Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai apropiat de 185/65/15 este 195/60/15, daca tot vrei sa faci o treaba. Diferenta este foarte, foarte mica (ca inaltime ma refer) si cred ca sunt si mai ieftine decat ce cauti tu.
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • Ai dreptate Shakar ! cred ca raman pe 195-60 R15 -> Dunlop Sport 01

      Comment


      • Originally posted by dany_6900 View Post
        Mersi frumos de link dar eu caut 196/55 R15 ! care este peste 400 Ron !Mai am o recomandare de Barum 1955/55 R15 in jur de 330 Ron ! Ce spuneti ?

        Fiind la fel ca cele Continental Premium contact 2 ,an de fabricatie 2012 !
        Banuiesc ca vrei sa montezi anvelope 195/55/15 pe jante cu ET mic si nicidecum pe jantele originale ale masinii !... parera mea ca nu se merita in acest ultim caz , castigul fiind destul de mic [ 1cm pe roata in plus -frecare mai mare , consum mai mare , la stabilitate si franare aproape insesizabil , pret per anvelopa crescut / inaltime talon aproape identic ( 0.96%) la fel si comfortul ] . La jante cu ET mic se simte diferenta la stabilitate .
        Barum am folosit pe vechile Dacii si pe o Skoda Octavia Tour-echipare de fabrica , parerea mea , destul de slabute , o idee peste Debica .
        Oricum , este imbucurator faptul ca destul de multi colegi de pe forum sunt interesati , pe langa schimbarea look-ului masinii , de cresterea performantelor si sigurantei la rulare . Eu persoanal nu am facut niciodata rabat de la calitate in ceea ce priveste trenul de rulare . Cautam sa compensam anumite minusuri ale masinii prin niste solutii simple insa cu efect pozitiv , sesizabil .

        ...scuze , nu am fost atent , ma refeream la anvelopele 195/60/15 , apropiate de dimensiunile anvelopei de prima echipare . Cele la care faci referire , 195/55/15 sunt mai mici in diametru cu cca 2cm, aduc un castig la deplasarea laterala in talon insa creeaza disconfort pasagerilor din masina , nefiind asa elastice .
        Last edited by Seba; 4 April 2012, 22:30. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by bad_hrc View Post
          Da, e buna oferta la metro, decat debica, sava, tigar sau cine stie ce noname-uri mai bine g-grip. Parca eu am vazut in oferta ca sunt 214 lei.
          Eu mi-am luat sambata Vredestein Hi-Trac 2, frana e beton si pe ud si pe uscat, nu se pot compara cu kormoran. Am mai avut si Dunlop SP Sport 2020e 195/60 r15 dar hi-trac este si peste ele.
          Debica si Sava nu sunt in nici un caz no-name.
          No-name sunt de exemplu "Imperial" made in China de ex. aduse prin iarna in Dedeman, sau de vara "America" desi sunt facute in Germania, sau chiar Matador(Slovacia) si Motrio(Ro)

          Comment


          • Îmbârligate sunt căile Domnului. Mărcile astea de anvelope se reduc la câteva, până la urmă, cam după cum urmează:

            Marca premium - Michelin
            Gama medie - BF Goodrich, Kleber
            Buget - Kormoran, Tigar

            Marca premium - Goodyear / Dunlop
            Gama medie - Fulda
            Buget - Debica, Sava, Kelly

            Marca premium - Bridgestone
            Gama medie - Firestone
            Buget Dayton, First1

            Marca premium - Continetal
            Gama medie - Semperit, Uniroyal, GeneralTyre
            Buget Barum, Viking, America, Sportiva

            Marca premium - Pirelli
            Gama medie - CEAT

            Sigur am omis unele mărci, fiindcă lista nu e atotcuprinzătoare, ci orientativă.

