Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poze cu suportul de roti. E super util din punctul meu de vedere.

    PS. Scuzati mizeria din beci, se afla in proces de curatenie generala .
    Attached Files

    Comment


    • Intrebare.: pana pe ce data sunt obligatorii gumele de iarna la noi in tara?
      soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

      Comment


      • Nu e pe data, e in functie de starea drumului, acoperit cu zapada/gheata.
        Teoretic, daca mergi in iulie pe un drum acoperit cu zapada si nu ai anvelope de iarna, esti pasibil de amenda. Eventual si de incurcaturi cu asigurarile, daca ai vreun incident.

        Comment


        • Voi chiar nu stiti legea??? Nu exista un interval de timp in care sa ai anvelopele! Daca ninge in IULIE, trebuie sa ai masina incaltata cu anvelope de iarna....e asa greu de inteles?! Daca pana in Decembrie am 18 grade stau cu cele de vara!!

          Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

          Comment


          • E greu de inteles, pentru ca toti astia de se cred ziaristi spun pe la stiri ca legea este de la 1 noiembrie pana la 1 martie, deci pana cand se termina iarna din punct de vedere calendaristic. Ce sa le ceri? Daca atat ii duce capul...
            Iar pe langa ziaristi sunt altii carora le este lene sa citeasca 3 randuri de lege si iau de buna ce zice presa. Presa care uneori este considerata de catre unii litera de lege - "a zis la televizor, frate!"
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Normal ca trebuie echipata masina in functie de starea carosabilului; altfel nu ne-am mai incalta nici noi in bocanci pe zapada, am merge in papuci: D

              Comment


              • Salut baieti , vreau sa-mi cumpar si eu 2 cauciucuri mai aderente pentru fata , ce imi recomandati ? R15 , ma intereseaza performanta , deci nu vreau 205.. vreau un plus de performanta ...

                Cred ca 195/50 este cea mai buna alegere . Ma gandeam la PROXES T1-R ce parere aveti ? Ce anvelope mai sunt cu raportul asta , pret calitate ?

                Buget aprox 500lei +/-
                sigpic

                Comment


                • Daca e sa ai aderenta mai buna pe o punte, aia se recomanda pe spate.
                  Corect ar fi sa ai 4 anvelope identice.

                  Cred ca 195/50 este cea mai buna alegere
                  Cea mai buna alegere ca dimensiune e aia din CIV.
                  Altfel, nu-ti va ajunge
                  Buget aprox 500lei +/-
                  cand te va opri garcea.

                  Comment


                  • mister, nu ai inteles ce vrea sa zica baiatul. Nu vrea sa mai zic nimic ca m-am trezit cu fata la cearceaf in dimineata asta.

                    toyo au multi pe forum, sunt foarte ok raport calitate / pret cat si ca aderenta.
                    alte anvelope ar mai fi michelin pilot exalto 2, hankook ventus V12, kumho ecsta, yokohama parada (dar sunt ceva mai grele)
                    Last edited by vitriol; 29 March 2013, 12:33.

                    Comment


                    • mister, nu ai inteles ce vrea sa zica baiatul. Nu vrea sa mai zic nimic ca m-am trezit cu fata la cearceaf in dimineata asta.
                      Ultrasule, eu am inteles foarte bine ce a vrut sa spuna, doar l-am indrumat sa mearga legal.


                      Art.100. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

                      6. conducerea unui autovehicul care are montate anvelope cu alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevazute în certificatul de înmatriculare sau înregistrare ori sunt uzate peste limita admisa;

                      Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:

                      h) anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevazute în cartea de identitate a vehiculului, prezinta taieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisa;
                      Liber la BAN!
                      Last edited by vitriol; 29 March 2013, 12:37.

                      Comment


                      • salutare,,daca pun pe spate 195-60-16,,si pe fata am normale 185-65-15,,ca inaltime oare sunt la fel?.sau sa pun 195-65-15?.cum ra fi mai bine? vreau ceva mai lat pe spate,pt.aderenta si sa arate mai bine..............mersi.

                        Comment


                        • Originally posted by nelus78 View Post
                          salutare,,daca pun pe spate 195-60-16,,si pe fata am normale 185-65-15,,ca inaltime oare sunt la fel?.sau sa pun 195-65-15?.cum ra fi mai bine? vreau ceva mai lat pe spate,pt.aderenta si sa arate mai bine..............mersi.
                          195 60 R15 sunt egale ca circumferinta totala cu 185 65 r15
                          195 65 r15 sunt mai mari decat 185 65 r15
                          cauta pe net niste calculatoare dimensiuni anvelope, era unul cu miata.net tyre size in care poti introduce datele si afli circumferinta totala a oricarei anvelope
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Pune tata 195/50/R15. In 500 RON gasesti doua noi-noute, le pui pe fata si baga liniute si cursee tataa. S-a umplut forumul de batrani, acum nu mai ai voie sa discuti daca ceva nu e legal pe masina. Trecut-au vremurile cand vorbeam de axe, evacuari care mai de care fara catalizator sau cu iesire dubla, admisii sport, frane ventilate (care si alea sunt ilegale la un RAR daca le observa iar din fabrica ai pline).

                            195/60(65)/R15 sunt cauciucuri de batrani, nu de ceea ce i-ar trebui lui.
                            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                            Comment


                            • Asta mai lipsea acum sa umblu cu 185/65 .. 195/50 am vazut ca sunt marimi uzuale si sunt ok la pret . Am mai citit pareri si cred ca toyo proxes t1r am sa cumpar dar mai astept parerei si aici .
                              sigpic

                              Comment


                              • eu am 185 60 r15 dunlop sport 01 si sincer iti spun nu le-as da pe niciun toyo, yokohama sau ce mai ziceau cei dinainte
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google