Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La jantele de tabla nu e chiar asa complicat, daca ai o cheie in cruce de buna calitate. La cele de aliaj, daca au fost stranse de "neamu' lu' manivela", poti avea probleme... Chiar mari...

    Comment


    • Daca ai prezoanele cu con mobil atunci la aliaj nu sunt probleme indiferent cat le strangi. De aceea este bine sa ai jantele de aliaj cu prezoane cu con mobil si jantele de tabla cu prezoane normale.
      sigpic
      Batranu'

      Comment


      • Am avut masina in service pentru schimbat amortizoare si desprafuire tamburi. Aia de la service au strans prezoanele cu pistolul pneumatic, eu nefiind de fata.
        Cand sa montez rotile cu anvelopele de iarna eram sa rup cheia aia zdravana in cruce, asa de bine erau stranse prezoanele. Nu mai spun, daca vi se rupe vreun prezon ati pus-o de mamaliga daca nu mai poate fi scos.
        Insistati la service sa stranga cu cheia prezoanele. In cazul in care aveti pana sa nu plangeti pe langa masina ca nu puteti demonta roata cu pana.

        Comment


        • Decat sa stau pe cine stie ce vreme afara sa ma chinui sa inlocuiesc singur 4 roti(m-i se pare o prostie),cu intentia de a nu uza cu 0,005 mm anvelopele de iarna in zilele cand este mai cald,mai bine lasa sa se uzeze decat sa tremur ca un caine la injectie.Am patit-o odata cand am facut o pana si am inlocuit-o cu rezerva,era afara o lapovita si un vant de-mi venea sa merg pe pana pana la o vulcanizare(era cam departe) decat sa schimb roata.Asta-i masochism pur.
          KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

          Comment


          • Eu le-am schimbat la curte unde le tin, ca sa nu car rotile la Iasi si sa le tin in balcon pana da un fulg de zapada dupa cum vad ca vor a faca unii. Erau 15 grade afara la amiaza, nu mi-am pus problema ca se uzeaza nesemnificativ cat timp mai tine vremea frumoasa. E o prostie sa gandesti asa atat timp cand e frig o buna bucata din zi, noptea nu mai spun.
            Last edited by mr.K; 31 October 2011, 14:56.

            Comment


            • Asa da,sa le schimbi cand este mai bine afara,dar sa merg cu cele de vara si sa ma chinui sa le schimb doar atunci cand se pune pe vreme rea doar de dragul economiei!
              KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

              Comment


              • Se poate vedea si asa... nu-i prea distractiv sa schimbi rotile pe la -5 grade... Daca mai si toarna vreo ninsoare sau bate chiciura, te cam vede sfantul... Dar nici cu vulcanizarile nu mi-e rusine... Am vazut zilele astea destul... Aveau vreo 4 masini pe elevatoare si cricuri pneumatice (gogosi din alea care se umfla)... si in rest pe trotoar inca vreo 5 masini chinuite pe cricuri corcodil din alea mari - ridicata masina pe 2 cricuri puse diagonal... unul pe capul de lojeron fata si altul pe partea cealalta in spate, pe intaritura de langa prinderea axei spate... Daca ti-o strange cu pistol pneumatic, te-a "rezolvat" in caz de pana...

                Comment


                • Originally posted by ion_R5 View Post
                  Ce inseamna si mascarada asta de la TV cu anvelopele de iarna - e o agitatie totala...

                  E bine ca multi si-au achizitionat anvelope de iarna din timp - ca sa nu ajunga in nebunia de acum (parca retraim cozile la pui de dinainte de 1989)



                  Apropos, tocmai m-au sunat de la IATSA CAMPINA, sa ma intrebe daca mai doresc anvelope de iarna MOTRIO, fiindca au primit marfa --- asadar, cei care nu au apucat sa isi cumpere anvelope, ar fi bine sa sune la dealerii Dacia, fiindca se pare ca au bagat marfa.
                  Am luat parte si eu ca simplu cumparator la nebunia din magazine si depozite Se cumpara pe banda rulanta pana si marci necunoscute ca "Infinity " si "Imperial" din Carrefour oferta -20% din atentie! 310RON!!! adica vreo 250 pret final. In multe magazine gaseam cate 1 cauciuc fara perechea lui probabil au luat altii 5 si pentru rezerva sau 3.

