Noul cod rutier!

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In privinta celui de-al doilea triunghi necesar a se gasi in masina, cerinta minima a legii e oarecum intrebatoare, avand in vedere ca decenii intregi a ajuns unul singur. Maine poate e nevoie de 2 stingatoare, 3 triunghiuri si 4 truse medicale. Si tot asa pana cand umplem portbagajul cu tot felul de lucruri.

    Alta idiotenie e faptul ca trusa medica cica expira.
    Pai ce mama omida sa expire in trusa aia?
    Continutul minim al trusei sanitare auto:
    1. Instrumentar:

    o foarfeca cu ambele varfuri boante, cu lama taietoare pentru material textil tip postav gros de minimum 2
    un dispozitiv intermediar pentru respiratie gura la gura cu valva unidirectionala sau filtru

    2. Materiale sanitare

    o rola leucoplast;
    minim patru bucati de pansament rapid (plasture);
    cel putin cinci pachete a cate 25 bucati de comprese de tifon sterile;
    fasa tifon – minim doua bucati pentru fiecare dintre dimensiunile: 5cm X 4m si 10 cm x 4 m;
    doua bucati de bandaj nedeformabil (ca dimensiuni, trebuie sa aiba doua laturi de minim 80 cm);
    cel putin doua bucati de pansament steril adsorbant de dimensiuni diferite;
    o fasa elastica;
    doua perechi de manusi de unica folosinta (pot fi confectionate din latex sau polietilena).

    3. Alte materiale

    cel putin 6 ace de siguranta;
    minim o folie de supravietuire izoterma care sa aiba dimensiunile 2,10 m x 1,60 m;
    o brosura de instructiuni de prim ajutor, autorizata de MS;
    lista cu continutul trusei.
    Aaaaaaa, ca de fapt expira sterilizarea, e altceva. Dupa cum se vede, din continutul obligatoriu nu face parte si alcoolul sanitar, culmea! O sticluta cu alcool exista in in orice trusa sanitara, doar ca legea nu prevede obligativitatea ei. In schimb crede ca in 2 ani expira sterilizarea continutului trusei. Ei bine, daca eu pun trusa in portbagaj, tot ce exista in trusa si nu e in ambalaj steril, deja e contaminat. Fara alcoolul sanitar ce nu e obligatoriu, cu cu sterilizez foarfeca necesara taierii unei fase de altfel sterile, fiind ambalata separat? Sau cu ce sterilizezi mainile cu care manevrezi acele obiecte, cand acorzi primul ajutor?

    Lege facuta de militieni.
    Last edited by mr.K; 3 June 2013, 13:58.

    Comment


    • cu antigel.a mai fost o data cand s-a dat lege sa aibe toti vesta reflectorizanta.dupa ce a cumparat lumea 789xxx bucati,au zis ca doar aia cu masini de peste 3,5 tone sunt obligati.
      Welcome to the Club, We Have Jackets !

      Comment


      • Mai,,dar eu pe langa trusa aia medicala din portbagaj am mai multe,ca de, pt un copil se cer multe.
        Am pe langa trusa stok,o gentuta de cola cola cu pansamente,o sticla de spirt,vata,inca o foarfeca,apa oxigenata,betadina,role de leucoplast in plus,termometru,antinevralgic,aspirina,nurofen, humex,tantum verde,ibalgin,panadol,supozitoare(pt febra)..si multe altele.
        Daca mai scotocesc mai dau si de tampoane pt femei ca sunt sterile si alea bune de pus la rana.
        Daca ma opreste un militian si vrea sa se ia de trusa(ca triunghiuri am doua si un stingator)..i le pun in brate pe toate sa le controleze de termenul da valabilitate.
        Si,,apropo,,am si vesta reflectorizanta,daca o cere si pe aia

        Oare ce vor mai vrea sa avem dupa noi prin trusele alea? Cate stingatoare,cate triunghiuri,cate lanturi de zapada,cate lopeti de rezerva,cate kg de nisip/sare pt gheata??? Daca am omis ceva,,completati!

        Comment


        • Daca am omis ceva,,completati!
          Lanterna.
          Si prezervative. Daca nu ai in ce cara niste apa odata, e foarte util. Am vazut eu la Tehnici de supravetuire.

          Comment


          • Pun si io o intrebare tampa:

            Vad ca aveti si supozitoare si lichide in recipienti basca prezervative...
            Pe bune ca le aveti (si in starea conditionata de producator!) ?
            No...chiar le aveti ashe? tinand cont de temperatura la care se ajunge in masina, vara (peste 50 de grade, cred, din moment ce in plin soare am vazut si 45, daramite in spatiu inchis!)
            Am avut surpriza sa desfac trusa la vreo 2 ani de la achizitie (lichide...ioc!)
            In casa medicamentele copilului le tin in frigider.

