Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acu' sa nu mi-o luati in nume de rau, nu am nici carnet de un deceniu, nici n-am incercat sa merg cu Dacia 1300 nici macar vara.. Prima masina e Loganul, cumparat acum 2 ani de Mos Nicolae si care a venit cu Michelinurile de vara. Cum nu stiam "sa conduc", am luat o curba stransa cu 60 km/h, iarna, cu carosabil ud, si masina a fugit nitel de cur..Dupa ce m-am speriat destul, avand sotia si fetita in masina, i-am "bombardat" pe colegii de pe forum cu intrebari si le multumesc lui Andrei si mai ales lui Seba, din cauza caruia mi-am luat gume de iarna! Ca sa inchei, repatand ad infinitum aceleasi chestii, cauciucurile de iarna isi au rolul si rostul lor, ca nici vremea nici traficul nu mai sunt ca acum 10-20-30 de ani! (Acum 30 de ani nu exista nici telefonul mobil,spre exemplu!).Personal prefer gume cat mai de calitate pe jante de tabla, decat nu stiu ce jante de fite de n'spe milioane si cu Kormorane..(No ofens, Mumus!)
    @catalin27182 -Perfect de acord cu Seba!
    LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

    Comment


    • Fara sa acuz pe nimeni cei care zic ca merg iarna cu cauciucuri de vara, sunt inconstienti. Eu m-am convins de ele de anu trecut de cand am avut de la cineva imprumut si anul asta mi-am luat si eu. Nu am dat cine stie ce. 550 lei pe toate 4, kormoran snow pro si chiar si-au facut treaba. am iesit de peste tot cu ele, se comporta bine si la franare.daca tata, care are de peste 20 ani permis si mergea la fel cu opinci s-a convins si a recunoscut ca a gresit ca nu si-a luat mai de mult. am vazut ditamai tuaregul care neavand cauciucuri de iana abia pleca de pe loc, am vazut in bucuresti la pasajul aviatiei un bmw seria 3 nou, care nu mai putea pleca de pe loc. cel mai bine trebuiau sa puna cei de la dacia cauciucuri exclusiv de vara, cum am pe mazda, pe care nu o pot scoate nici din parcare, patineaza in draci si abia plec de pe loc cum da de putina zapada(si avand toate sistemele electronice de stabilitate,franare etc.). si anul asta neavand buget sa ii cumpar o sa o tin in parcare si o sa o scot doar pe drumuri scurte pana se ia zapada.nu vreau sa fiu un pericol public si chiar as fi de acord sa fie obligatorii.
      Last edited by laur_cos; 24 December 2009, 01:09.
      zoom-zoom

      Comment


      • E drept ca este imposibil sa ramai inzapezit daca ai cauciucuri de iarna, iesi din zapada ca in reclame, si daca pui frana pe gheata te da cu capul de parbriz... Eu am la munca VW Transporter 4x4 (cu pneuri de iarna bineinteles) si pute a ambreiaj pana o scoti din zapada un pic mai mare! Cand a nins ultima oara au plecat 2 colegi cu tancul la o interventie si au ramas 3 ore pe sosea inzapeziti (tanc de 20 de tone cu senila). Am condus masina cu pneuri de iarna, este foarte misto, dar nici nu sunt de acord ca va incurca masinile fara "cauciucuri speciale", pana acum eu nu am incurcat pe nimeni si am impins destui (nu m-am uitat ce tip de cauciucuri au).
        P.S. Nu vreau sa ma impinga nimeni, pe gerul care a fost impingeau "prietenii" de triple si faruri si le-au spart aproape pe toate!

