Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
    sa ne gandim ca sunt destul de multe persoane care depind de masina pentru naveta (nu pentru iesit la piata sau la plimbare) si au salarii sub 500lei (unul - doi copii, un membru al familiei fara servici ... etc) ce pot face? cam cat ar trebui sa bage mana in bugetul familiei sa reuseasca sa ia anvelope la preturile nesimtite la care s-a ajuns? repet : respectivii depind de masina (nu au gara in comuna si nici maxitaxi)
    si aici nu ma refer la cei cu masini de bulgaria cu anvelope 235/40/19 sau dimensiuni asemanatoare ci la cei cu dacia 1300 lada 1200 sau ce au mai mostenit si ei de la parinti...
    Razvan,,cu tot respectul,,nu cred ca face nimeni naveta cu masina avand salariul sub 500 de lei si cu 2 copii pe deasupra.
    Oricine stie ca o masina cand o cumperi de noua sau de veche implica niste COSTURI si RESPONSABILITATI.
    De cand ai cumparat-o stii ca trebuie sa bagi benzina,sa schimbi consumabile la ea,sa platesti taxe si alte cele,,,deci daca nu ai bani sa intretii o masina e simplu, o vinzi la altul sau nu mai o cumperi deloc!


    Originally posted by mr.K View Post
    Pai actul normativ e mai demult, cine te retinea sa cumperi anvelopele in august?
    Deaia am luat eu anvelope de la 15 septembrie ca stiam ce va urma... MAREA SCUMPIRE.
    Trebuie sa fii din varful muntelui si de la vreo stana de oi ca sa nu stii ce va urma in jurul datei de 1 Noiembrie...si anume ca se vor scumpi enorm anvelopele.
    Asta e acuma,,cine sa trezit in ultimul ceas....PLATESTE !

    Comment


    • Originally posted by Ivan Marian View Post
      Razvan,,cu tot respectul,,nu cred ca face nimeni naveta cu masina avand salariul sub 500 de lei si cu 2 copii pe deasupra.
      Oricine stie ca o masina cand o cumperi de noua sau de veche implica niste COSTURI si RESPONSABILITATI.
      De cand ai cumparat-o stii ca trebuie sa bagi benzina,sa schimbi consumabile la ea,sa platesti taxe si alte cele,,,deci daca nu ai bani sa intretii o masina e simplu, o vinzi la altul sau nu mai o cumperi deloc!




      Deaia am luat eu anvelope de la 15 septembrie ca stiam ce va urma... MAREA SCUMPIRE.
      Trebuie sa fii din varful muntelui si de la vreo stana de oi ca sa nu stii ce va urma in jurul datei de 1 Noiembrie...si anume ca se vor scumpi enorm anvelopele.
      Asta e acuma,,cine sa trezit in ultimul ceas....PLATESTE !
      fara suparare dar am exemple care sustin ceea ce am scris. naveta este de aproximativ 20km dus intors si in rest situatia este cum am descris-o. masina nu a cumparat-o este ramasa mostenire de la tatal sau (o dacia 1300 care inca mai are viata in ea). si mai ales crede-ma daca o vinde ramane fara paine.

      si daca esti curios unde este salariul de 500lei pe luna iti spun eu : in invatamantul primar
      Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

      Comment


      • La Dacia 1300 (anvelope de iarna pe 13 zoli) nu sunt chiar asa de scumpe - dar intradevar, la salariul respectiv face gaura in buget. Va trebui sa isi cumpere, decat sa plateasca amenda.

        Comment


        • E nu sunt scumpe, pe situri au ajuns si la 200 ron iar in magazin sunt de la 170 ron in sus .Asta e lacomeala romaneasca , acum un an am cumparat pentru cineva din familie anvelopa 165/70 R13 de iarna cu 125 ron.

          Comment


          • Salut, acum doua zile mi-am cumparat 4 jante noi fabricate in Ukraina de la un magazin auto. Pe jante sunt inscriptionate toate caracteristicile care sunt si pe cele de uzina: ET50, 6Jx15H2, 4x100. Sper sa fie bune si sa ma tina la vreme rea. Daca a mai folosit careva acest tip de jante, rog sa posteze pareri. Bafta!

            Comment


            • Pai nu ne-ai spus ce tip. Da-ne si noua niste poze, ceva, ca ne-ai facut curiosi. Sau acolo se fabrica un singur tip?

              Comment


              • eu am cumparat pe 15 august debica frigo 2 cu 216 lei cu transport gratuit la 4 bucati, cautand acum ori nu mai gasesc deloc, ori sunt peste 250 bucata
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • tot debica frigo 2 am cumnparat acum vreo 3 saptamani din sellgros cu 210 bucata.
                  sigpic

                  Comment


                  • foarte buna afacere !
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • si eu tot debica frigo 2, dar cu 230 lei bucata saptamana trecuta.

                      Comment


                      • Originally posted by madi View Post
                        E nu sunt scumpe, pe situri au ajuns si la 200 ron iar in magazin sunt de la 170 ron in sus .Asta e lacomeala romaneasca , acum un an am cumparat pentru cineva din familie anvelopa 165/70 R13 de iarna cu 125 ron.
                        Aici e marea porcarie... Eram obisnuiti ca magazinele online sa vina cu preturi mai mici - insa lucrurile s-au cam inversat. De multe ori au preturi mai mari decat in magazinele de piese auto.

                        Comment


                        • Iata si pozele cu jantele de Ucraina.
                          Attached Files

                          Comment


                          • Ce pret au? O fi mai seriosi astia din Ucraina.

                            Comment


                            • printr-o coincidenta ieri am intrat intr-un magazin de piese auto sa intreb de anvelope de iarna si acolo era un client care cumparase jante de logan, dar la una dintre ele nu se potriveau gaurile prezoanelor pe butuc. asa ca nimic nu-i de incredere.
                              sigpic

                              Comment


                              • De ce nu luati jante de origine e la magazine sau chiar de la dealerii Dacia.

                                La dealerii Dacia jantele de origine le gasiti la preturi cuprinse intre 155 si 165. (trebuie sa va uitati ce ET au jantele, fiindca pot fi ET 43 sau ET50)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google