Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by skd_ozenel View Post
    incearcati sa urcati in calitate, daca de motrio sunteti multumit, sa vedeti ce satisfactie simtiti la un alpin A4.
    Pe viitor am să ţin cont de recomandarea ta !

    Paşte Fericit tuturor !

    Comment


    • Da, pentru iarnă, Alpin A4 sunt excelente. O spun ca posesor și utilizator pe perioada ultimei ierni, când au fost testate și pe umed, și pe uscat, și în zăpadă afânată, și pe zăpadă tasată/gheață, chiar și pe polei. S-au comportat admirabil.
      Ieri și azi am avut ocazia să testez și pe ploaie torențială (evident, și pe carosabil umed) noile mele BF Goodrich G-grip. Despre comportarea pe uscat deja cred că am spus câteva cuvinte. De laudă. Un picuț mai zgomotoase decât Alpin A4, care sunt foarte silențioase, dar la fel de moi ca acestea, astfel încât amortizează foarte bine denivelările și măresc confortul. Mult mai silențioase decât Continental EcoContact ce le am pe mașina de serviciu. Aderență/frânare foarte bună și pe uscat și pe umed. La 110-120 km/h, pe ploaie torențială, aproape că nu simțeam acumulările de apă așa cum simțeam la vechile Montane. Mă gândesc că managementul apei pătrunse în profil e ceva mai bun. Sau poate e doar efect placebo. În orice caz, la 215 lei bucata cât m-au costat, cu montaj inclus, consider că sunt niște anvelope cu un raport performanță (calitate)/preț excelent.
      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

      Comment


      • Anvelopele Continental Eco Contact3 pot fi schimbate in X ? La producator ele sunt prezentate ca anvelope asimetrice. Au pe ele marcajul outside dar fara sens de rotatie.

        Comment


        • Daca sunt marcate cu inside/outside le poti schimba dar se vor invarti in directia cealalta si din cate stiu eu nu este bine sa le inversezi sensul de rotatie.

          Comment


          • daca n-au pe ele si sens de rotatie le poti schimba..

            Comment


            • am si eu niste michelinuri cu inside/outside dar fara sens de rotatie si le pot schimba oricand intre ele fara sa fie probleme...
              Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

              Comment


              • Am cautat pe google pana am inceput sa ma uit in X si m-am ales cu un PrintScreen de Bridgestone, mai mult de atat nu am aflat. In manualul de utilizare scrie ca nu este recomandata permutarea anvelopelor si m-a bagat si mai tare in ceata.
                Attached Files

                Comment


                • pai iti arata clar. la asimetrice poti schimba in cruce ca in ultima schema cea pt tractiune fata (front wheel drive). doar la cele cu sens indicat pe talonul anvelopei le poti schimba doar din fata in spate (prima schema)

                  Comment


                  • Daca se respecta indicatiile de pe anvelopa nu vad de ce ar fi o problema. Daca ar fi contat alti parametri ar fi fost inscriptionati.
                    Ceea ce n-a avut loc niciodată, poate avea loc mâine.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by madi View Post
                      La producator ele sunt prezentate ca anvelope asimetrice. Au pe ele marcajul outside dar fara sens de rotatie.
                      E mai mult decat simplu...RESPECTI MARCAJUL...adica partea cu OUTSIDE o pui la exterior si partea cu INSIDE o pui la interior !!!

                      Originally posted by B997NDL View Post
                      daca n-au pe ele si sens de rotatie le poti schimba..
                      Ndl...numai bancuri seci spui pe aici...mai bine pe viitor te rog sa nu mai spui astfel de aberatii ca te faci de ras si culmea culmilor ii induci si pe altii in eroare! Tu probabil trebuie sa vezi SAGEATA cu sensul de rotatie ,,,dar daca scrie OUTSIDE si INSIDE nu e de ajuns

                      Originally posted by popavlm View Post
                      am si eu niste michelinuri cu inside/outside dar fara sens de rotatie si le pot schimba oricand intre ele fara sa fie probleme...
                      De schimbat le schimbi dupa fata pe spate sau intre ele pe aceiasi parte,,dar respecti marcajul OUTSIDE si INSIDE ...nu se monteaza anvelopa cu marcajul inside la exterior si outside la interior.

                      Mai exact,,,marcajul ala cu outside si inside tine locul sagetii cu sensul de rotatie..e acelasi lucru !!!
                      Last edited by Ivan Marian; 19 April 2012, 10:54.

                      Comment


                      • Originally posted by Ivan Marian View Post

                        Ndl...numai bancuri seci spui pe aici...mai bine pe viitor te rog sa nu mai spui astfel de aberatii ca te faci de ras si culmea culmilor ii induci si pe altii in eroare! Tu probabil trebuie sa vezi SAGEATA cu sensul de rotatie ,,,dar daca scrie OUTSIDE si INSIDE nu e de ajuns

                        O anvelopa marcata OUTSIDE/INSIDE o poti pune pe orice roata, chiar si pe rezerva .

                        Comment


                        • @ivan marian
                          vad ca aberezi. inside-outside inseamna ca anvelopa e asimetrica si se monteaza cu o anumita parte spre exterior, nu ca are sens de rotatie. mai citeste inainte sa postezi.

                          "Asimetrica

                          Asimetrica Anvelopa la care profilele benzii de rulare difera de la o parte a benzii de rulare la alta, adica nu sunt simetrice. Anvelopele asimetrice trebuie montate cu flancul exterior de pe partea exterioara a rotii. Acest lucru este de obicei indicat pe flanc."

                          "Directionala

                          Directionala Anvelopa care trebuie montata astfel incat sa se invarta intr-un anumit sens pentru a oferi performante maxime. Anvelopele asimetrice sunt directionale, la fel si multe anvelope de inalta performanta. Directia de invartire este marcata cu o sageata pe flanc."
                          Depozit de anvelope online. Importator de cauciucuri pentru autoturisme, 4x4, autoutilitare si camioane. Preturi mici la pneurile in stoc.

                          dupa cum se vede, tu esti cel care s-a facut de ras. nu stii, nu te baga...
                          Last edited by B997NDL; 19 April 2012, 11:33.

                          Comment


                          • Anvelopele asimetrice sunt directionale
                            Debica Frigo Directional, e cum zice numele, directionala, dar nu e asimetrica.

                            Tot cum Dunlop Sport SP 01 e asimetrica, dar nu e directionala, in sensul ca pe talon nu se ndica vreun sens de rotatie ci doar interiorul/exteriorul.

                            Comment


                            • Am dat aseara un email celor de la Continental referitor la anvelopele Continental EcoContact3, uitati raspunsul lor:
                              Attached Files

                              Comment


                              • Exact ce ziceam.
                                Tot cum Dunlop Sport SP 01 e asimetrica, dar nu e directionala

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google