Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am avut Dunlop-uri Fast Response sunt cele mai beton gume pentru dimensiunile standard de logan vara si pe umed si pe uscat (am pus o frana de la 120 cand am vazut radaru si m-au luat doar cu 98 ), comparand cu gumele de le pune Dacia pe masini din fabrica tin de 3 ori mai putin, se uzeaza repede dar se lipesc ca ventuzele de asfalt.

    Comment


    • Originally posted by CataFOF View Post
      niki , cum se prezinta gumele acestea ?
      o sa`mi trebuiasca 4 gume de vara noi si nu stiu ce sa aleg.
      90% cred ca`mi iau yokohama parada2 , dar intreb si pentru alte marci.
      Anvelope bune. Sunt "compromisul perfect" intre aderenta ridicata si durabilitate. 195/50/15 are eu si sunt multumit de ele. Daca vrei iti fac o poza sa vezi cum arata dupa o vara ~15 000 km. La vremea respectiva am avut de ales intre C-drive, T1R , SP9000 si astea. La momentul respectiv unul din factorii care m-au facut sa aleg BFG a fost si cel financiar, ieseam per total minim 100 lei sub celelalte.

      Ai abatere de 7,2% cu 195/50/15 fata de stoc.
      Last edited by yrman; 10 November 2011, 22:11.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by ParuLuScorilo View Post
        @alessandro:
        http://www.kouki.co.uk/utilities/vis...ize-calculator
        goguleste "Tyre size calculator"
        da stiu eu am alt calculator. am pus deja si erorile la kilometrii mai sus

        Comment


        • Eu am Tigar Winter 1 si sunt foarte multumit

          Comment


          • De cat timp le ai?
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • si cand te gandesti ca vorbim de anvelope pretentioase la dacie .... exemplu eu am din cele foarte ieftine si necotate, motrio dar sincer pt. logan sunt foarte ok . nu cred ca merita sa ai anvelope de 350 lei asa doar ca sunt super de firma

              Comment


              • Originally posted by alessandro View Post
                http://www.anvelopejantepromotii.ro/...i.php?cod=6392

                sau uite pret la asta cu review uri bune.

                @ darkside cred ca pe acelea le voi lua

                sunt curios cat de mult influenteaza 195 50 15 viteza si tahometrul. ma pun sa fac un calcul
                uite aici un comparator anvelope si jante:

                Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                Comment


                • Originally posted by b 98 tul View Post
                  si cand te gandesti ca vorbim de anvelope pretentioase la dacie .... exemplu eu am din cele foarte ieftine si necotate, motrio dar sincer pt. logan sunt foarte ok . nu cred ca merita sa ai anvelope de 350 lei asa doar ca sunt super de firma
                  stiu. din cauza asta cred ca o sa merg tot pe Kormoran si la anul. este o anvelopa extraordinar de buna si ieftina mai ales

                  Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                  uite aici un comparator anvelope si jante:

                  http://www.cosmetice.pieseautoline.r...d=72&Itemid=48
                  3 4 posturi mai sus am pus si diferentele. una este sa vezi diametrul alta este sa vezi cat influenteaza la turatie/viteza/raport final

                  Comment


                  • Originally posted by b 98 tul View Post
                    si cand te gandesti ca vorbim de anvelope pretentioase la dacie .... exemplu eu am din cele foarte ieftine si necotate, motrio dar sincer pt. logan sunt foarte ok . nu cred ca merita sa ai anvelope de 350 lei asa doar ca sunt super de firma
                    Trebuie sa ai Audi sa merite anvelope cu aderenta mai buna (= franare mai eficienta), mai silentioase, mai confortabile ? la Dacie trebuie doar cele low cost ? Poate o diferenta de 50-100 lei / anvelopa o data la 40-70 000 km nu e asa mare, mai ales daca cumperi cate doua, nu e un efort financiar prea mare o data la 2-3-4 ani.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • a facut cineva teste pe logan cu diverse tipuri de anvelope low cost si din cele scumpe sa poata spune daca chiar exista o asa mare diferenta /
                      sau e vorba doar de bani / normal la o masina normala care sa bte duca din a in b cum e loganul sunt arhisuficiente anvelope normale . si apropo de cel ieftine . daca sunt ok ca si dot si nu sunt sub 4 mm sunt foarte ok . sau daca exista suspiciuni faceti untest pe vreme potrivnica intre 2 masini motorizate la fel dar cu anvelope diferite ca pret sa vedeti daca e chiar asa mare diferenta . si oricum dupa 4 5 ani caucicul isi pierde proprietatile in special elasticitatea , imbatraneste, crapa etc.

                      Comment


                      • da am facut eu. kormoran noi vs continental vechi. cu kormoran ma duceam gramada la franare fata de conti. nu ma mai opream
                        este diferenta cu nici nu ti poti imagina.
                        la cat de petardos este loganul in ceea ce priveste siguranta un singur lucru il putem face : gume bune sa franeze bine. si unii dintre noi nici asta nu facem

                        am pus gumele de iarna. dupa un rodaj de 200 km sa dispara bumbii si sa se aseze un pic guma azi am tras niste frane. ABS ul intra mult mai corect si nu mai taie asa rau franele. cu control asupra pedalei intra doar spre finalul franarii si discret fara sa mai sara masina cate 2 metri in fata din cauza lui.
                        pe fata am Marangoni 4 Winter si pe spate Debica Frigo 2

                        Comment


                        • totusi era bun un test intre anvelope cam de aceeasi vechime sau uzura
                          normal ca intre vechi si nou e mare diferenta

                          Comment


                          • Anvelopele low cost erau noi, continental-urile erau vechi, iti dai seama ca daca erau ambele noi diferentele sunt si mai mari. Nu stiu ce test iti trebuie sa confirme un lucru atat de banal - o anvelopa premium are numai avantaje fata de una low cost, avantaje semnificative si merita pe orice masina, de la Lastun pana la Rolls Royce.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • Salut,
                              Promotie de anvelope Pirelli W190 SnowControl Seria II 185/65/15 88T sau 195/65/15 88T perfecte pentru Logan la 289 lei/ buc fata de 410 cat erau initial. Promotia este valabila pana pe 16.11.2011 in limita stocului disponibil. Mi-am luat eu azi din Pitesti 4 buc cu 1156 lei si 2 ani garantie. Posibil sa fie promotia in toata tara!
                              Bafta

                              Comment


                              • cred ca renunt la tintele din anvelope , am incercat cu un cleste cu cioc subtire si se scot destul de usor din locasul lor.
                                1. fac zgomot pe asfalt ud/uscat
                                2. daca ma verifica vreau echipaj de militia si vede am pus`o , sunt ilegale in romanica .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google