                  Intr-un final cu mult noroc si cu ajutorul unui telefon de la un angajat Dacia am luat Motrio 2 bucati DOT 4211 dar pretul este 225 nu 199 ca in oferta. Cand am ajuns eu azi dimineata in Barlad mai erau 8 pe stoc dintre care 2 puse deoparte mie, 4 unei alte persoane si 2 in rastel. Nici vorba de Debica,BFG sau Tigar ca in oferta. In schimb erau Firestone la pret ok, parca 280 si Sava pe la 260. Pretul nu mai era cel din oferta!

                  Comment


                  • Din ce spui, e destul de nasol.

                    Practic la asta a folosit toata vanzoleala TV - cresterea preturilor... Probabil ca pana in ianuarie sau februarie vor tine preturile sus (desi sper sa nu fie asa).

                    Oferta Dacia a fost foarte OK ca preturi... perioada comunicata fiind 1 Octombrie - 31 Decembrie 2011. Asadar, daca faci o sesizare la Vocea Clientului --- ar trebui sa iti primesti diferenta de pret inapoi...

                    Eu am fost foarte neplacut surprins acum 3 saptamani cand am fost in Ploiesti la magazinele de piese auto de pe fosta 23 August - sa vad ca preturile la anvelope erau nesimtit de mari... practic oferta Dacia fiind una de bun simt. Nu stiu cum magazinele de cartier, au ajuns cu preturi asa de sus --- sau poate marimea unei retele de service gen Dacia sau alti producatori, au puterea sa negocieze mai bine marja cu distribuitorii si producatorii --- fie este haiducie, ca e lumea disperata...

                    Eu am apucat oferta Dacia -- anvelope Motrio Winter 199 RON DOT 3611

                    Comment


                    • La tv vad ca se bate moneda pe obligativitatea anvelopelor de la 1 nov.Dar nu spun nimic,poate doar in treacat,ca acestea sunt necesare doar pe zapada.
                      Nu trebuie uitat,totusi,ca anvelopele de iarna sunt bune si la temperaturi mici,chiar daca nu e zapada.
                      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                      Comment


                      • am facut azi o geometrie...am atasat o foto cu info de pe spate..nea caisa a zis ca merge si asa..
                        Attached Files
                        sandero 1.4 owner

                        Comment


                        • Asa este Ion_R5, oferta Dacia este de departe cea mai buna! inclusiv la marcile premium gen Bridgestone 329RON. Practic cine dispune de bani face o super afacere cumparand anvelope de firma de la ei.
                          Ar mai fi fost oferta Carrefour pe locul 2 dar numai la marcile ieftine gen Debica, dar Debica s-a epuizat de pe stoc in prima zi banuiesc

                          M-am linistit si in legatura cu profilul de la Motrio, credeam ca iar o sa am batai de cap cum se monteaza corect, dar e unidirectional simetric cu sageata nu e cu "inside" si "outside" ca sa trebuiasca alese corect gumele.

                          Comment


                          • Cand am vazut oferta Dacia, am vrut sa iau Michelin Alpin A4 la 329 RON, insa nu aveau pe stoc... si cand s-au aprovizionat dealerii, nu am auzit sa aiba/primeasca asa ceva...

                            Ideea era, ca niste anvelope de calitate mai buna se uzeaza mai greu, fac mai putin zgomot, asigura un comportament mai bun in viraje si la franare --- iar daca ai ceva grija de ele, ai sansa sa mergi cu ele 4 sau chiar 5 ani --- si asta inseamna economie. Cele mai slabute, mai ales daca nu prea ai grija de ele te tin mai putin (chiar daca ai dat mai putin pe ele, le schimbi mai des - deci te costa mai mult) Prefer sa merg cu ele pe zapada, decat sa le uzez mai rapid pe asfalt uscat.

                            Precizez ca anul trecut mi-am luat Loganul pe 30 octombrie, dotat cu anvelope Motrio de vara. Nu mi-am luat anvelope de iarna, fiindca era tot asa nebuneala cu anvelopele de iarna - se vandusera cele ieftine si ramasesera doar pe la 325 ron si nici macar nu erau Michelin. Am mers cu anvelopele de vara si pe gheata si pe zapada - cu atentie - si n-am avut probleme.

                            Anul asta, m-am dotat cu anvelope de iarna, si sigur o sa fie mai bine (protejat si de amenda si sper si de incidente neplacute)

                            Comment


                            • Originally posted by chitziman View Post
                              am facut azi o geometrie...am atasat o foto cu info de pe spate..nea caisa a zis ca merge si asa..
                              careva?.......................................
                              sandero 1.4 owner

                              Comment


                              • da, merge si asa, ca nu e diferenta mare intre roti. la mine, pe fata am diferenta mai mare si fuge usor dreapta. acum am vazut poza, nu mi-ai dato pe mail, mane, ci pe forum
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google