            Deci, America nu e deloc mai noname decât Sava sau Debica. Acestea din urmă le ştim că s-au vândut dintotdeauna pe la noi.
            Motrio le face (din câte ştiu eu) Continental pentru Renault.
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • Marca premium - Continetal
              Ca o completare, exista sortimente in cadrum marcii, care sunt pe categorii de preturi si performante, normal.
              Ex. Continental EcoConti- buget mic
              Continental PemiumContact, SportContact- buget mare

              Comment


              • Da, aşa e, tabelul e informativ, să se ştie cine pe cine şi ce face. ;)

                Ataşez şi un tabel cu un soi de clasament bazat pe reviewurile de pe net. Nu îmi mai aduc aminte de unde l-am copiat, că aş fi dat şi linkul, pentru conformitate.
                Attached Files
                Last edited by ursamajor; 5 April 2012, 16:50.
                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                Comment


                • cam subiectiv, ca sa nu zic aiurea... cred ca acolo primeaza raport calitate pret si nu performantele. si satul si cu slanina in pod, nu se poate.

                  Comment


                  • @ursamajor: interesant clasamentul tau, dar eu unu' nu dau doi bani pe el. Cand o sa aiba PZero 10 la aderenta si 9 la confort, eu clar ma fac cosmonaut.
                    De unde zici ca l-ai luat si cine l-a facut?
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Citeşte tot ce-am scris. Poate o să pricepi ceva.
                      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                      Comment


                      • Originally posted by ursamajor View Post
                        Da, aşa e, tabelul e informativ, să se ştie cine pe cine şi ce face. ;)

                        Ataşez şi un tabel cu un soi de clasament bazat pe reviewurile de pe net. Nu îmi mai aduc aminte de unde l-am copiat, că aş fi dat şi linkul, pentru conformitate.
                        Am citit...
                        Tabelul este informativ, dar, vorba aia "se stie" ("se stie" este, aici, cu titlul de axioma - vorba cantecelor traditionale romanesti).

                        Si din moment ce ai si o sursa sigura, e clar ca asa e.

                        Bai, eu recunosc ca nu prea ma duce capul, asa ca te rog sa-mi explici si mie (ca la prosti - de preferat) ca sa ma luminez si sa nu traiesc toata viata in intuneric.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Prima parte făcea referire la mărcile de anvelope, ce mare producător şi ce mărci mai produce, în afară de marca premium.

                          În a doua parte, am specificat că e un clasament bazat pe reviewurile de pe net (ale utilizatorilor, bănuiesc eu), copiat de pe un site, pe care nu-l mai găsesc (dacă dau de el, îţi dau linkul).
                          PS: clasamentul nu e al meu, că n-am nici timp şi nici chef pentru a face aşa ceva. Părerile tale contra le cunosc şi de la alte postări. Eu sper să folosească altora. Măcar orientativ. Mie mi-a folosit. ;)

                          EDIT: cu puţin noroc Google mi-a întors căutarea corectă. AICI. So, ai cu cine te certa acum.
                          Aaa, şi apropo, mie şi indicele calitate/preţ îmi este de mare ajutor.
                          Last edited by ursamajor; 5 April 2012, 20:26.
                          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                          Comment


                          • cand niste noname-uri iau nota medie peste pilot exalto sau sportcontact3, sau cand matador ia peste bridgestone potenza sau uniroyal, e ca si cum dacia 1300 ar lua nota la confort peste maybach
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Păi, e firesc, la (puţine) reviewuri ale posesorilor. Probabil că şi acolo se aplică regulile statisticii. Dacă sunt reviewuri multe, atunci rezultatul tinde să fie aproape de realitate. Dacă sunt 2-3 reviewuri, eroarea e maximă.
                              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                              Comment


                              • Pai gasisem eu pe tyretest Montana M801 cu un rezultat uimitor, un punctaj parca de 2 deci printre cele mai bune anvelope...in realitate lumea stie de fapt de ce sunt in stare. Clasamentul ala are si cateva lucruri aproape de adevar, sunt unele marci care la raportul calitate/pret sunt plasate ok in top, gen Nokian, Vredestein, Uniroyal, Hankook dar majoritatea sunt de-a valma

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google