-o parte Exceptia ta de asemnea nu face regula.

                          Eu am facut deja 300km cu anvelopele cele noi de iarna, pe care le-am montat mai acum cateva zile. Maine dimineata merg la echilibrat.

                          Dupa montaj, bateau la 130-140 km/h, acum bat la 110-120km/h. Nu exclud deformatiile jantelor, care au fost folosite la curse pe 2 masini (a mea si alui Golan). Maiine observ ce si cum

                          Anvelopele sunt Motrio, de iarna.

                          Discutam prea mult pe niste subiecte prea simple.
                          _
                          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                          sigpic

                          Comment


                          • "Discutam prea mult pe niste subiecte prea simple."

                            trebuie sa scoatem posturile alea per zi de undeva. in cazul meu 40 -50 si vreo 30 pentru colegul IancuMIC

                            ca la drogati...pana nu iei doza tremuri

                            Comment


                            • lasa, ca asa invatam.
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment


                              • Daca e sa traga intr-o parte, e din dezechilibru dinamic, adica o roata e mai grea decat alta, ambele situate pe aceeasi axa, in speta, pe fata.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google