Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am vredestein snowtrack 3 (de iarna) "bat la fund" multe anvelope de iarna cu pretentii!

    Comment


    • Pe ce te bazezi cand spui asta? Da un exemplu de o anvelopa cu ''pretentii'' inferioara anvelopei pe care o ai.

      Comment


      • Anvelopele de care amintea daniel 2 posturi mai sus.(vredestein snowtrack 3)




        Nu stiu ce sa spun, dar iarna trecuta cand a nins mai mult am mers si eu prin zapada ca aia(poate putin mai mica) cu anvelopele de vara, debica passio. Insa cu aceleasi anvelope nu am reusit sa ies din parcare pentru ca miscasem masina si se facuse un damb mic(un cm, maxim 2) de zapada batatorida, gheata ... De fapt am iesit de iesit.. dar nu puteam s-o mai bag la loc, am blocat si toata parcarea ..
        Last edited by ellada; 17 December 2010, 17:37.
        fara linkuri externe in semnatura

        Comment


        • Sava Eskimo S3 - probate astazi in premiera. Surprinzator de bine s'au comportat... sunt multumit (avand in vedere ca sunt cam vechi).
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • Sunt foarte multumit de cum se comporta Debica Frigo 2 pe zapada, drum uscat si cu apa dar ieri cu prima ninsoare zapada s-a batatorit de la rotile masinilor si soseaua s-a transformat intr-un patinoar de toata frumusetea de iti era si frica sa calci frana la semafor, asa ca pe gheata poti sa ai anvelopele, anvelopelor ca nu te mai opreste nimic. Dupa parerea mea toate anvelopele de iarna isi fac treaba pai putin pe gheata

            Comment


            • sava eskimo s3 mi s-au parut slabe rau pe asfalt umed, la 5"grade. departe rau fata de dunlop. si pretul e mai mic, daca e sa fim sinceri. pe zapada sunt chiar ok.

              Comment


              • anvelopele depozitate trebuie sa stea verticale si pe janta, sau nu conteaza? si temperatura trebuie sa fie constanta? chiar daca este un pic cam racoare?
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by jelly View Post
                  asa ca pe gheata poti sa ai anvelopele, anvelopelor ca nu te mai opreste nimic. Dupa parerea mea toate anvelopele de iarna isi fac treaba pai putin pe gheata
                  @Jelly , daca ai gume ca ale lui CataFof , sunt convins ca poti merge si la patinoar cu masina .
                  @ Bogdane , cica ideal ar fi sa le dai jos de pe janta, si sa nu le ti intr-un loc foarte cald .
                  Last edited by FLORYN; 18 December 2010, 11:53.
                  , sunt cu ochii pe voi !
                  :thumbsup:

                  Comment


                  • Originally posted by bogdan_1984 View Post
                    anvelopele depozitate trebuie sa stea verticale si pe janta, sau nu conteaza? si temperatura trebuie sa fie constanta? chiar daca este un pic cam racoare?
                    Daca anvelopele sunt montate pe jante, le poti depozita una peste alta. Daca sunt doar anvelopele, se depoziteaza "in picioare" una langa alta. In principiu sa nu stea in soare sau caldura excesiva...ca sa nu oxideze (crapa)
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Uite o poza cu felul in care se depoziteaza anvelopele.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Originally posted by jelly View Post
                        Sunt foarte multumit de cum se comporta Debica Frigo 2 pe zapada, drum uscat si cu apa dar ieri cu prima ninsoare zapada s-a batatorit de la rotile masinilor si soseaua s-a transformat intr-un patinoar de toata frumusetea de iti era si frica sa calci frana la semafor, asa ca pe gheata poti sa ai anvelopele, anvelopelor ca nu te mai opreste nimic. Dupa parerea mea toate anvelopele de iarna isi fac treaba pai putin pe gheata
                        Eu nu sunt prea multumit de Debica Frigo2 pe umed si asfalt uscat. Aici se face diferenta intre un cauciuc low-cost si unul premium. Pe zapada TOATE se comporta de la bine in sus. Mie cu debica imi franeaza mai prost, si imi intra abs-ul mai repede decat imi intra cu Michelin Energy din fabrica. Pierd mai repede aderenta. Asta evident pe asfalt uscat (dar ~0 grade afara) sau asfalt umed, nu pe zapada unde era culmea sa fie mai proaste ca unele de vara .
                        Last edited by bossake; 18 December 2010, 13:13. Reason: edit
                        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                        Comment


                        • eu sunt foarte multumit de michellin alpin a3 ... aderenta foarte buna pe uscat cat si pe zapada ! ... deci isi fac treaba cu ''brio''
                          Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                          Comment


                          • Originally posted by crull View Post
                            Uite o poza cu felul in care se depoziteaza anvelopele.
                            Nu inteleg de ce cand sunt pe janta nu trebuie sa stea una langa alta pe verticala. Stie careva?

                            Comment


                            • Sa nu se deformeze, probabil
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Pei sunt pe janta si sunt sub presiune (minim 2 bari). Nu au cum sa se deformeze sub propria greutate la presiunea asta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google