Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cum dau like la postarea asta? :P... on: eu am luat anul trecut Viking snowtech 2 si si-au facut treaba destul de bine la banii care i-am dat pe ele...
    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

    Comment


    • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
      Pai le-au luat dupa ce le-am explicat ca intre 67 si 70 de dB se dubleaza senzatia de zgomot la nivelul urechilor si nu sunt doar sub 3% diferenta . )))))))))))

      Initial se uitau la Goodyear UG9.
      Eu, unul, prefer sa-mi faca zgomot precum senilele de tanc, DAR sa am siguranta la conditii extreme...Nu sa am emotii ca nu pot trece prin zapada viscolita, in plin viscol (patit, daca nu le aveam bune...acolo ramaneam, in plin camp!) sau alte situatii de genul acesta
      Ar fi printre ultimele criterii de alegere ale unei anvelope de iarna. Chiar sunt atent la zgomotele masinii, dar in acest caz, e un alt criteriu de selectie
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • @Kojak
        "coect". pe principiul asta, in fo 5 ani, o sa pui resapate, daca se mai scumpesc.

        Comment


        • Hai bre, ce mi-e 10, ce mi-e 12, tot aia e.
          Ca sa accelerezi bine dai 2 meleoane pentru niste bujii, dar ca sa te opresti bine nu mai 2 in plus pe niste anvelope mai bune.
          Nu e buna comparatia ? )
          Chiar, cica vine mosu, ai decartat ?
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment




          • Avanad directa legatura cu schimbul complet de anvelope, o sa urc si hartia cu ultimele valori rezultate dupa reglajul geometriei:

            Ptr. curiosi, valorile inrosite de pe spate se traduc cu...aiti ghicit! punte oleaca stramba din fabrique. citez de la omu' cu jeometria: "asa imi vin aproape toate loganurile, n-ai ce le faci, nu exista reglaj, e clar din punte".


            @samy,

            Esti tu 100% sigur ca sunt decisiv mai bune TS-urile? asta dupa 5m de incercat Nokian...sau nu erau nici macar Nokian?
            Comparatia nu e buna...cand am luat io bujiile, nu era perioada de sarbatori, deci nu se pune.

            @NDL,

            E uite ca nu-i asa, in 2008 am dat undeva la sub 220lei pe un Dunlop. Iata ca in 2014 dau tot un 220l pe un Nokian cu calitati comparabile, poate chiar mai bune. In anu' in care s-a dat legea caucioacelor, 2010 parca, tin minte ca se gaseau dunlpouri cum avem io la peste 300 lei...intre timp preturile s-au asezat binisor, oferta e f. mare.
            Attached Files
            Last edited by Kojak; 5 December 2014, 12:15.

            Comment


            • la mine, pe puntea spate e jale... toate sunt rosii...
              Last edited by popavlm; 5 December 2014, 12:15.
              Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

              Comment


              • @popavlm,
                ...banuiesc ca tot nelovita?

                Puteam sa iau si Viking, in jur de 180lei / buc. insa nu m-a incantat DOT-u', undeva in primu' trimestru din 2013. Asa imi ramaneau bani si de Epurasu de Paste.

                Originally posted by B997NDL View Post
                si totusi de ce n-ai luat ts850 ?
                In plus, nu stiu de ce, dar parca simt ca nu-s fan Conti ...parare pur subiectiva, nu ma intreba de ce. N-mi place profilu'
                Daca nu s-ar fi pus problema de bani, 100% as fi mers pe preferatele mele, Dunlop Winter Response 2, la astea ma gandisem initial.

                la vara ma gandesc srios la un Blue Response 2.
                Last edited by Kojak; 5 December 2014, 12:25. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • iarna trecuta am luat un caine "in bot", dar nu cred ca din cauza lui este... si pe zapada, ma mai dau cu frana de mana...
                  Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                  Comment


                  • N-are treaba daca ai lovit-o in fata, doar daca ti-a dat-o vreunu' in spate tare...altfel, intri si tu in clubul celor numerosi cu punte (usor) stramba, by default.

                    Comment


                    • pe spate e neatinsa deci.... pentru ca Dacia... si pentru ca frana de mana
                      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                      Comment


                      • S-a strambat sub greutatea proprie )
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • bre, nu mai jubila, tu cum stai cu puntea, apropos?

                          Si ce treaba are joca cu frana de mana pe zapada cu puntea stramba? Te pomenesti ca d-aia o fi si la mine stramba?!

                          Comment


                          • Puntea mea? Reacu s-o ia, am facut o data geometria acu 3 ani cand am schimbat bieletele si capetele de bara si nici nu m-am uitat pe hartia aia, am vazut ca volanu sta drept, nu trage stanga-dreapta si de atunci asa merg cu ea.
                            De un timp stanga spate nu prea mai tine si la franare brusca cam fuge fundu, stiu ca la curatare saboti de frana cand am pus tamburul la loc am cam rupt ferodoul , oricum vreau sa schimb si eu sabotii, tu i-ai schimbat ?

                            Chiar, cum e cu caucioacele, le-ai schimbat pe toate 4 intr-un final ? sta bine masina ?
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Originally posted by 827sam View Post
                              vreau sa schimb si eu sabotii, tu i-ai schimbat ?

                              Chiar, cum e cu caucioacele, le-ai schimbat pe toate 4 intr-un final ? sta bine masina ?

                              Nope...nu i-am schimbat, in schimb mi-am luat becuri pilif aproape de banii aia. . e musai sa-i schimb cat mai repede, sunt f.f. uzati, si treaba asta se simte.
                              de ex, la un drum cu umezeala d-asta, cand ajung sa parchez si ma uit la roti (a se citi jenti), alea pe fata sunt uscate (frana lucreaza bine), insa pe spate mustesc de ude ce sunt...
                              Cand ne bagam?

                              Da mah, le-am schimbat pe toate 4. Sta excelent...dar astept zapada si conditii de kkt pe carodsabil

                              Comment


                              • Originally posted by 827sam View Post
                                S-a strambat sub greutatea proprie )
                                cred ca din cauza ca umblu cu plinu' facut...
                                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google