        Comment


        • Exemplu trait azi dimineata.
          Cel "ce stie sa conduca" a blocat intersectia pentru ca a intrat cu roata intr-o gropita mica in gheata(maxim 5 cm adincime) si nu mai putea sa iasa. Si uite asa a trebuit sa merg cu spatele mai mult de 50 de m pana la urmatoarea intersectie.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • mi-am luat ieri o firma ascunsa de anvelope de iarna , mai exact KENDA nu stiu daca toata lumea a auzit de ele , din cate am observat aceste anvelope se folosesc pe ATV
            recunosc , am dat 160 lei pe doua bucati dar sunt foarte foarte bune , sunt ca noi aproape
            zis si facut , le-am montat , le-am pus pe fata (pe spate am semperit de iarna) si am venit spre casa dar nu inainte de a le "testa putin"
            am urcat o panta cu ele , am urcat chiar si pe o partie abrupta fara sa imi iau demaraj sau viteza etc , am ramas foarte uimit , isi fac datoria foarte foarte bine,m-am dat si printr-o parcare cu zapada si gheatza si simteam cum prind in zapada si trage masina , vedeam in oglinda cum arunca zapada de sub ele , foarte foarte multumit 160 lei ele + 10 lei echilibratul ca montajul a fost gratis
            am atasat si niste poze facute la repezeala
            Attached Files
            Last edited by raduprov; 24 December 2009, 12:19.
            Its just a car ...

            Comment


            • Eu am Continental Winter Contact ,parca mi-am montat senile
              Attached Files
              Captain of the black pearl

              Comment


              • Originally posted by vitriol View Post
                Din cate am inteles eu din posturile tale, ai doar 15 000 km facuti cu Loganul? Si banuiesc ca ai mers numai cu Kormorane de care spui ca se descurca excelent pe timp de iarna.
                Tu ai idee cum arata o roata de Matiz? Ala are 165/65 (pe 13" e adevarat, dar flancul si latimea anvelopei sunt la fel). Si in plus de asta, chiar sunt curios sa vad cum pui tu 165/65 pe o janta cu diametrul de 15" si cu latime de 6j.
                Da, aia de la raliu folosesc anvelope cu latime mai mica, dar te-ai intrebat daca nu cumva folosesc si jante cu latimea mai mica? Eu nu cred, altfel nu veneai cu idei din astea.
                Asa ca ramaneti la dimensiunile standard si nu mai veniti cu idei d-astea care va apar in vis peste noapte. Sau puneti voi in aplicare ce ganditi si urcati niste poze. Dupa aia putem sa discutam la obiect.
                Maestre, nu prea ai citit atent si nu ai inteles ce am sugerat in tespectivukl pasaj....nu am zis sa-si ia 165 , desigur ca trebuie alta jeanta , dar daca pe om il mananca sa-si ia alte cauciucuri.....eu am zis cum as proceda eu...
                Si daca-mi aduc aminte am vazut pe undeva ca se pot folosi si cele de 165

                Comment


                • In talon la mine sunt trecute trei tipuri de anvelope : 165/80R1485T, 185/65R1588T si optional 185/70R1488T

                  Comment


                  • pana la urma stiti careva ceva de cauciucurile kenda ?
                    Its just a car ...

                    Comment


                    • Kenda stiu ca fac anvelope pentru biciclete. Le foloseam eu acum vreo 11-12 ani la Mountain Bike...
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • am mai citit ca s-ar folosit la ATV
                        firma ascunsa rau ) totusi m-am uitat la pret si e destul de ridicat
                        Its just a car ...

                        Comment


                        • uite aici petru kenda un link http://www.kenda.com.tw/eng/product/...rax%20kr19.htm Producatorul spune ca sunt ultraperformante , acum fiecare isi lauda ciocanul, nu stiu asta am gasit pe google
                          Last edited by madi; 28 December 2009, 01:28.

                          Comment


                          • Vreau sa iau anvelope de iarna, cu un raport calitate pret cat mai bun. Ma ajuta cineva? Ieri era sa cad intr-o rapa cu cauciucurile de vara. Multumesc.

                            Comment


                            • Citeste thread-ul. Informatii exista.

                              Comment


                              • Am gasit un filmulet pe youtube, poate a mai fost pus, nu am citit toate posturile. Imi place ca face o comparatie intre cauciucuri all seasons si cele de iarna, si mai ales fac referire si la celebra afirmatie: ce imi trebuie mie 4 cauciucuri de iarna, iau 2, le pun pe fata ca fata trage
                                Two front wheel drive vehicles: All season VS Winter tires - Transport Canada, the Automobile Protection Agency (APA) and the Rubber Association of Canada (R...
                                Last edited by laur_cos; 29 December 2009, 02:45.
                                zoom-zoom

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google