            Dupa mine, e o tampenie sa tii medicamente si lichide, cum cere legea, in masina!

            P.S. Pana si apa dupa o zi de stat in bidon, vara, isi schimba gustul...
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • Am avut surpriza sa desfac trusa la vreo 2 ani de la achizitie (lichide...ioc!)
              Conform legii (Ordinul Ministrului Sanatatii nr. 987/2007-in vigoare si nemodificat de niciun alt act normativ pana acum), nici nu e musai sa contina lichide trusa. Deci esti perfect legal.

              Se prevede :

              ART. 2
              (1) Ambalajul trusei sanitare auto trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
              a) sa asigure o etanseitate corespunzatoare pentru protejarea continutului fata de praf, umezeala, carburanti si uleiuri, printr-un sistem de inchidere ferm;
              b) sa fie dimensionata corespunzator, in vederea depozitarii si asigurarii integritatii componentelor din continutul trusei sanitare auto
              Doamne fereste de vreun accident, cel mai bine e sa aveti curent in acumulatorul de la telefon ca sa puteti suna la 112. Intervenind intr-un caz grav, puteti agrava starea victimelor. Nu toti ne-am nascut doctori, iar primul ajutor promovat de legislatia rutiera se refera la cazuri simple.
              Last edited by mr.K; 3 June 2013, 15:42.

              Comment


              • Da ....am uitat lanterna sä o mentionez,dar si pe aia o iau dupa mine Cat despre gentuta cu medicamente,o tin in casa acolo unde trebuie si la plecare o umplu cu ce trebuie,de unde trebuie.Nu tin in masina decat trusa. DECI...La cerere ii arat militianului mai mult decat trebuie Poate pe viitor ne vor obliga astia sa avem cursuri de medicina cu atestat profesional si cursuri de poNpieri pt stingerea incendiilor ......ca sa numai sunam la 112 si sa ii deranjam.
                PS....Sa dea Dumnezeu sa nu avem nevoie de asa ceva .

                Comment


                • Ceva mai folositor decat trusa sanitara, daca tineti cat de cat la sanatatea proprie: una bucata bata, una bucata briceag, una bucata spray cu arome.
                  De bine de rau, nu esti nevoit sa intorci si celalalt obraz, conform afirmatiilor cu caracter religios.

                  Mentionez ca cele enumerate nu sunt legale si fiecare le are asupra sa pe riscul propriu, fiind pasibil de a fi sanctionat contraventional.
                  Last edited by mr.K; 3 June 2013, 16:38.

                  Comment


                  • Da, alea cred ca sunt destul de folositoare, imi aduc aminte de un prieten care tinea o umbrela ce avea o teava groasa pe post de arma alba ca sa nu fie luat la intrebari de militie)

                    In privinta lucrurilor obligatorii din masina sunt total de acord cu 2 tirunghiuri reflectorizante, trusa medicala si extinctor, si o lanterna mi se pare necesara, dar cam atat, degeaba am trusa medicala cu te miri ce medicamente daca eu nu stiu ce sa fac cu ele.....

                    Comment


                    • De obicei militia considera ca acele lucruri nu sunt pentru autoaparare.
                      Cel mai letal obiect legal e o lopata. Cu aia omori un om dintr-o lovitura si mai esti si obligat sa o ai in masina cat e sezonul rece. Nu zice nimeni ca e interzis sa o ai in portbagaj si pe timpul verii.

                      Comment


                      • Originally posted by Ivan Marian View Post
                        Pfff,,dar ai avut ghinion curat, ca "militienii" sa te verifice tocmai pt alea.
                        Cred ca erai un "real pericol" pt ei,,de nu au putut sa te ierte!
                        Da. Si mai amuzant e ca aveam deja cel de-al doilea triunghi, dar statea in tihna acasa.
                        Asta e, banu jos si mergem inainte.
                        Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                        My ride

                        Comment


                        • Parca si setul cu becuri si sigurante de rezerva, mai exact lipsa lui este motiv de amenda.

                          Comment


                          • Parca? ---)))

                            Ar trebui sa scrie chestia asta pe undeva?

                            Comment


                            • Asta cu set de becuri si sigurante nu am auzit si am citit putin legislatia in ultima perioada, cred ca am omis eu cumva... sau chiar nu este obligatoriu?

                              Am cautat putin si nu am gasit ca acel set cu becuri si sigurante sa fie obligatoriu.
                              Last edited by AdryanMarius; 3 June 2013, 22:48.

                              Comment


                              • Nici n-o sa gasesti.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google